رادبو آلمان با شدت گرفتن اعتراض‌ها در لبنان که طی دو روز گذشته به اشغال ساختمان چند وزارت‌خانه در بیروت منجر شد، دولت لبنان فرو پاشید و نخست‌وزیر حسن دیاب غروب امروز دوشنبه ۲۰ مرداد کناره‌گیری خود را به طور رسمی اعلام کرد.
اتنفجار مهیب چهارم اوت گذشته که بخشی از بندر و مرکز شهر بیروت را ویران کرد، خشم شهروندان لبنان را که به دلیل شیوع ویروس کرونا تا حدودی فروکش کرده بود شعله‌ور کرد.
موج اعتراض‌ها علیه فساد و ناکارآمدی مسئولان و سیاستمداران بانفوذ در کمتر از یک هفته چنان شدت و ابعادی پیدا کرد که پس از کناره‌گیری چند عضو کابینه، نخست‌وزیر، حسن دیاب و کل دولت را وادار به کنار رفتن کرد.
زمزمه فروپاشی دولت و استعفای نخست‌وزیر از صبح امروز دوشنبه به گوش می‌رسید. وزیر بهداشت لبنان، حمد حسن، عصر امروز و در پایان نشست دیاب با وزیران باقیمانده در کابینه، به خبرگزاری رویترز گفت که نخست‌وزیر به زودی استعفای دولت را اعلام خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز :
دولت لبنان در میان خشم مردم در برابر انفجار بیروت استعفا داد.
وزیران تبلیغات و محیط‌زیست و دادگستری پیشاپیش استعفا داده‌اند.
یورونیوز: دولت لبنان بر سر انفجار بیروت استعفا می‌دهد.
وزیر بهداشت لبنان گفت: «کل دولت استعفا داد. وی افزود حسان دیاب نخست‌وزیر به کاخ ریاست‌جمهوری می‌رود تا «استعفا را به نام تمامی وزرا تحویل دهد».
تلویزیون اسکای نیوز و الحدث: تصاویر نشان می‌دهند که جوانان معترض در حال برداشتن موانع بتونی جلوی پارلمان هستند و همگی شعار می‌دهند «انقلاب، انقلاب».
اسکای نیوز: معترضان خواستار استعفای پارلمان لبنان پس از دولت هستند.
الحدث: صبحی طفیلی دبیرکل سابق حزب الله لبنان در مصاحبه با الحدث گفت:‌حسن نصرالله و خامنه ای اولین کسانی هستند که باید محاکمه شوند.
(الحدث ۲۰مرداد۹۹)

photo_2020-08-11_09-44-04

کاریکاتوری در شبکه های اجتماعی کاربران کشورهای عربی

تصویری از تلاش قیام کنندگان لبنانی برای تصرف پارلمان در بیروت

photo_2020-08-10_19-15-10

دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah