زندانیان سیاسی زندان مرکزی کرج در گرامیداشت زنده یاد استاد محمد شجریان روز ۲۰مهرماه در پیامی نوشتند:

بنام خالق خلق

هشیار کسی باشد کز عشق بپرهیزد
وین طبع که من دارم با عقل نیامیزد (سعدی)
با نهایت تأسف و تاثر درگذشت شهریار حقیقی موسیقی پارسی را به تمام شیفتگان آزادی و رهروان هنر تسلیت عرض می‌کنیم.
به بهانه این فقدان بزرگ لازم دیدیم که علاوه بر بیان اندوه قلبی خویش، اشارتی چند به دجالیت رژیم آخوندی کنیم که تمامی عرصه‌های انسانی را مورد آزار و انحراف و سرکوب خویش قرار داده.
به یاد ایام سیاهی که حمل سازهای موسیقی نیاز به جواز داشت و فضای اجتماعی جز شیونهای مداحان دربار خمینی و خامنه‌ای ستمگر، جواز شنیدن ساز و یا آواز دیگری را نداشت.
به گفته فردوسی بزرگ
چو ضحاک شد بر جهان شهریار برو سالیان انجمن شد هزار
سراسر زمانه بدو گشت باز برآمد برین روزگار دراز
نهان گشت کردار فرزانگان پراکنده شد کام دیوانگان
هنر خوار شد جادویی ارجمند نهان راستی آشکارا گزند
حذف نخبه‌های هنری در ایران نه تنها در حوزه موسیقی، بلکه در تمامی شاخه‌های هنر، مانند شعر و ادبیات، نقاشی و معماری و … در کارنامه شرم‌آور دیکتاتوری آخوندها ثبت شده است.
زنده یاد استاد محمدرضا شجریان با تمامی ناملایمات و سختیهایی که از سوی این رژیم به ایشان رسید طبق وظیفه هنری خویش هیچگاه هنرش را بر مردم ایران ممنوع نکرد و دردها را به جان خرید تا دلی چند از عاشقان هنر را در این تاریکستان تاریخ بشری ایران صیقل دهد.
سانسورچیان بی‌هویتی که باعث عقب افتادگی هنری ایران شده‌اند، فضا را با ضوابط خود برای سارقین هنر و بی‌هنران مهیا کرده‌اند.
ممنوعیت معماری اعتراضی، سرقتهای ادبی، سرقتهای هنری در تابلویهای نقاشی و در عرصه موسیقی جولانگاه کسانی است که در لباس هنر و هنرمند در خدمت دیکتاتور هستند و کوچکترین سهمی در هنر و موسیقی ایران ندارند. در هنگامه ای که استادان و نوابغ موسیقی مردمی ایران مانند زنده یاد «مرضیه» و یا هم اینک استاد «شجریان» در ارائه هنر خویش برای مردم محروم هستند و یا رودرروی دیکتاتوری در سمت مردم ایستادند و سکوت پیشه کردند، شماری ریزه‌خوار ولایت در لباس هنرمند، به خدمت دیکتاتور درآمدند.
به این ترتیب روشن شد که هنر و آزادی دو مقوله کاملاً هم‌سویند و هنر و هنرمند باید در خدمت مردم خویش و آزادی وطن باشند.
به امید ایران آزاد فردا، تجلی‌گاهی که هنر و هنرمندان واقعی و مردمی کشورمان مثل شجریان، مرضیه، مرجان و شاملو و ساعدی در آن رشد خواهند کرد.
با درود به روح یکایک هنرمندان مردم‌دوست این مرز و بوم.
زندانیان سیاسی زندان مرکزی کرج
۲۰مهر۹۹

 

دوشنبه  ۲۱ مهر ۱۳۹۹