هشتگ «کولبر نکشید» به‌هشتگ اول ایران در توئیتر تبدیل شد.

کاربران توئیتر در جریان طوفان توئیتری اعتراض به‌کشتار کولبران با شعار «قتل‌عام کولبران باید متوقف شود»، هشتگ «کولبر نکشید» را به‌ترند اول ایران تبدیل کردند.

این طوفان توئیتری شامگاه یکشنبه ۱۲مرداد در حمایت از کولبران و با شعار «قتل‌عام کولبران باید متوقف شود» آغاز شد.

این، انعکاس وجدان مجروح مردم ایران و داغی است که عموم آنها از کشتار مظلومانه کولبران محروم به‌دل دارند و هم نشان از خشم و کینهٔ انباشته‌یی است که از قاتلان آنها، آخوندهای حاکم و پاسداران جنایتکارشان در جامعه موج می‌زند.
ابعاد کولبری، نمودی از ابعاد فقر و محرومیت

کولبری پدیدهٔ نسبتاً نوظهوری است که محصول مستقیم فقر و بیکاری است که در سالهای اخیر بیش‌از‌پیش گلوی همهٔ مردم، از جمله هموطنان کرد را فشرده است. شمار کولبران دست‌کم ۸۰هزار نفر تخمین زده می‌شوند و با تشدید فقر و گرسنگی، این تعداد به‌رغم خطری که در هر قدم در کمین کولبران است، مداوماً افزایش می‌یابد. در میان کولبران از کودکان و نوجوانان ۱۱، ۱۲ساله تا پیران ۷۰، ۷۵ساله دیده می‌شوند. اخیراً به‌طور فزاینده‌یی زنان نیز به‌کولبری روی آورده‌اند؛ اینان زنان سرپرست خانواده‌اند که با بارهای گران بر دوش کیلومترها راه را با پای پیاده و از میان سنگلاخها و فراز و نشیب کوه‌ها و دره‌ها طی می‌کنند تا نانی برای فرزندان خود به‌خانه ببرنند. کولبران با حمل باری که وزن آنگاه به‌۱۰۰کیلو می‌رسد، کیلومترها راه را در گرما و سرما و برف و بوران طی می‌کنند و اگر زنده و سالم به‌مقصد برسند، در ازای آن پولی که دریافت می‌کنند تنها کفاف خرید قدری نان و سیب‌زمینی را می‌دهد.

شاید کولبری را بتوان یکی از پرخطرین مشاغل در جهان دانست؛ با این تفاوت که اگر سایر مشاغل پرخطر، منافع مادی چشمگیری دارد، در کولبری جان انسان‌ها در ازای لقمه‌یی نان مورد معامله قرار می‌گیرد. و این‌چنین است که این روزها، کمتر روزی است که خبر به‌گلوله بستن هموطنان محروم کرد و کشتار و به‌خاک و خون غلتیدن آنها را نشنویم. در یک ماه اخیر دست‌کم ۲۰کولبر کشته و مجروح شده‌اند که ۸۰درصد آنها با «شلیک مستقیم» بوده است.

بنا‌ به‌یک آمار معتبر دیگر، طی سال میلادی گذشته، دست‌کم ۲۴۹کولبر کشته و زخمی شده‌اند. علاوه بر کولبرانی که جان خود را با تیر مستقیم پاسداران شقاوت‌پیشه از دست می‌دهند شمار زیادی از کولبران که مجبورند برای فرار از دید و تیر مأموران حکومتی با بارهای سنگین خود راههای غیرمعمول و صعب‌العبور را انتخاب می‌کنند، بر اثر حوادثی مانند ریزش بهمن یا سقوط به‌دره جان می‌بازند و برخی نیز روی مینهای باقیمانده از زمان جنگ ضدمیهنی می‌روند و جان یا دست و پای خود را از دست می‌دهند.

مردم کردستان بارها در اعتراض به‌کشتار کولبران مظلوم و بی‌دفاع به‌اعتراض و اعتصاب دست زده‌اند، در چنین مواردی گاه برخی سردمداران رژیم برای آرام کردن اوضاع به‌صحنه آمده‌اند، شیادانه سخنانی گفته و اشک تمساحی افشانده‌اند، اما در عمل هیچ چیز تغییر نکرده و نه تنها کشتار بیرحمانهٔ کولبران ادامه یافته بلکه شماری از کسانی که به‌کشتار کولبران اعتراض کرده‌اند بازداشت شده و به‌زندان و شلاق محکوم شده‌اند.
زندان و شلاق، پاسخ مدافعان کولبران!

در یک مورد، در سوم مرداد ماه جاری ۱۰تن از این هموطنان، به اتهام شرکت در یک تجمع اعتراضی در شهریور سال۹۶، در مقابل فرمانداری بانه در مجموع به ۳۰ماه حبس، ۲۵۰ضربه شلاق و پرداخت ۲۵۰میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

واقعیت این است که هدف اصلی رژیم از کشتار کولبران محروم، ایجاد رعب در منطقه و در مردم به‌جان آمده کردستان است؛ به‌این ترتیب کشتار کولبران نه حوادث اتفاقی و شلیک توسط این یا آن پاسدار، بلکه بر اساس طرح و نقشهٔ رژیم برای حفظ امنیت در مناطق حساس مرزی غرب کشور است. کما این‌که در منطقهٔ مرزی شرق کشور نیز هموطنان محروم بلوچ، به‌جرم سوخت‌بری عیناً به‌همین شیوه هدف گلولهٔ پاسداران قرار گرفته و کشتار می‌شوند. در آنجا نیز بهانهٔ جنایت و کشتار، مقابله با قاچاق سوخت است.
کولبران و سوخت‌بران قربانی امنیت پول‌بران

کشتن سوخت‌بران در حالی است که کاروان کامیونهایی در شمار صدها و هزارها زیرنظر سپاه پاسداران، روزانه میلیونها لیتر بنزین و گازوییل را به‌افغانستان و پاکستان قاچاق می‌کنند. هم‌چنان که سپاه پاسداران و سایر باندهای مافیایی، انواع کالاها را بدون پرداخت عوارض گمرکی از مبادی رسمی یا از طریق اسکله‌های اختصاصی وارد یا در واقع قاچاق می‌کنند. بنا‌ به‌اعتراف منابع رسمی رژیم میزان این قاچاق کالا، به‌۲۵میلیارد دلار می‌رسد

بنابراین واقعیت آن است که کولبران بر اساس وظیفهٔ ذاتی پاسداران که حفظ حاکمیت جلادان و غارتگران و پول‌بران است، کشتار می‌شوند. آری کولبران کشتار می‌شوند تا امنیت پول‌بران، همانهایی که میلیاردها دلار از بیت‌المال به‌یغما برده‌اند و هم‌چنان می‌برند، بتوانند آزادانه و در امنیت جولان بدهند.

اما اکنون که طوفان اعتراضی که به‌صورت توئیتری تمام فضای مجازی را در نوردیده و فریاد «کولبران را نکشید» در تمام جهان طنین افکنده، بیانگر آن است که چیزی در این رابطه ورق خورده و مردم ایران به‌پا خاسته‌اند تا هم‌چنان که مانع جلادان از اعدام فرزندان شورشگرشان شدند، اکنون نیز برخاسته‌اند تا دست پاسداران جنایتکار را از کشتار خواهران و برادران محروم خود کوتاه کنند. آخوندها و پاسداران می‌دانند که این هشدار را باید جدی بگیرند وگرنه بهای سنگینی به‌خاطر ادامهٔ جنایات خود خواهند پرداخت.

چهارشنبه – ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

http://t.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah