روز پنجشنبه ۳مهر۱۳۹۹  آمار قربانیان کرونا در ۴۴۰شهر از ۱۰۸هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۳۴۱۳نفر، در آذربایجان غربی به ۲۸۵۶نفر، در البرز به ۳۰۴۷نفر، در اصفهان به ۵۲۹۹نفر، در تهران به ۲۶۰۴۶نفر، در خراسان رضوی به ۸۰۲۲نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۲۸۳نفر، در قزوین به ۹۸۶نفر، در گلستان به ۳۱۱۱نفر و در یزد به ۱۴۳۵نفر رسیده است.

 

روحانی که بعد از خامنه‌ای بالاترین مسئول فاجعه کروناست امروز در جلسه رؤسای کمیته‌های کرونا بار دیگر تقصیر را به گردن مردم انداخت و گفت: «متأسفانه انتظار کادر درمان از برخی مردم برای رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی برآورده نشده است». وی در یک ادعای مسخره گفت: «دولت از ابتدای شیوع بیماری کرونا… تأمین نیازهای بخش سلامت و کادر درمان را در اولویت قرار داده است و این سیاست هم‌چنان تداوم خواهد یافت».

حریرچی، معاون وزارت بهداشت رژیم گفت: «کارکنان بهداشتی ما ۳ تا ۴ماه است نه کارانه، نه اضافه کار و حتی حقوقشان را که نیز کمتر از حداقل حقوق وزارت کار است دریافت نکرده‌اند. روند افزایش بیماری در اصفهان، آذربایجان شرقی، قم، کهگیلویه و بویراحمد حالت شبه انفجاری دارد» (تابناک ۳مهر).

شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارتجاع گفت: از یک میلیارد یوروی صندوق ارزی «حدود ۲۷درصد آن تا حالا اختصاص پیدا کرده به وزارت بهداشت و همان را هم از بودجه‌یی که روال قبلی وزارت بهداشت بوده کم کردند. به‌نظر میآید پول جای دیگری هزینه شده. مدافعان سلامت خسته شدند. شش ماه هشت ماه ده ماه مطالباتشان عقب است قرار بود در استخدامها تسریع شود، شما پول آدم‌هایی که هستند را نمی‌دهید و بعد می‌گویید می‌خواهیم ۱۰هزار تخت اضافه کنیم. فقط الآن یک چیزی وجود دارد به نام توصیه ماسک بزنید» (تلویزیون رژیم ۲مهر).

در تهران، بنا به گزارش پزشکان و پرستاران بسیاری از بیمارستانها با بحران مواجهند:

در بیمارستان سینا ۶بخش بیمارستان و دو بخش ICU به بیماران کرونایی اختصاص یافته و ظرفیت آنها تکمیل است. از تیرماه، روند افزایش بیماران کرونایی ادامه دارد. ۴۰۰نفر از پرسنل کرونا گرفتند که هنوز ۲۰۰تن از آنان بستری هستند. بیمارستان با مضیقه شدید مالی مواجه است و قدرت تأمین نیازهای اولیه‌اش را ندارد. به‌دلیل کرونا، خیلی از بخشهای بیمارستان تعطیل شده و در آمد آن بسیار کم شده است. قرار بود استانداری مقداری کمک به بیمارستان بدهد، ولی تاکنون چیزی پرداخت نشده است. بیمارستان با کمبود تجهیزات اولیه مانند ماسک N۹۵ و ماسک معمولی، دستکش، لباس یک‌سره برای پرسنل مواجه است.

بیمارستان مسیح دانشوری تخت خالی وجود ندارد، تختهای ICU هم پرشده و بسیاری از بیماران ناگزیر در بخشهای معمولی مانده‌اند. مراجعه کنندگان کرونایی از ۶۰نفر در روز به ۲۳۰نفر رسیده است که همه بدحال هستند. با این‌که تیم پزشکی مسیح دانشوری بسیار قوی است با این‌حال آمار فوتیها به ۷تا۸ تا در روز هم می‌رسد. برخی بیماران ۳-۴ساعت پس از رسیدن به بیمارستان فوت می‌کند. وضع در بقیه بیمارستانها بدتر است.

در بیمارستان خمینی در شهریور دست کم ۲۵۰تن فوت کرده‌اند و مراجعه کنندگان روزانه افزوده می‌شود. در اواخر شهریور شمار فوتیها در روز از ۱۰نفر بیشتر شده است

در بیمارستان لقمان حکیم، نیمی از کادردرمانی به کرونا مبتلا شده و توان اولیه خود را از دست داده‌اند. بیمارستان با کمبود شدید پرسنل مواجه است.

در اصفهان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «بیمارستانهای ما در حالت خوبی قرار ندارد؛ بسیاری از کادر درمان مبتلا شده‌اند و متأسفانه ۵مادر باردار بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند که چهار نفر آنها از خمینی شهر بوده‌اند» (عصر ایران ۲مهر).

در قم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «قم بیشترین آمار بستری شدگان و فوتیها نسبت به جمعیت را با اختلاف فاحش با سایر استانها دارد. امروز ۱۰بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و ما نگران هستیم که موج سوم بی‌رحم‌تر از پیک اول باشد. هیچ پرستار متقاضی کار وجود ندارد و همانهایی هم که هستند خسته شده‌اند. باید منتظر فاجعه‌ای در مسأله بستریها و فوتیها باشیم» (انتخاب ۳مهر).

پنجشنبه    ۳ مهر ۱۳۹۹