عصر سه‌شنبه ۱۴مرداد دو انفجار بسیار مهیب بندر بیروت پایتخت لبنان را لرزاند و تا شعاع چندین کیلومتر خرابی و خسارات فراوانی را به بارآورد.
بنا به گزارش رسانه‌های غربی و عربی تا صبح حادثه آمار قربانیان به بیش از ۱۰۰کشته و هزاران مجروح رسید . حسن حمد، وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد که شمار قربانیان رو به افزایش است.
مدیرکل اداره امنیت عمومی گفته است که یک محموله ۲۷۵۰تنی نیترات آمونیوم که طی شش سال گذشته در بندر بیروت توقیف شده بود، باعث وقوع این انفجار بزرگ شده است.
یورونیوز این انفجار را مشابه انفجار یک بمب اتمی دانست و نوشت شعاع انفجار تا ۲۰۰کیلومتری محل اصلی امتداد یافت. فاجعه‌ای که به‌گفته صلیب‌سرخ لبنان بیش از ۱۰۰کشته و نزدیک به ۴هزار زخمی بر جا گذاشته است.
نیترات آمونیوم نمکی سفید و بی‌بو است. این ماده که به‌عنوان پایه بسیاری از کودهای ازت و مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث بروز چندین فاجعه‌ٔ مهیبی شده است . در همین رابطه، نسخه فارسی پایگاه خبری «العربیه» نوشته است که انبار منفجر شده متعلق به حزب‌الله لبنان بوده است.
نخست وزیر لبنان، حسان دیاب، وعده داد که «مسئولان این فاجعه بهای آن را خواهند پرداخت . او روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد . وی اظهار داشت: «قابل قبول نیست که ۲۷۵۰تن نیترات آمونیوم، بدون اقدامات پیشگیرانه به مدت شش سال در یک انبار وجود داشته باشد، . این قابل‌قبول نیست و ما نمی‌توانیم سکوت کنیم.
پس از انفجار امدادگران با پشتیبانی مأموران امنیتی، تمام شب را برای پیدا کردن بازماندگان یا قربانیان گرفتار شده در زیر آوار تلاش کردند. عملیات جستجو و امدادرسانی پس از انفجار تا روز چهارشنبه، در خرابه‌های غرق در دود بندر بیروت، ادامه یافت.
بیمارستانهای شهر دو میلیونی بیروت از مجروحان پر شد جایی که پیش از این انفجار در حال رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا بودند.
به گفته هیأت نمایندگی سازمان ملل متحد در لبنان، یک کشتی سازمان ملل نیز در بندر بیروت آسیب دیده است. تعدادی از سربازان کلاه‌آبی حافظ صلح سازمان ملل در بیروت نیز در اثر این انفجارها مجروح شده‌اند. جراحت برخی از آنها شدید اعلام شده است.
بیروت پایتخت لبنان پس از دو انفجار شهر «فاجعه» نامیده شد و مؤسسه ژئوفیزیک آمریکا، (USGS) پس از این انفجارهای عصر روز سه‌شنبه زلزله‌ای به قدرت ۳.۳ ریشتر را به ثبت رساند.
چندین کشور از جمله فرانسه و آمریکا پیشنهاد کمک به لبنان را کردند . امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در حساب توئیترش از اعزام یک تیم امنیت ملی و «چندین تن تجهیزات پزشکی» به بیروت خبر داد.

در این فیلم انفجار روز گذشته بیروت، قبل از انفجار اصلی یک پرتابه دیده می شود که به محل انفجار برخورد می کند و لحظاتی بعد انفجار اصلی به وقوع می پیوندد این پرتابه شبیه بشکه های انفجاری است که طرف های درگیر در سوریه از آنها بر علیه یکدیگر استفاده می کنند و احتمالا این پرتابه به عنوان چاشنی(محرک) برای نیترات آمونیوم که دیر انفجار است استفاده شده است.

کاربران لبنانی با انتشار این عکس در فضای مجازی خواستار اعدام حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان شدند! #علقوا_المشانق⁩

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

http://t.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah