خبرگزاری فرانسه: رژیم ایران کشتی‌گیر را اعدام کرد

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۲۲شهریور درباره اعدام نوید افکاری قهرمان ملی کشتی توسط دژخیمان خامنه‌ای به‌خاطر شرکت در قیام مردم شیراز نوشت رژیم ایران یک کشتی‌گیر جوان را روز شنبه اعدام کرد. افکاری بر اساس اعترافات گرفته شده تحت شکنجه محکوم به اعدام شده است.

حسن یونسی وکیل نوید افکاری روی توئیتر گفت: آیا شما این‌قدر عجله داشتید که نوید را از آخرین دیدارش محروم ساختید؟

خبرگزاری فرانسه افزود: دونالد ترامپ در اوایل این ماه درخواست نجات جان نوید افکاری را کرده بود و گفته بود تنها کاری که نوید کرده است شرکت در تظاهرات ضدحکومتی بوده است.

رویترز: نوید افکاری اعدام شد

خبرگزاری رویترز ۲۲شهریور در رابطه اجرای حکم جنایتکارانه اعدام زندانی سیاسی نوید افکاری نوشت: رسانه‌های حکومتی در مورد پرونده‌ای که موجب خشم بین‌المللی شد گفتند، نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی روز شنبه، اعدام شد.

اتحاد جهانی ورزشکاران که ۸۵هزار ورزشکار را نمایندگی می‌کند خواستار آن شده بود که اگر رژیم ایران، افکاری را اعدام کند، آنرا از ورزش جهانی اخراج کنند.

موضوع افکاری موجب خشم ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های حقوق‌بشری شده بود.

حکام مذهبی حاکم بر ایران تظاهر کنندگان را مقصر می‌دانستند و آنها را «اوباش» مرتبط با تبعیدیان و دشمنان خارجی می‌خواندند.

رویترز افزود: تلویزیون دولتی آنچه را که به ظاهر اعتراف مکتوب افکاری بود نشان داد ولی او در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفته بود که او را مجبور به امضای این اسناد کرده بودند.

آسوشیتدپرس: موضوع افکاری مورد توجه کارزار رسانه‌های اجتماعی بود

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۲شهریور اعدام نوید افکاری را به‌نقل از تلویزیون حکومتی ایران منتشر کرد و خاطرنشان نمود: . موضوع افکاری در متن کارزار رسانه‌های اجتماعی بود و پرزیدنت ترامپ نیز خواستار نجات جان این مرد ۲۷ساله شده بود.

نیویورک تایمز: رژیم ایران یک کشتی‌گیر را اعدام کرد

نیویورک تایمز ۲۲شهریور گزارش داد: رژیم ایران یک کشتی‌گیر را به اتهام قتل بعد از شرکت در تظاهراتها اعدام کرد. بسیاری به این مظنون بودند که اتهامات علیه نوید افکاری دروغ بوده و گروه‌های ورزشی بین‌المللی برای عفو او تلاش کرده بودند. گروه‌های بین‌المللی ورزشی اخیراً آخرین کارزار برای آزادی او شدت بخشیده بودند . اتهامات علیه او با ظن و تردیدهای گسترده‌ای در ایران و خارج آن مواجه شده بود که بسیاری از منتقدان دولت می‌گفتند از اعدام او به‌عنوان نمونه‌یی برای ساکت کردن مخالفان استفاده کرده‌اند.

مشاور ارشد سیاسی پارلمان اروپا، اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

الکساندر کراس مشاور ارشد سیاسی پارلمان اروپا شنبه ۲۲شهریور اعدام جنایتکارانهٔ نوید افکاری را محکوم کرد و در توئیت خود نوشت: رژیم جنایتکار تهران نوید افکاری را به قصد گسترش ترس و مهار میلیونها نفر اعدام کرد در وحشت از آنهایی که روزانه با سرکوب این رژیم مستبد می‌جنگند.

پیام جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی کرج علیه اعدام نوید افکاری

عمامه‌داران مستبد ولایت فقیه دست به جنایتی دیگر زدند. گویا که پس از قتل‌عام سی هزار زندانی سیاسی بیگناه در سال۶۷، آن‌چنان آبروباخته‌اند که دیگر از هیچ جنایتی ابایی ندارند. امروز یکی دیگر از جوانان قیام و شورش را به چوبه‌دار سپردند. چرا که خامنه‌ای و رئیسی خوب می‌دانند که تنها راه بقای حاکمیت فاسدشان کشتن جوانان و سرکوب آزادیخواهان است.

حال روی سخن ما به‌عنوان جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی کرج که به جرم شورشگری و آزادیخواهی پشت میله‌های زندان هستیم، به جوانان قیام‌آفرین و شورشی میهنمان این است که باید پاسخ اعدام جوان شورشی و قهرمان کشتی نوید افکاری را از یک‌سو با شورش و قیام، و از سوی دیگر با آتش بدهیم.

هر شهر و کوچه و خیابان را به کانون آتشین علیه حاکمیت خامنه‌ای جنایتکار تبدیل کنید.

ما آغاز کردیم، ما در زیر شکنجه و حکم اعدام با جانهایمان ادامه می‌دهیم و ما با سرنگونی این رژیم کار را یک‌سره کرده و به پایان می‌بریم.

جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی کرج

۲۲شهریور۹۹

کمیته جهانی المپیک در بیانیه‌یی اعدام کشتی‌گیر، نوید افکاری در ایران را محکوم کرد و نوشت:

اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی خبر بسیار غم‌انگیزی بود. کمیته جهانی المپیک از اعلام این خبر در شوک فرو رفت. توماس باخ، رئیس کمیته جهانی المپیک این هفته در عین احترام به استقلال قضاییه جمهوری اسلامی ایران، شخصاً از طریق نامه مستقیماً از رهبر مذهبی ایران و از رئیس جمهور ایران درخواست عفو نوید افکاری را کرد. بسیار موجب عصبانیت و دل‌آزردگی است که تقاضای ورزشکاران از سراسر دنیا و همه تلاشهای پشت صحنه کمیته جهانی المپیک و کمیته ملی المپیک ایران و سازمان جهانی اتحاد کشتی‌گیران و فدراسیون کشتی ایران به جایی نرسید. قلب و فکر ما با خانواده نوید افکاری و همه دوستان اوست. (سایت کمیته جهانی المپیک- ۱۲سپتامبر۲۰۲۰)

پیام جمعی از زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ علیه اجرای حکم اعدام زندانی قیام نوید افکاری

پیام ما جمعی از زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ پس از اعدام نوید افکاری خطاب به خلق محبوبمان و به خانواده داغدار او این است: «سکوت نکنید».

راه چاره ما با این رژیم سرکوبگر و جانی، ایستادگی است و شورش.

دیکتاتوری ولایت فقیه این بار از ترس قیامی دوباره نوید افکاری را اعدام کرد.

ما جمعی از زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ، اعدام ورزشکار قهرمان ایرانی نوید افکاری را محکوم می‌کنیم.

خبر اعدام او را شنیدیم. اما شک نداریم که جوانان و ورزشکاران کشورمان پاسخ این اعدام با آتشی سرخ و در حالیکه به سالگرد قیام آبان سال۹۸ نزدیک می‌شویم، حاکمان جانی از ترس برپایی مجدد قیامی که این بار البته به سرنگونیشان راه می‌برد، برای ایجاد جو خفقان و رعب و وحشت در بین مردم ورزشکار آزاده میهنمان نوید افکاری را به‌شهادت رساندند.

نوید در حالی به‌شهادت رسید که قبل از شهادت گفته بود: «‌مردم ایران، سکوت یعنی حمایت از ظلم ظالم و حمایت از اعدام یک بیگناه. مردم سکوت نکنید!»

ما زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ، اعدام نوید را که در برابر هیولای ولایت فقیه ایستاد و کوتاه نیامد، محکوم می‌کنیم و یکصدا از همه مردم ایران می‌خواهیم که سکوت نکنید و با آمدن به خیابان‌ها و فریاد آزادی، مرگ دیکتاتور را طنین‌انداز کنید.

شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹