روز یکشنبه ۱۳مهر۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۵۰شهر از۱۱۶هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۳۹۷۸نفر، در آذربایجان غربی به ۳۰۱۷نفر، در البرز به ۳۱۸۵نفر، در اصفهان به ۵۸۳۴نفر، در بوشهر به ۱۴۱۰نفر، در تهران به ۲۷۴۲۱نفر، در خراسان رضوی به ۸۶۹۴نفر، در زنجان به ۱۰۹۸نفر، در سمنان به ۱۷۰۱نفر، در فارس به ۳۱۱۶نفر، در قم به ۵۰۶۵نفر، در کردستان به ۲۱۱۶نفر، در کرمان به ۱۷۷۸نفر، در کرمانشاه به ۲۵۴۳نفر، در گیلان به ۴۶۵۶نفر، در لرستان به ۵۱۴۲نفر، در مازندران به ۵۴۳۲نفر، در مرکزی به ۱۵۰۵نفر و در هرمزگان به ۱۵۵۵نفر رسیده است.

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «با توجه به افزایش تعداد بیماران حاد ممکن است در هفته‌های آینده با مرگ و میر ۲ تا ۳برابری مواجه شویم که وضعیت را به فاجعه تبدیل می‌کند. اصفهان از نظر شیوع کرونا به‌شدت بحرانی شده و هیچ نقطه‌ای در استان وضعیت مناسبی ندارد. موارد ICU چندین روز است از ۲۵۰مورد افزایش پیدا کرده، نیاز به تختهای بیشتری داریم. پرسنل تخصصی ICU محدود هستند، ضمن این‌که برخی از همین افراد درگیر بیماری شده‌اند و آنهایی که سالم هستند دچار فرسودگی و خستگی شده‌اند که افزایش بیماران ICU بار سنگینی به آنها تحمیل می‌کند. برای بیش از نیمی از این بیماران لوله‌گذاری انجام شده است و متأسفانه نرخ مرگ و میر در این افراد بالا است. از ابتدای شیوع کرونا، متوسط تعداد بیماران بستری ۱۶۴نفر در روز بود، هفته گذشته متوسط بیماران بستری به ۳۱۲نفر در روز رسید و صف انتظار برای بستری بیماران در بخش دولتی ایجاد شده بود، مجبور شدیم تعدادی از بیمارستانهای خصوصی و تأمین اجتماعی را نیز وارد چرخه پذیرش کرونا کنیم. به‌زودی وضعیتی که برای بیمارستانهای دولتی ایجاد شد، در بیمارستانهای خصوصی هم اتفاق می‌افتد و صف انتظار در تمام بیمارستانهای استان تکرار شود» (ایسنا ۱۲مهر).

آذربایجان شرقی، سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: «از اوایل شهریور ۹۹ دوباره شاهد سیر صعودی موارد این بیماری در آذربایجان شرقی هستیم که هم‌چنان ادامه دارد. میزان ابتلا و مرگ و میر بالاتر از میانگین کشوری است. هم‌اکنون ۱۱۱۰نفر در این استان بستری و ۲۳۵نفر در ICU هستند.»

در خراسان رضوی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: «در دو هفته اخیر ۵۷دانش‌آموز، معلم و کادر مدارس سبزوار و شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند و مراجعه به مراکز درمانی افزایش یافته و تعداد بستریها نیز به‌طور چشمگیری رو به افزایش است» (جوان ارگان س‍پاه پاسداران ۱۳مهر).

در زنجان، مدیرکل پدافند غیرعامل استان زنجان از اعمال محدودیتهای یک هفته‌یی در شهرهای قرمز استان زنجان خبر داد و گفت مدارس و دانشگاه‌ها نیز به‌مدت یک هفته به‌شکل غیرحضوری برگزار می‌شوند (خبرگزاری نیروی قدس ۱۳مهر).

یکشنبه ۱۳ مهر۱۳۹۹