مصطفی نیلی وکیل انتخابی علی یونسی:
در این پرونده اتفاقاتی افتاده که در پرونده های مشابه نمونه آن را نداشته‌ایم
در روزهای گذشته موضوع تازه ای در پرونده علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد نجوم مطرح شده است. او که یکی از دانشجویان نخبه صنعتی شریف است، فروردین ماه امسال بازداشت شده و تاکنون در بند امنیتی زندان اوین به سر می برد.
بنابر اظهارات خانواده یونسی، ضابطین پرونده به علی یونسی گفته اند اگر مایل است می تواند با سفیر سوئد ملاقاتی داشته باشد. این درحالی است که سفارت سوئددر تهران از این ماجرا بی اطلاع بوده است.
در همین رابطه، مصطفی نیلی وکیل انتخابی خانواده علی یونسی گفته است:
در پرونده علی یونسی از آنجا که اتهام امنیتی اعلام شده، وکیل انتخابی نمی تواند در مرحله تحقیقات مقدماتی اعلام وکالت کند. به همین دلیل، من که وکیل منتخب خانواده یونسی هستم تا زمانی که پرونده علی یونسی از دادسرا به دادگاه نرفته و کیفرخواست صادر نشده، نمی توانم در پرونده ورود کرده و به محتوای آن دسترسی داشته باشم.
در این مدت خانواده محترم یونسی از بنده مشورت گرفتند و با هم در ارتباط بودیم. از آنجا که هنوز این پرونده را مطالعه نکرده ام اطلاعات دقیقی درباره آن ندارم. تمام مطالبی را که در این باره عرض می کنم براساس مکالماتی است که خانواده یونسی با فرزند خود داشته اند.
در تاریخ 22 فروردین ماه علی یونسی به همراه امیرحسین مرادی بازداشت شد. پس از آن، او به مدت 20 روز در انفرادی بود و بعد به یکی از اتاق‌های عمومی بند209 اوین منتقل شد. حدود 5 ماه از این بازداشت گذشته و ما در این پرونده اقدامات عجیبی را مشاهده می کنیم.
از جمله، موضوع ملاقات علی یونسی و امیرحسین مرادی با جمعی از دانشجویان و هم دانشگاهیان در کاخ دادگستری در حضور ضابطین و مقام‌های قضایی است، در این ملاقات تعدادی از نمایندگان تشکل های اسلامی دانشجویان و اساتید دانشگاه شریف حضور داشتند که در نوع خود امری عجیب بود.
ما در سال های اخیر چنین مسأله ای نداشتیم. اینکه این دو جوان در فضایی قرار بگیرند که تحت فشار روانی باشند. چنین ملاقاتی ذهن آنها را برهم می ریزد زیرا آنها در شرایطی با هم دانشگاهیان خود مواجه شده اند که شاید هرگز علاقه ای به این ملاقات نداشتند.
مورد بعدی اینکه هفته قبل علی یونسی با خانواده خود تماس می گیرد و می گوید به او گفته اند حاضری با سفیر سوئد ملاقاتی داشته باشی؟ وقتی او این حرف را مطرح می کند، اعضای خانواده به او می گویند سفیر سوئد چکاره این پرونده است که بخواهد با تو دیدار کند؟ این امری بسیار عجیب است. زیرا بارها دیده ایم که مقامات قضایی حتی اجازه دخالت رئیس کمیسیون اصل 90 هم در پرونده ها نمی دهند چه رسد به مقام یک کشور خارجی!
پس از این موضوع علی یونسی در جواب بازجویانش می گوید هیچ خواسته‌يی ندارد و تنها می خواهد پرونده اش هرچه سریعتر به دادگاه رود و وکیل منتخب خانواده بتواند به پرونده ورود کند. بعد از این تماس فرزند بزرگتر خانواده یونسی که ساکن سوئد است، موضوع ملاقات را از وزارت خارجه سوئد پیگیری می کند و متوجه می شود که اصلا چنین درخواستی از سوی سفیر آن کشور مطرح نبوده است.
این بسیار عجیب است. باید دید چه کسی از ضابطین چنین موضوعی را مطرح کرده و هدفش چه بوده؟
دیگر اینکه برای علی یونسی و امیرحسین مرادی توسط بازپرس وکیل تسخیری تعیین شده. در جرائم مشمول ماده 48 در تحقیقات مقدماتی وکیل پرونده را باید خود فرد یا خانواده از لیست مورد تایید انتخاب کنند. هم‌چنین فرد می تواند بدون وکیل از خود دفاع کند، مگر در جرایمی که مجازاتش اعدام یا حبس ابد باشد.
در این پرونده برای این دو جوان وکیل تسخیری تعیین شده است. این بدین معناست که عنوان اتهامی این دو سلب حیات یا حبس ابد است. وقتی پرونده را با این اتفاقات کنار هم قرار می دهیم بسیار عجیب می شود. از طرف دیگر نیز جامعه دانشگاهی با توجه به اینکه دو تن از نخبگان کشور با چنین وضعیتی مواجه شده اند، بسیار حساس شده است.
هفته گذشته در ملاقات علی به خانواده اش گفته، که به او گفته اند تا مصاحبه تلویزیونی نکند از بند امنیتی اوین خارج نخواهد شد. این نیز نقض حقوق شهروندی است و اگر فرض کنیم که این دو جوان واقعا مجرم هستند، اینکه به آنها بگویند باید مصاحبه تلویزیونی کنند و اگر این کار را انجام ندهند در بند امنیتی می مانند نقض حقوق این افراد است.

بحث مصاحبه تلویزیونی مسبوق به سابقه است و آخرین آن برمی گردد به پرونده آقای مازیار ابراهیمی که بی گناهی اش اثبات شد. او تحت شکنجه اعتراف کرد و مصاحبه ای تلویزیونی انجام داد و بعدا آزاد شد و از تمامی اتهامات تبرئه شد. در مجلس قبلی نیز وزیر اطلاعات بابت این مساله مورد سوال قرار گرفت. بنابراین ما متاسفانه مصاحبه های تلویزیونی این چنینی داشته ایم. اما در این پرونده مواردی مانند دیدار با هم دانشگاهیان و تحت فشار قرار دادن یا بحث دیدار با سفیر یک کشور خارجی نیز به سایر موارد اضافه شده است.
در آخرین صحبتی که با پدر علی داشتم گفتند علی در دیدار دادیار ناظر بر زندان شکایتی از برخوردهای بدی که با او شده مطرح کرده و ایشان نیز قول پیگیری داده است. هم چنین دو نامه نیز بابت برخوردهای بدی که با او شده به رئیس زندان نوشته است.
علی یونسی امیدوار است که به شکایتش بابت برخورد بدی که در بند امنیتی اوین با وی شده است رسیدگی شود.
البته موارد دیگری هم هست که بعدا اگر لازم باشد مطرح خواهد شد. متاسفانه در این پرونده اتفاقاتی افتاده که در پرونده های مشابه نمونه آن را نداشته ایم.

 

پنج شنبه  ۲۰ شهریور ۱۳۹۹