سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا به نیوزویک گفت آمریکا به اقدام علیه رژیم ایران ادامه می‌دهد. مورگان اورتگاس گفت آمریکا در اتخاذ سیاست درست برای حفظ امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی درنگ نمی‌کند حتی اگر طرفهای برجام در مقابل باج‌خواهی رژیم ایران سر خم کنند.

وی گفت قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل روشن ساخته است که حتی یک کشور می‌تواند تحریم‌ها را بدون نیاز به اجماع نظری بازگرداند و در ۳۰مرداد آمریکا سازمان ملل را مطلع ساخت که این پروسه را استارت‌زده است.

العربیه : انگلستان از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت می‌کند.

بن والاس وزیر دفاع انگلستان در مصاحبه‌ای که روز گذشته ۱۷شهریور۹۹ با شبکه العربیه انجام داد، تاکید نمود که «هر کشوری که برجام را نقض کند، برای ما مشکل ایجاد می‌کند و یکی از ابزارهایی که ما می‌توانیم استفاده کنیم، محدودیت تسلیحاتی برای آن کشور است».
با چنین سخنانی وزیر دفاع انگلستان از تمدید تحریم تسلیحانی ایران حمایت نمود.
والاس معتقد است که لندن می‌تواند از گزینه تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران به عنوان ابزاری برای پایان دادن به «رفتار بی‌ثبات کننده‌ی منطقه‌ای ایران» استفاده کند. وی تاکید نمود: این تحریم تسلیحاتی صرفا فقط برای چند هفته نیست، بلکه ما می‌توانیم تصمیمات دیگری نیز بگیریم.
وزیر دفاع انگلستان درمصاحبه با العربیه عنوان نمود که: «رفتار ایران در منطقه، حمایت از تروریسم است، آنها از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه، از لبنان و حزب‌الله گرفته تا یمن و حوثی‌ها حمایت می‌کنند. تمام این‌ها بدان معنی است که انگلیس به هیچ وجه تمایلی به مشارکت در همکاری نظامی با ایران یا فروش تسلیحاتی که هم ‌اکنون کشتی‌رانی ما را در تنگه هرمز تهدید می‌کند، ندارد».
وزیر دفاع انگلیس معتقد است؛ «علی‌رغم رأی ممتنع انگلستان به پیشنهاد ایالات متحده برای تمدید تحریم در برجام، انگلیس می‌تواند گزینه تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را به عنوان وسیله‌ای برای همسو سازی رفتارهای بی‌ثبات کننده‌ی منطقه‌ای تهران بررسی کند».

سه شنبه  ۱۸ شهریور ۱۳۹۹