روز سه‌شنبه ۲۵شهریور ۱۳۹۹  شمار قربانیان کرونا در آذربایجان غربی به ۲۷۳۸نفر، در البرز به ۲۹۳۶نفر، در اصفهان به ۴۷۶۹نفر، در تهران به ۲۴۹۹۵نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۷۵۹نفر، در خراسان رضوی به ۷۴۶۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۷۱۵نفر، در گلستان به ۲۹۴۱نفر، در گیلان به ۴۲۸۱نفر، در لرستان به ۴۶۰۳نفر، در مازندران به ۵۰۱۲نفر و در همدان به ۲۶۰۷نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت شمار مبتلایان در ۲۴ساعت گذشته را ۲۷۰۵نفر اعلام کرد که بالاترین رقم در یک ماه گذشته است. رئیسی معاون وزیر بهداشت رژیم گفت: «هفته پیش نسبت به هفته قبل از آن، شروع خیز مجدد بیماری را شاهد هستیم و به‌عنوان مثال در تهران در مقایسه دو هفته اخیر با یکدیگر، میزان بیماران از روزانه ۹۰۰بیمار به ۱۸۰۰بیمار افزایش یافت؛ یعنی طی یک هفته میزان بیماران و بستریها دو برابر شد. وی گفت: در برخی استانهای دیگر هم شاهد خیز بیماری هستیم» (ایسنا ۲۵شهریور).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «آمار کرونا در تهران روند افزایشی دارد و پیش‌بینی ما این است که در تهران به سمت موج سوم کرونا در حال حرکت هستیم؛ ورود موج سوم در تهران بسیار زودتر از سایر استانها شکل خواهد گرفت و آمار ۷۲ساعت اخیر نیز نشان‌دهنده این است که تهران در وضعیت قرمز و جدیدی قرار دارد. آمار کرونا در تهران رو به افزایش است و نسبت به هفته‌های قبل، با افزایش آمار بستری و فوتی در تهران روبه‌رو هستیم و پیشنهاد ما این است که محدودیتها به‌خصوص دورکاری کارمندان مجدداً اعمال شود.در ۲۴ساعت گذشته ۶۵۹بیمار جدید در استان تهران بستری شده‌اند که ۱۴۳بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند» (همشهری ۲۵شهریور).

در قم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «وضعیت قم فوق قرمز و نگران‌کننده است؛ روز قبل شاهد یک پیک بزرگ در انتشار کرونا در قم بودیم که یک روز ۱۲۰نفر بستری شدند. ICU‌ها کاملاً پر شده و برخی بیماران خدمات ویژه را در اتاق‌های معمولی دریافت می‌کنند. تاب‌آوری نظام سلامت به مخاطره افتاده. تمامی تجمعات باید تعطیل شوند و بازهم تکرار می‌کنیم مخالف برگزاری هرگونه تجمع حتی در اماکن باز هستیم. شاید فاجعه‌ای در راه باشد. اگر به ازای هر صد هزار نفر سه نفر بیمار بستری داشته باشیم شرایط ما قرمز می‌شود، ولی روز گذشته به ازای هر ۱۰۰هزار نفر ۴برابر یعنی ۱۲نفر بستری داشتیم» (سایت خبر فوری۲۴ شهریور).

در اصفهان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی با اعلام این‌که وضعیت شیوع کرونا در استان اصفهان هیچ نشانه‌ای از روند رو به بهبود ندارد، گفت: «تعداد موارد مثبت کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی در یک روز این هفته تقریباً یک‌سوم تعداد کل موارد کشور بود… . از نظر تعداد موارد ابتلا به کرونا، مشابه پیک اول در اسفندماه هستیم، در حالی که از نظر شیوع بیماری وضعیت به‌مراتب بدتری نسبت به پیک اول کرونا داریم» (ایسنا ۲۵شهریور).

در بوشهر، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در هفته جاری شاهد افزایش ۳۶درصدی مبتلایان هستیم. بروز موارد بستری و فوت در این استان هم‌چنان بالاتر از میزان متوسط کشوری بوده و وضعیت بیماری در اغلب شهرستانهای استان، حساس و شکننده است» (ایرنا ۲۵شهریور).

سه شنبه  ۲۵ شهریور ۱۳۹۹