روز سه‌شنبه ۱۵مهر۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در۴۵۰ شهر از۱۱۷هزار و ۲۰۰نفر گذشت.

شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۰۶۸نفر، در البرز به ۳۲۱۵نفر، در اصفهان به ۵۹۶۴نفر، در بوشهر به ۱۴۲۵نفر، در تهران به ۲۷۸۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۸۸۰۰نفر، در خوزستان به ۷۵۳۸نفر، در سمنان به ۱۷۵۶نفر، در فارس به ۳۱۳۶نفر، در قم به ۵۰۹۰نفر، در کرمان به ۱۷۹۳نفر، در کرمانشاه به ۲۵۸۳نفر، در گیلان به ۴۶۹۱نفر، در مازندران به ۵۴۵۷نفر و در مرکزی به ۱۵۲۵نفر رسیده است. سخنگوی وزارت بهداشت رژیم شمار مبتلایان ۲۴ساعت گذشته را ۴۱۵۱ و شمار بیماران وخیم را ۴۲۰۰نفر ذکر کرد که در آمار خود رژیم نیز از ابتدای شیوع کرونا رکوردشکنی است.

 

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «تهران شرایط فوق‌العاده بحرانی دارد، در هفته‌های اخیر روزی نبوده به یک شرایط نسبتاً مطلوب‌تر برسیم. ۱۱۶بیمار فوتیهای ۲۴ساعت گذشته تهران بودند. در مهر متأسفانه در ۳روز متفاوت آمار مرگ و میر و آمار بستری، متأسفانه رکورد شکسته است. بدترین وضعیت را ۷۲ساعت قبل داشتیم که یکی از بالاترین ثبت مرگ و میر و هم‌چنین بالاترین آمار بستری را داشتیم. در یک منطقه جغرافیایی بیشتر از ۲۵ ابتلا در هر ۱۰۰هزار نفر، وضعیت بحرانی و قرمز تلقی می‌شود. در تهران ما بسیار فراتر از این شاخص حرکت می‌کنیم» (تلویزیون رژیم ۱۴مهر).

مردانی، عضو کمیته علمی کرونا گقت: «تمام تخت‌های بیمارستانهایی که من در آنها کار می‌کنم هیچ‌کدام جا ندارند زنگ می‌زنم همکارانمان در بیمارستانهای دیگر آنها هم می‌گویند جا نداریم، بعد می‌گویم فعلاً بیمار در بخش بخوابد تحت‌نظر باشند تا اگر گشایشی شد مریض را به ICU منتقل می‌کنیم می‌بینم هیچ بخشی هم جایی وجود ندارد هر چه این طرف و آن طرف می‌کنیم می‌بینیم واقعاً بیمار روی دستمان مانده، خدایا چه کار باید برای این بکنیم؟ حقیقتاً خیلی وضع نگران‌کننده است» (تلویزیون رژیم ۱۴مهر).

طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «ما امروز آمارمان هم از لحاظ موارد جدید بیشترین از زمان اول کرونا تا الآن بوده هم متأسفانه میزان مرگ نشان می‌دهد که ما در یک وضعیت بحرانی هستیم. با وجود ۱۰۵بیمارستان مشغول پذیرش بیماران کرونا در تهران، واقعاً تختی برای بستری وجود ندارد» (تلویزیون رژیم ۱۴مهر).

بیگ محمدی رئیس ICU بیمارستان خمینی گفت: «وضعیت ما در مراقبتهای ویژه و تختهای ویژه به هیچ‌وجه خوب نیست و در فاز بدی قرار داریم شرایط ما با شرایط اسفند و فروردین خیلی فرق کرده و علاوه بر این‌که بیماران کرونایی را ما باید سرویس بدهیم بیماران غیرکرونایی هم باید سرویس بگیرند و این باعث فشار بیشتر بر تختهای ICU می‌شود کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند نسبت به کسانی که ترخیص می‌شوند بیشتر هست» (تلویزیون رژیم ۱۴مهر).

آل بویه رئیس بخش ICU بیمارستان رسول اکرم گفت: «به‌رغم این‌که ۴بخش ICU در بیمارستان در خصوص کرونا وجود دارد ولی متأسفانه تمام تختها و بخش ICU پر هست و جای خالی برای مریضهای جدید نیست مگر این‌که مریضی فوت می‌کند و مریض دیگری از بخش یا از اورژانس منتقل می‌شود، ولی متأسفانه این‌قدر آمار زیاد هست که مشکلات زیادی را ایجاد کند برای پذیرش این بیماران در بخشهای ویژه. این موجی که پیش آمده به‌مراتب از دو موج قبلی شرایط بدتری را دارد. واقعاً هم کادر درمان هم پرسنل همه دچار خستگی شدند همه مریض هستند روزی نیست که ما وارد بیمارستان بشویم و بخش برویم و نشنویم که پزشکانمان یا پرستاران‌مان دچار بیماری نشده‌اند» (تلویزیون رژیم ۱۴مهر)

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «به‌دلیل تکمیل ظرفیت بیمارستانهای استان تعدادی از بیماران کرونایی مجبور به توقف چند ساعته در اورژانس هستند. تا روز گذشته ۱۱۰۰تخت توسط بیماران کرونایی اشغال شده بود. پیش‌بینی می‌کنیم که تعداد بیماران روزبه‌روز افزایش پیدا کند، تاکنون در هیچ برهه زمانی به این اندازه بیمار نداشتیم و الآن در بدترین شرایط از ابتدای شیوع کرونا قرار داریم» (ایسنا ۱۵مهر).

در خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: «ظرفیت تخت‌های مراقبت‌های ویژه سه بیمارستان رازی، گلستان و سینا در اهواز تکمیل شد. روز یکشنبه نخستین روزی بود که ۱۰۴بیمار پذیرش شدند در حالی که تا پیش از آن تعداد بستری بین ۶۰ تا ۸۰نفر بود» (ایرنا ۱۵مهر).

 

سه شنبه  ۱۵ مهر ۱۳۹۹