روز یکشنبه ۲۰مهر ۱۳۹۹  آمار قربانیان کرونا در ۴۵۸شهر از۱۲۰هزار و ۸۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۲۴۳نفر، در آذربایجان غربی به ۳۳۱۷نفر، در البرز به ۳۳۰۱نفر، در اردبیل به ۱۴۰۶نفر، در اصفهان به ۶۱۹۴نفر، در ایلام به ۹۹۰نفر، در بوشهر به ۱۴۵۵نفر، در تهران به ۲۸۸۰۱نفر، در خراسان رضوی به ۹۰۸۰نفر، در قزوین به ۱۱۵۶نفر، در قم به ۵۱۹۰نفر، در کهگیلویه و بویر احمد به ۸۵۴نفر، در لرستان به ۵۲۹۸نفر، در مرکزی به ۱۶۰۵نفر و در همدان به ۳۲۰۳نفر رسیده است.

 

در تهران، توکلی، معاون ستاد کرونا ابتلا و فرسودگی کادر درمان، افزایش تعداد مبتلایان و مشکلات اقتصادی بیمارستانها در پی کاهش درآمد و افزایش هزینه‌های ناشی از ارائه خدمات به بیماران کرونایی را از مشکلات بخش درمان ذکر کرد و گفت: تاکنون ۱۷درصد از کادر درمان بیمارستانها و مراکز درمانی استان تهران مبتلا شده‌اند و ۴۵نفر» فوت کرده‌اند (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۰مهر).

طبرسی، عضو کمیته ستاد کرونا در تهران گفت: «وضعیت ما نه تنها در تهران بلکه در کل کشور بحرانی است. عبور از بحران کرونا و پایان دادن به آمار بالای فوتی‌ها در شرایط فعلی نیازمند تعطیلی ۲ تا ۳هفته‌یی است» (سایت الف ۲۰مهر).

زارعیان، رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری تهران گفت: «طی چند ماه اخیر بیش از هزار پرستار درخواست خروج از کشور را داشتند. عدم دریافت به موقع و دقیق پاداش کرونا، بی‌تدبیری در زمینه حفظ منابع انسانی، عدم جذب نیروهای ۸۹ روزه از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت پرستاران است زیرا وعده‌های زیادی در زمینه معیشت پرستاران داده شده است اما تاکنون هیچ اقدام مؤثری صورت نگرفته که می‌تواند جای نگرانی داشته باشد» (سایت ناطقان –رژیم۱۹مهر)

در مرکزی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۶مورد فوتی در استان مرکزی گزارش‌شده است… ظرفیت مراکز درمانی تکمیل شده و مراکز دولتی جوابگو نیستند. همه فشار بر کادر درمان است توان آنها به انتها رسیده و این روند عاقبت خوبی ندارد» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر).

در کرمانشاه، استاندار گفت: «۴۵شهرستان کشور در شرایط کاملاً پرخطر قرار دارند که ۶شهرستان آن در استان کرمانشاه قرار دارد و این بسیار نگران‌کننده است. در مهرماه امسال رکوردهای تعداد بستری و تعداد فوت در بحران کرونا شکسته شد» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر).

در لرستان، استاندار گفت: «هیچ تخت خالی نداریم چون امکانات ما در لرستان ضعیف است و اگر کسی نیاز به بستری داشته باشد امکانات ما جوابگو نیست و این همان کابوسی بود که از آن هراس داشتیم» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۰مهر). وی هم‌چنین گفت: «آمار مرگ و میر در لرستان رو به افزایش است و به‌ویژه در سه چهار روز اخیر این افزایش با شیب تندی به سمت بالا در حرکت است. تخت‌های“ ICU ”نیز تکمیل شده‌اند و اگر کسی نیاز داشته باشد احتمال مرگ خیلی بالا خواهد رفت» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۰مهر).

درکرمان، معاون دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت: «روز گذشته متأسفانه ۱۶۵بیمار بستری در سیرجان بستری هستند که دیگر تخت خالی نداریم و پرسنل ما اعم از پزشک و پرستار خسته هست» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۰مهر)

 

 

یکشنبه ۲۰مهر ماه ۱۳۹۹