روز شنبه ۱۹مهر۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۵۸شهر از۱۲۰هزار و ۱۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۱۹۸نفر، در آذربایجان غربی به ۳۲۸۷نفر، در البرز به ۳۲۸۰نفر، در اصفهان به ۶۱۳۴نفر، در چهارمحال و بختیاری ۹۱۲نفر، در خراسان جنوبی به ۸۷۴نفر، در خراسان رضوی به ۹۰۵۰نفر، در خراسان شمالی به ۲۰۸۹نفر، در خوزستان به ۷۶۴۳نفر، در زنجان به ۱۱۳۳نفر، در سمنان به ۱۸۴۱نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۴۶۱نفر، در فارس به ۳۱۸۱نفر، در کرمان به ۱۸۳۵نفر، در کرمانشاه به ۲۶۳۳نفر، در گلستان به ۳۴۶۶نفر، در گیلان به ۴۷۷۱نفر، در لرستان به ۵۲۵۳نفر، در مازندران به ۵۵۵۲نفر، در مرکزی به ۱۵۷۰نفر، در هرمزگان به ۱۵۹۰نفر و در یزد به ۱۶۰۶نفر رسیده است.

حریرچی، معاون وزارت بهداشت رژیم «وضع تهران را از نظر فراگیری ویروس کرونا فوق قرمز و بحرانی دانست و گفت: تعداد بستریهای مبتلا به کرونا در تهران ۱۷۵درصد بیش از ترخیصیهای روزانه است»(تلویزیون رژیم ۱۹مهر).

جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: «این تعداد همکار که از دست دادیم افرادی غیرقابل جبران هستند . هر پزشکی هر کادر پرستاری و کادر پیراپزشکی که از دست می‌رود سرمایه‌ای از کشور می‌رود که اینها امکان جبران‌شان وجود ندارد»(تلویزیون رژیم ۱۸مهر).

یک خبرگزاری حکومتی نوشت: «زنگ خطر در کشور به‌صدا در آمده است، اگر هم‌چنان به کرونا میدان تاخت و تاز دهیم در آینده‌ای نه چندان دور دیگر در بیمارستانها تخت خالی و در قبرستانها جای خالی نخواهیم داشت»(ایسنا ۱۹مهر).

در تهران، نادر توکلی معاون دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: «نزدیک به پنج هزار بیمار در تهران بستری هستند و با توجه به تکمیل بودن ظرفیت تختهای بیمارستانی شرایط خوبی پیش‌بینی نمی‌شود. در روزهای گذشته تمهیدات ضربتی در ستاد کرونا در نظر گرفته شد تا شاید بتوانیم قدری این شرایط را بهتر مدیریت کنیم. در کشور ما آلودگی در سطح گسترده‌ای شیوع پیدا کرده و به همین دلیل مهار آن بسیار مشکل است»(خبرگزاری س‍پاه پاسداران ۱۹مهر).

علی ماهر معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «از حدود بیست روز گذشته، شیبی به‌مراتب بیشتر از شیب افزایش کشوری در تهران داشتیم تا جایی که در یک روز ۹۶۱بیمار جدید برای بستری داشتیم، این میزان در دوران شیوع کرونا از همیشه بیشتر بوده است، با ادامه این روند قطعاً دچار مشکل خواهیم شد»(ایلنا ۱۹مهر).

صادقی فوق تخصص قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «ورودی این بیمارستانمان خیلی زیاد هست چند تا کانکس قرار دادند که مریضها که چند ساعت معطل می‌شوند به‌طور موقت از اکسیژن استفاده کنند»(تلویزیون رژیم ۱۹مهر).

در کرمانشاه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «بیماران کرونایی بدحال‌تر شده‌اند.تمام تختهای ICU پر است و هر روز به تختهای ICU بیشتری نیاز داریم. تمامی رکوردهای کرونا در مهرماه شکسته شد»(خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر).

در خراسان رضوی، رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: «با مثبت شدن تست ۷۵ساکن خانه سالمندانی در نیشابور، وضعیت بیمارستانهای نیشابور فراتر از فوق بحران شد»(آخرین خبر ۱۸مهر).

درکرمان، سخنگوی ستاد کرونای در سیرجان گفت: «از ابتدای هفته تاکنون تعداد بستریهای سیرجان ۱۰۰درصد افزایش داشته است». معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: «هشدار می‌دهیم که با این روندی که روزانه ۵۰ تا ۶۰بیمار به پذیرش بیمارستانهای کرمان اضافه می‌شوند مسلماً به‌زودی ظرفیت تختهای کرمان نیز تکمیل می‌شود… در حال حاضر شیوع ویروس کرونا در بین خانواده‌ها افزایش پیدا کرده و مواردی داشته‌ایم که ۴ یا ۵نفر از افراد یک خانواده درگیر بیماری شده و حتی دو نفر از اعضای آن خانواده جان باختند»(ایسنا ۱۹مهر)

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹