روز یکشنبه ۳۰شهریور۱۳۹۹  شمار قربانیان کرونا در آذربایجان شرقی به ۳۱۶۸نفر، در آذربایجان غربی به ۲۸۱۶نفر، در البرز به ۲۹۸۶نفر، در اصفهان به ۴۹۹۴نفر، در ایلام به ۸۸۹نفر، در تهران به ۲۵۵۳۵نفر، در خراسان رضوی به ۷۷۵۸نفر، در زنجان به ۱۰۱۱نفر، در سمنان به ۱۳۹۶نفر، در قم به ۴۷۸۰نفر، در کردستان به ۲۰۵۱نفر، در کرمان به ۱۶۸۰نفر و در لرستان به ۴۷۲۸نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت شمار درگذشتگان ۲۴ساعت گذشته را ۱۸۳نفر اعلام کرد که بالاترین رقم در ۴۰روز گذشته و شمار مبتلایان جدید را ۳۰۹۷ ذکر کرد که بالاترین رقم در ۱۰۸روز گذشته است. وی گفت: «در هفته چهارم شهریور نسبت به هفته سوم شاهد روند افزایشی موارد بستری هستیم، بیشترین میزان بروز موارد جدید و بستری در استان قم گزارش‌شده است و بیشترین میزان موارد مرگ و میر کرونا در هفته چهارم شهریور نیز در استان قم، چهارمحال و بختیاری و اصفهان گزارش‌شده است» (ایرنا ۳۰شهریور).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «آمار روزهای اخیر نشان از آن است که در تهران وارد موج سوم شده‌ایم، فاصله بین موج دوم و موج سوم فاصله کوتاه بود. آمار رو به افزایش است و طبیعتاً این آمار موج گذرا تلقی نمی‌شود، آماری که الآن تجربه می‌کنیم در تطابق با شکل‌گیری موج سوم است. اگر چه بسیاری از هیئت‌های مذهبی شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند، برخی هیئت‌ها… برخی از شیوه‌نامه‌ها را مورد توجه قرار ندادند و طبیعتاً تجمع در محیط‌های بسته و مسقف، بدون تهویه کافی و بدون رعایت اصول بهداشتی، در انتقال ویروس تاثیرگذار است. با تغییر شرایط مشاغل آموزشی و با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاهها طبیعتاً تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند، که این مسأله نیز در افزایش انتقال و ابتلا تاثیرگذار است» (ایسنا ۳۰شهریور).

مینو محرز عضو ستاد کرونا گفت: «در حال حاضر با گذشت زمان بیماری کرونا نه تنها کاهش نیافته است بلکه وضعیت شهر تهران قرمزتر شده است. خردادماه، ویروس کرونا جهش پیدا کرد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد که موجب مبتلا شدن بسیاری از افراد در اقصی نقاط کشور شد» (جوان ارگان س‍پاه پاسداران ۳۰شهریور). ارگان سپاه پاسداران نوشت: «شیب تند ابتلا به کرونا و افزایش مرگ و میرها نگران‌کننده است، اوضاع تمام مراکز درمانی و بیمارستانی خوب نیست و با شیوع پیدا کردن ویروس آنفلوآنزا در روزهای آتی شرایط سختی پیش رو خواهیم داشت. ویروس کرونا مثل یک بمب ساعتی می‌ماند و ممکن است هر لحظه منفجر شود و تمام زیرساختها را متلاشی کند».

در خراسان رضوی، رئیس بخش ICU بیمارستان امام رضا (ع) در مشهد گفت: «از زمان شیوع ویروس یک‌سوم کادر درمان مبتلا شدند اگر میزان ورودی بیمارستانها کنترل نشود به‌دلیل نبود تجهیزات کافی و فرسودگی پرستاران و پزشکان با بحران روبه‌رو خواهیم شد، در موج سوم دیگر نیروی تازه نفس و تجهیزات نداریم، زیرا کادر درمان به‌دلیل فشار کار بالا بسیار خسته است و امکان جایگزینی آنها هم وجود ندارد» (ایلنا ۳۰شهریور).

در خراسان جنوبی، دبیر ستاد دانشگاهی کنترل کرونا گفت: «میزان ابتلا به کرونا نسبت به ۱۵روز نخست شهریور ۴۶درصد افزایش یافته است» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۳۰شهریور).

در قزوین سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گفت: در ۲۴ساعت گذشته تعداد فوتی‌ها به ۱۱نفر رسید که در چهار ماه گذشته سابقه نداشته است. در روزهای اخیر تعداد بستریها بالغ بر سیصد نفر بوده و تعداد افراد بستری در ICU به ۵۰-۶۰ نفر رسیده است. تعداد بیماران متصل به دستگاه کمک تنفسی ۳۶نفر است که شرایط مساعدی ندارند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳۰شهریور).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد افراد بستری با سندروم حاد تنفسی ۶۴۵نفر است که ۱۴۸نفر در ICU بستری بوده و ۳۹نفر به ونتیلاتور متصل هستند و تعداد افراد فوت شده در استان به ۹۵۸نفر افزایش یافت» (ایسنا ۳۰شهریور).

یکشنبه  ۳۰ شهریور ۱۳۹۹