روز پنجشنبه ۲۷شهریور۱۳۹۹شمار قربانیان  کرونا در آذربایجان شرقی به ۳۰۶۳نفر، در آذربایجان غربی به ۲۷۵۶نفر، در البرز به ۲۹۵۱نفر، در اصفهان به ۴۸۵۴نفر، در ایلام به ۸۷۹نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۷۷۱نفر، در خراسان رضوی به ۷۵۹۳نفر، در خراسان شمالی به ۱۸۰۴نفر، در زنجان به ۹۹۶نفر، در فارس به ۲۹۱۶نفر، در کردستان به ۲۰۴۱نفر، در کرمانشاه به ۲۴۲۲نفر، در گیلان به ۴۳۰۱نفر، در لرستان به ۴۶۴۸نفر، در مازندران به ۵۱۱۲نفر، در هرمزگان به ۱۴۴۱نفر، در همدان به ۲۶۸۷نفر و در یزد به ۱۳۵۴نفر رسیده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: «در هفته جاری، تعداد شهرستانهای با وضعیت قرمز از ۸۸ به ۱۰۹ و شهرستانهای با وضعیت هشدار از ۹۰ به ۱۰۸شهرستان رسیده است» (ایرنا ۲۷شهریور).

حریرچی، معاون وزیر بهداشت رژیم گفت: «پرسنل بهداشتی و درمانی به‌دلیل فعالیت مستمر در حال فرسودگی هستند… بیمارستان جای مقابله با ویروس کرونا نیست بلکه بیمارستان ته خط و انتهای رودخانه است، بنابراین احتمال مرگ و میر در آن بسیار بالا است» (ایلنا ۲۷شهریور).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا تهران گفت: «در ۲۴ساعت گذشته تعداد مبتلایانی که در بیمارستانهای شهر تهران بستری شدند بالغ بر ۷۲۰بیمار کرونایی بوده که ۱۴۷نفر در بخش مراقبتهای ویژه بستری شدند. در مقابل تنها حدود ۴۲۰بیمار مجموعاً ترخیص شدند… تقریباً هر روز ما با افزایش مراجعین بستری و سرپایی در تهران روبه‌رو بودیم در نظر بگیریم موج سوم در تهران شکل گرفته و هفته آینده هم ما با رشد شتابان این موضوع در شهر تهران روبه‌رو باشیم» (شبکه خبر رژیم ۲۶شهریور).

طبرسی معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «اگر ما به همین منوال ادامه بدهیم در آبان ماه مرگ و میر ما به ۶۰۰نفر در روز خواهد رسید. الآن ما متأسفانه وارد یک فاجعه دیگری شدیم» (خبر فوری رژیم ۲۶شهریور).

در اصفهان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در چند روز اخیر ۱۶۳دانش‌آموز مبتلا به کرونا داریم و ۲هزار و ۸۶۳دانش‌آموز هم یکی از اعضای خانواده‌شان گرفتار این بیماری شده است. در این مدت ۴۸معلم مبتلا به ویروس و ۱۸۳معلم در خانواده فرد مبتلا از این استان بوده‌اند. از اواسط تابستان شرایط شیوع ویروس کرونا در استان سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است و شمار مبتلایان و مرگ و میر حتی تا چهار تا پنج برابری را در پی خواهد داشت» (ایرنا ۲۶شهریور).

در خوزستان، رئیس دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: «روزهای مرگباری را پیش رو خواهیم داشت. از هفته گذشته موارد بیماری به‌صورت محسوس افزایش یافت و نسبت به هفته قبل از آن تقریباً به پنج برابر افزایش یافت» (ایسنا ۲۶شهریور).

در کردستان، «از ۲۰ شهریورماه روند افزایش افراد مبتلا به ویروس کرونا در استان وارد سیر صعودی شده است و این رشد هم‌چنان ادامه دارد. نکته نگران کننده‌تر، افزایش شمار افراد بستری شده و در تمامی شهرهای استان هم‌چنان در حال افزایش است. معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: این مسأله باعث پیک مجدد بیماری و برگشت مرگ و میر خواهد شد و این پیک می‌تواند شدیدتر و مرگبارتر از پیک خرداد و تیر باشد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۷شهریور).

یک روزنامه حکومتی نوشت: «ایران از منظر تعداد فوتی‌ها در یک روز، یکی از پنج کشور بحرانی دنیاست. این در حالی است که از منظر جمعیت ایران در پله نوزدهم ایستاده و این یعنی نرخ ابتلا و تلفات کرونا در ایران، از میانگین جهانی بالاتر است. آن‌قدر هر روز دستورالعمل‌ها تغییر می‌کند که بسیاری از شهروندان نمی‌دانند صبح شنبه پیش‌رو، باید حضوراً به محل کار خود مراجعه کنند یا دورکار باشند، نمی‌دانند طرح ترافیک تهران به قوت خود باقی است یا لغو شده» (رسالت ۲۷شهریور).

پنج شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹