سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱۲شهریور در گزارشی با عنوان «ویرانگران انسانیت» جزییات بازداشت و محکومیت‌های پس از اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ در ایران را منتشر کرده است. در این گزارش آمده است که زندانیان برای «ارعاب و تحقیر» و هم‌چنین تن‌دادن به «اعترافات اجباری» شکنجه جسمی و جنسی شده‌اند.
گزارش سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد نیروهای امنیتی و قضایی رژیم ایران بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه را علاوه بر تعرض جنسی با شلنگ، لوله، چوب و کابل برق به شکل گسترده مورد شکنجه قرار داده‌اند. اطلاعات دریافتی عفو بین‌الملل نشان می‌دهد بازجویان و مسئولان زندانها بازداشت شدگان مرد را مورد «خشونت جنسی»، قرار داده‌اند.
آنها در این زمینه دست به برهنه‌سازی اجباری، دشنام‌های جنسی، پاشیدن اسپری فلفل به … زده‌اند.
این گزارش اشاره می‌کند: «قربانیان، در حالی که کیسه‌ای روی سرشان کشیده یا به آنها چشم‌بند زده بودند، با مشت و لگد مورد ضرب و جرح قرار گرفته و شلاق زده شده‌اند».
از چوب، لوله‌های شلنگ لاستیکی، باتون و کابل برای کتک زدن بازداشت شدگان استفاده شده است.
عفو بین‌الملل هم‌چنین به محرومیت بازداشت شدگان از آب و غذای کافی، آویزان شدن یا نشستن به‌حالت دردآور برای مدت طولانی و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی اشاره کرده است.
این سازمان بار دیگر به عدد ۷هزار بازداشتی اعتراضات اشاره کرده و نوشته آسیب‌دیدگان شامل کودکانی به کم‌سنی ۱۰سال می‌شوند.
دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای این سازمان، در همین زمینه گفت: «این انبوه جنایات و تخلفات، که همراه با مصونیت کامل عاملان و آمران از مجازات رخ داده، با موجی از اعترافات اجباری تلویزیونی در ویدئوهای تبلیغاتی حکومتی و نیز اظهارات ناشایست مقامات عالیرتبه همراه بوده است که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی را به‌دلیل ایفای نقششان در این سرکوب خونین ستایش کرده‌اند».
یافته‌های این گزارش بر اساس مصاحبه با ۶۰نفر از قربانیان و بستگان و نزدیکان آن‌ها، دو نفر از معترضان، ۱۴ فرد مطلع و صدها پیام و اطلاعات دریافتی از داخل ایران به همراه تجزیه و تحلیل اسناد و شواهد منتشر شده به دست آمده است.
گزارش این سازمان حقوق‌بشری در بخشی دیگر هم‌چنین به محاکمه صدها نفر با اتهامات امنیتی «بی‌اساس» و همراه با «نقض شدید» موازین دادرسی عادلانه اشاره کرده است.

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah
https://instagram.com/begoonah