روز دوشنبه ۱۷شهریور۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۲۷شهر ایران  از مرز ۱۰۰هزار نفر گذشته است.

شمار قربانیان در اصفهان به ۴۵۷۴نفر، در ایلام به ۸۵۲نفر، در تهران به ۲۴۳۴۵نفر، در خراسان رضوی به ۷۱۶۴نفر، در سمنان به ۱۳۰۷نفر، در قزوین به ۸۷۴نفر، در لرستان به ۴۴۰۲نفر، در مازندران به ۴۸۵۴نفر و در یزد به ۱۲۴۹نفر رسیده است.

 

رضا ملک‌زاده، معاون وزارت بهداشت گفت: «مطالعاتی که در دنیا وجود دارد نشان می‌دهد تقریباً در هر کشوری که بازگشایی مدارس صورت گرفته، کرونا هم برگشته است. این نگرانی برای همه ما وجود دارد که کشور با موج سومی از بیماری کرونا در فصل پاییز مواجه شود و علاوه بر تلفات بسیار زیاد، موجب آسیب به کادر درمان و نظام سلامت کشور شود».

(روزنامه ستاره صبح ۱۷شهریور)

یک روزنامه حکومتی نوشت: «۷۷درصد والدین در پاسخ به این سؤال که آیا حاضرند فرزندانشان را در شرایط کنونی به مدرسه بفرستند، جواب منفی داده‌اند و تنها ۲۴درصد اعلام کرده‌اند که فرزند خود را به مدرسه می‌فرستند».

(همشهری ۱۷شهریور)

روزنامه حکومتی رسالت نوشت: «ما چند سال در کشور به‌علت انقلاب فرهنگی دانشگاهها را تعطیل کردیم. در وضعیت فعلی هم که با شرایط بسیار بحرانی به‌لحاظ بیماری روبه‌رو هستیم، باید مدارس بسته باشند. شاید این مسأله نباید گفته شود اما بازگشایی مدارس به‌صورت فیزیکی نسل‌کشی است، به‌ویژه برای قشر فقیر جامعه و با توجه به این‌که بارها هشدار فرا رسیدن سخت‌ترین پاییز معاصر داده شده» است (رسالت ۱۶شهریور)

در تهران، علی ماهر، معاون ستاد کرونا گفت: «باید هر چه سریع‌تر راه‌کاری برای جبران خستگی و فرسودگی کادر درمان و مکانیزمی برای جایگزینی نیروهای فعلی با نیروهای تازه نفس طراحی شود. خستگی و فرسودگی پرسنل و کادر درمان به‌دلیل ۷ماه ارایه خدمت بدون وقفه، بسیار آزار دهنده شده و باید هر چه سریع‌تر راه‌کاری برای جبران آن اندیشیده شود».

(ایسنا ۱۷شهریور)

در آذربایجان شرقی: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تا ۱۶شهریور ۳۰هزار نفر مبتلا به کووید۱۹ در آذربایجان شرقی شناسایی کردیم که چهار و نیم درصد فوت کردند. در طول ۲۴ساعت گذشته تعداد بستریهای استان دوبرابر شده است. در بیمارستانهای ما ۷۸۰نفر بستری هستند که ۱۱۰نفر زیر دستگاه تهویه مکانیکی هستند و این عدد نسبت به روز قبل ۵۰نفر افزایش را نشان می‌دهد».

(جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۶ س‍پتامبر)

در گیلان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: «روزانه تعداد بیماران بستری شده در گیلان بیشتر از افراد ترخیص شده است و باعث شده است. طول مدت بستری بیماران کرونایی از ۱۲روز به حدود ۱۸روز رسیده و بدحال‌تر شده‌اند».

(تسنیم خبرگزاری نیروی قدس ۱۷شهریور)

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت «پیش‌بینی می‌شود در دو هفته آینده سیر بیماران مبتلا و بستری صعودی باشد. در حال حاضر ۵۲بیمار کرونایی در بخش مراقبتهای ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند. در ۲۴ساعت گذشته هشت بیمار جان خود را از دست دادند و آمار فوتیهای قطعی کرونا در هرمزگان به ۷۱۹نفر رسیده است».

(ایرنا ۱۷شهریور)

 

 

دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹