روز جمعه ۱۸مهر۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۴۵۸شهر از ۱۱۹هزار و ۴۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۳۲۵۷نفر، در البرز به ۳۲۶۵نفر، در اصفهان به ۶۱۰۴نفر، در تهران به ۲۸۵۱۱نفر، در خراسان رضوی به ۸۹۷۰نفر، در خوزستان به ۷۵۹۸نفر، در سمنان به ۱۸۱۶نفر، در قزوین به ۱۱۴۱نفر، در قم به ۵۱۵۰نفر، در کردستان به ۲۱۵۶نفر، در گیلان به ۴۷۳۱نفر، در مازندران به ۵۵۰۲نفر و در همدان به ۳۱۸۳نفر رسیده است.

حریرچی، معاون وزارت بهداشت رژیم گفت: «با توجه به کثرت مراجعین سرپایی و بستری مبتلا به کرونا، بستری سایر بیماران غیر اورژانسی در بیمارستانها (طبق بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت) تا اطلاع ثانوی ممنوع شد» (ایسنا ۱۸مهر).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در حال حاضر تعداد کل بستریهای استان به ۹۶۴نفر رسیده. تعداد بستری شدگان در ICU نیز ۱۸۲نفر بوده که از این تعداد، ۵۴نفر به ونتیلاتور متصل هستند و تعداد کل فوت‌شدگان به ۱۱۷۶نفر رسیده است که روند افزایشی آنان بسیار خطرناک است»(جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۸مهر).

در خوزستان، رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: «ظرفیت بیمارستانها پر شده و جای خالی برای بیمار جدید کرونایی نداریم مدیر درمان تأمین اجتماعی ۴بیمارستان در سطح استان دوباره به چرخه پذیرش بیماران کرونایی بازگشتند». رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: «ما امروز در پیک دوم کرونا بیشترین تعداد بیمار را در بیمارستانهای استان بستری کردیم»(تلویزیون شبکه خوزستان ۱۷مهر).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «کل موارد بستری در بیمارستانهای تحت پوشش این دانشگاه به جز دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به یک‌هزار و ۵۵۳نفر رسیده است. ۲۸۴بیمار مبتلا به کرونا در بخش ICU هستند. طی ۲۴ساعت اخیر ۱۹بیمار جان خود را از دست داده‌اند»(سایت خبر فوری رژیم ۱۷ مهر).

در کردستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا ظرفیت تختهای بیمارستانی استان برای بستری بیماران در حال تکمیل است»(تلویزیون شبکه کردستان ۱۷مهر).

درکرمان، رئیس بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) رفسنجان «از تکمیل ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی خبر داد و گفت: بخش ICU بیمارستان دیگر گنجایش ندارد. تصمیم گرفتیم بیماران ICU را به مرکز بحران انتقال دهیم. موج سوم کرونا وضعیت بحرانی را در شهر رفسنجان رقم زده و آمار بیماران به‌شدت رو به افزایش است و خطرات جانی همشهریان را تهدید می‌کند»(ایسنا ۱۸مهر).

در البرز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۹بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان به ۱۲۸۱نفر رسید. از سه روز گذشته، به ترتیب با ۶۳۶، ۶۶۳ و ۶۸۹بیمار بستری، البرز در بالاترین میزان بستری بیماران طی هفت ماه گذشته قرار گرفته است» (ایلنا ۱۸مهر).

جمعه ۱۸ مهر  ۱۳۹۹