روز سه‌شنبه ۱۸شهریور۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۲۷شهر از ۱۰۰هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است.

شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۲۹۰۷نفر، در آذربایجان غربی به ۲۶۹۴نفر، در البرز به ۲۸۵۱نفر، در اصفهان به ۴۵۸۹نفر، در بوشهر به ۱۲۶۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۷۱۲نفر، در خراسان جنوبی به ۵۸۲نفر، در خراسان رضوی به۷۲۱۴ نفر، در خراسان شمالی به ۱۶۱۹نفر، در خوزستان به ۶۶۴۲نفر، در فارس به ۲۸۳۱نفر، در کرمان به ۱۶۱۰نفر، در گلستان به ۲۸۴۸نفر، در گیلان به ۴۱۳۷نفر، در لرستان به ۴۴۴۷نفر، در مرکزی به ۱۳۰۳نفر، در هرمزگان به ۱۳۵۶نفر و در یزد به ۱۲۶۳نفر رسیده است.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش شب گذشته گفت: «هیچ یک از مدارس دولتی و غیردولتی حق ندارند که دانش‌آموزان را ملزم به حضور در مدارس کنند. دانش آموزانی باید یکی از دو روش حضوری یا مجازی را انتخاب و به مدرسه اعلام کنند. ما به نگرانی خانواده‌ها احترام می‌گذاریم و آنها مختار هستند، آموزشهای حضوری و یا غیرحضوری را انتخاب کنند»(ایلنا ۱۷شهریور).

زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «تناقض‌های زیاد در اظهارنظرهای مسئولان خانواده‌ها را بسیار سردرگم کرده است. بسیاری از والدین می‌گویند مسئولان هر دقیقه یک تصمیم می‌گیرند و مشخص نیست دقیقاً در چه فکری هستند. خیلی از همکاران من هیچ‌کدام جرأت نکردند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. من خودم هم نفرستادم»(همشهری ۱۸شهریور).

مینو محرز، عضو ستاد کرونا گفت: «تعداد بیماران دوباره زیاد شده است. نمی‌دانم چگونه این‌قدر هزینه اضافی دولت تحمیل می‌کند. تختICU چندین میلیون در روز است. ما فقط نتیجه تصمیمات غلط را تماشا می‌کنیم! پرستاران و کادر درمان بیمارستانها و مراکز درمانی کم آورده‌اند و واقعاً دیگر توان ندارند، نمی‌دانم این وضعیت و این اقدامات چه توجیهی دارد»(سایت الف ۱۸شهریور).

در تهران، پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «کرونا اگر فراگیر شود و نیاز باشد تا تعداد زیادی کودک بستری شوند ما تختی برای آنها نداریم. . . همیشه شروع اپیدمی بیماریهای ویروسی مثل آنفولانزا از مدارس آغاز می‌شود و در مورد کرونا و سایر بیماریهای ویروسی دیگر هم غیر از این نیست، از همین رو نباید تجمعی در مدارس شکل بگیرد تا بچه‌ها این ویروس را به سایر افراد انتقال دهند. . »(ایلنا ۱۸شهریور).

در خوزستان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: «وضعیت خوزستان نگران‌کننده است چرا که از سوم شهریورماه روند شیوع بیماری مجدداً با شیب کم رو به افزایش است. از هفتم شهریورماه تا ۱۵شهریورماه آمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی از ۷۰۰نفر به یک‌هزار و ۶۲بیمار افزایش یافته است»(تسنیم خبرگزاری نیروی قدس ۱۷شهریور).

یک روزنامه حکومتی نوشت: «با آن که وزارت آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی جدید حضور دانش‌آموزان در مدارس را ضروری عنوان کرد اما بیم ابتلا به ویروس کرونا باعث شد طی ۳-۲روز اخیر کمتر از ۱۰درصد دانش‌آموزان به مدرسه بروند. . . روزه سکوت وزارت بهداشت در واکنش به بازگشایی مدارس برای مردم بسیار عجیب است، چرا که مسئولان بهداشتی و جامعه پزشکی تا قبل از ۱۵شهریور تأکید داشتند حضور در تجمعات ۱۰نفره و دور‌همی‌ها، شیوع کرونا را تشدید می‌کند اما اکنون که حدود ۱۵میلیون دانش‌آموز قرار است به مدرسه بروند، هیچ واکنشی از وزارت بهداشت به گوش نمی‌رسد»(روزنامه وطن امروز ۱۸شهریور).

 

سه شنبه  ۱۸ شهریور ۱۳۹۹