روز پنجشنبه ۳۰مرداد ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۳۹۴شهر ایران از ۹۱هزار و۷۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در اصفهان به ۴۰۴۶نفر، در بوشهر به ۱۱۲۰نفر، در تهران به ۲۲۳۸۵نفر، در خراسان رضوی به ۶۵۵۶نفر، در خراسان شمالی به ۱۴۵۹نفر، در زنجان به ۸۵۹نفر، در سمنان به ۱۱۶۳نفر، در قزوین به ۷۶۶نفر، در کرمان به ۱۴۴۶نفر، در گلستان به ۲۶۸۰نفر، در گیلان به ۳۸۷۶نفر، در مازندران به ۴۳۵۸نفر و در مرکزی به ۱۱۶۶نفر رسیده است.

در حالی‌که گزارش شاهدان صحنه کنکور در دو روز اول نشان می‌دهد رژیم حداقل‌های لازم برای اجرای پروتکلهای بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی را تأمین نکرده و تهدید شیوع بیماری بسیار جدی است، امروز روحانی در ستاد کرونا گفت: «اجرای چنین تجربه منحصر به‌فرد در جهان، ابتدا می‌تواند تضمین کننده سلامت دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها و بعد هم جامعه باشد… همان‌طور که اجازه ندادیم کرونا، کسب و کارهای ما را به تعطیلی بکشاند، کنکور را به تعویق بیاندازد و مانع برگزاری مراسم عزاداری محرم شود، با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی برای تضمین و حفظ سلامت دانش‌آموزان، نباید اجازه دهیم در روند آموزش دانش‌آموزان کشور نیز خللی ایجاد شود».

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: تهران هم‌چنان «پرخطر و قرمز است؛ به همین دلیل قرار شد محدودیتها برای هفته آتی نیز تمدید شود. وی از بستری ۵۱۵بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستانهای تهران در ۲۴ساعت گذشته خبر داد که۱۴۶ نفر در بخشهای ویژه بستری شدند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۹مرداد).

در اصفهان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روزانه در استان اصفهان ۵۰۰بیمار جدید شناسایی می‌شود. امروز۲۹ مرداد، ۹۳۵نفر با علائم کرونا در استان اصفهان به غیر از کاشان و آران و بیدگل بستری هستند که از این تعداد ۲۰۰نفر تخت‌های آی.سی.یو را اشغال کرده‌اند و تنفس ۲۰۰نفر هم به دستگاه ونتیلاتور وابسته است. بیمارستان الزهرا با ۷۵۰ تخت بستری به تدریج وارد مدار درمان بیماران کرونایی می‌شود، در استان در ماه‌های پاییز تعداد مبتلایان به کرونا به سه هزار نفر افزایش می‌یابد و نیاز است که بیمارستانهای در مدار کرونا افزایش یابد. سه مادر باردار جان خود را در اثر ابتلاء به بیماری کووید۱۹ از دست دادند، یک مادر باردار ۲۵ساله همین سه روز پیش فوت شد و حال هفت مادر باردار دیگر مساعد نیست. در این شرایط بازگشایی مدارس هیچ توجیهی ندارد و فقط یک راه‌حل جلوی آموزش و پرورش است و آن هم آموزش مجازی است؛ کما‌این‌که خودم فرزندم را مدرسه نخواهم فرستاد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۹مرداد).

در فارس، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جان باختن ۱۲نفر در استان فارس بر اثر ابتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: «۱۰۷ بیمار وخیم در بخش مراقبتهای ویژه بستری هستند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳۰مرداد).

در کرمان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: «کادر بهداشت و درمان ۶ماه درگیر این پروژه‌اند و توان هر انسانی حدی دارد، و باید برای شرایط بدتر در پاییز آماده شوند چرا که خیزش بعدی کرونا را حتماً خواهیم داشت و همزمان با عفونت‌های فصلی وضعیت اسفناک شود . زنگ خطر جدی و مهم در پاییز را باید جدی بگیریم» (ایسنا ۳۰مرداد).

در اردبیل، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گفت: «۲۸۱ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری بوده که ۶۱نفر بدحال در بخش ICU تحت مراقبت و درمان قرار دارند و متأسفانه ۷نفر در طی ۲۴ساعت گذشته فوت کردند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۳۰مرداد).

پنجشنبه ۳۰ مرداد۹۹

http://t.me/begoonah
https://instagram.com/begoonah