وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌یی که روز سه‌شنبه ۱۸شهریور منتشر شد، اعلام کرد: «تحریم یوسف فنیانوس و علی حسن خلیل نشانگر آن است که چگونه برخی از سیاستمداران لبنانی از طریق همدستی با حزب‌الله به ضرر مردم لبنان کار کرده‌اند».

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره این تحریم گفت: «فساد در لبنان گسترده شده است و حزب‌الله از نظام سیاسی برای گسترش نفوذ مخرب خود استفاده کرده است. آمریکا از درخواست‌های مردم لبنان برای ایجاد اصلاحات حمایت می‌کند و به استفاده از اختیارات خود برای هدف قرار دادن کسانی که مردم را سرکوب و از آنها سوءاستفاده می‌کنند، ادامه می‌دهد».

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا هم‌چنین آمده است که انفجار ماه گذشته میلادی در بندر بیروت اجرای درخواست‌های مردمی را ضروری‌تر کرده است .

هم‌چنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد: «امروز آمریکا ،دو وزیر سابق لبنان به نام‌های یوسف فینیانوس و علی حسن خلیل را بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ به‌دلیل حمایت مادی از حزب‌الله … تحریم می‌کند».

در این بیانیه آمده است که «این دو وزیر سابق در زمان عهده‌دار بودن سمت وزارت در کابینه لبنان، به حزب‌الله کمکهای سیاسی و اقتصادی ارائه کرده بودند. برای نمونه، آنها اطمینان حاصل می‌کردند شرکت‌های تحت مالکیت حزب‌الله برنده قراردادهایی به ارزش میلیون‌ها دلار می‌شوند و هم‌چنین از وزارتخانه‌های دولتی به نهادهای مرتبط با حزب‌الله پول منتقل می‌کردند».

آمریکا و برخی کشورهای اروپایی گروه حزب الله لبنان را که از حمایت رژیم ایران برخوردار است یک گروه تروریستی می‌دانند.

چهارشنبه  ۱۹ شهریور ۱۳۹۹