سازمان جهانی علیه شکنجه دارای رتبه مشورتی سازمان ملل متحد روز جمعه ۴مهر در نامه‌یی به دبیرکل ملل متحد و کمیسر عالی حقوق‌بشر که توسط رئیس این سازمان پیر گالانت امضا شده است اعلام کرد:

«به‌رغم تلاشهای جهانی علیه صدور حکم غیرانسانی اعدام نوید افکاری، قهرمان کشتی و کارگری از شهر شیراز رژیم ایران حاضر به عقب‌نشینی از اعدام وی نشد.
با توجه به نامه‌ها و کارزارها برای نجات نوید افکاری، این اعدام توهین کامل رژیم ایران به جامعه جهانی بود. پیر گالانت، رئیس سازمان جهانی علیه شکنجه – اروپا اعدام نوید افکاری را در ایران به‌شدت محکوم می‌کند. برای مردم ایران این موضوع جدید نیست. مقام‌های رژیم ایران در طول ۴۱سال حکومت خود، به‌دلیل دیدگاه‌های سیاسی شان، هزاران نفر را در زندانها قتل‌عام کرده‌اند. در تابستان سال۱۹۸۸ – ۱۳۶۷ یک کمیته مرگ به دستور خمینی، ولی‌فقیه وقت، ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی را در عرض چند هفته اعدام کرد.
در طی قیام سراسری نوامبر ۲۰۱۹ – آبان ۹۸ رژیم طی ۵روز ۱۵۰۰ معترض را به‌قتل رساند. جامعه بین‌المللی هرگز درباره آنها تحقیق نکرد. مقامات آن هرگز به دادگاه کشیده نشدند.
نوید، به‌دلیل شرکت در اعتراضات مردمی در شیراز در سال۲۰۱۸ دستگیر شد و پس از شکنجه‌های وحشیانه، به اعدام محکوم شد.
همه بازداشت شدگان سیاسی در ایران مورد شکنجه و اعدام قرار می‌گیرند، من درخواست آزادی فوری و بدون قید و شرط همه آنان را دارم. من از سازمان ملل متحد درخواست می‌کنم، یک کمیسیون بین‌المللی حقیقت-یاب برای بازدید از زندانهای ایران و به‌ویژه دیدار با معترضان بازداشت شده تعیین و اعزام کند.
زمان آن فرا رسیده است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد کشتار سال۱۹۸۸ -۱۳۶۷ را به‌عنوان نسل‌کشی به‌رسمیت بشناسد، و من خواهان تحقیق در مورد آنچه در کشتار سال۱۳۶۷ اتفاق افتاده است، هستم.
من از شما می‌خواهم نگرانیهای فوق را با جدیت بیشتری ملاحظه کرده و آنها را به‌صورت مشترک و جداگانه در جلسه کنونی شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد مطرح کنید».

نامه سازمان جهانی علیه شکنجه ۴مهر۹۹

 

 

شنبه ۵ مهر۱۳۹۹