روز سه‌شنبه ۲۲مهر ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۵۸شهر از۱۲۲هزار و ۳۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۳۲۳نفر، در آذربایجان غربی به ۳۳۷۲نفر، در البرز به ۳۳۴۸نفر، در اردبیل به ۱۴۲۶نفر، در اصفهان به ۶۳۳۹نفر، در ایلام به ۱۰۰۹نفر، در بوشهر به ۱۴۷۰نفر، در تهران به ۲۹۲۰۱نفر، در خراسان رضوی به ۹۲۰۰نفر، در خوزستان به ۷۸۳۸نفر، در قم به ۵۲۲۵نفر، در کرمان به ۱۸۷۵نفر، در کرمانشاه به ۲۶۶۸نفر، در لرستان به ۵۳۲۸نفر و در همدان به ۳۲۲۸نفر رسیده است.

 

یونسیان استاد همه‌گیر شناسی دانشگاه تهران گفت: «بر اساس روند فعلی هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. این احتمال وجود دارد که تعداد روزانه مرگ در کشور در صورت عدم مداخله سریع، قاطع و مؤثر به ۸۰۰مورد در نیمه ماه دسامبر برسد. تعداد مرگ و میر امروز نتیجه اقدامات ما در یک ماه پیش و تعداد موارد بستری نتیجه اقدامات ۲هفته پیش است» (خبرگزاری قوه قضاییه میزان ۲۲مهر).

مردانی عضو ستاد کرونا گفت: «در طول اپیدمی کرونا چنین روزی نداشتیم که همه بیمارستانها پر باشند. برای یک بیمار که می‌خواهم در بیمارستان بستری کنم به ۷ تا ۸بیمارستان زنگ می‌زنم می‌گویند جای خالی نداریم. حالا این‌که دارو گیر نمی‌آید و مسائل بعدی را کنار بگذاریم، . متأسفانه پرسنل پزشکی در ایران بیشتر گرفتند و مرگ‌ومیر آنها هم رقم بزرگی است» (همشهری۲۲مهر).

در تهران، مدیر عامل سازمان بهشت زهرا: «آمار فوتیهای کرونا افزایش یافته است و روزانه بیش از یکصد نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. تعداد متوفیان در روزهای اخیر افزایش چشمگیری یافته است». (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۲مهر)

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد کل بیماران کرونایی که در استان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند هزار و ۶۱۷نفر است که ۳۲۷نفر در ICU هستند. طی ۲۴ساعت گذشته ۳۴نفر بیمار فوت شده مشکوک به کرونا و ۲۵نفر فوتی مثبت قطعی به بیماری کووید۱۹ در بیمارستانهای استان اصفهان داشته‌ایم» (سایت خبر فوری رژیم ۲۱مهر).

در زنجان، معاون استاندار گفت: «روند ابتلا به کرونا در زنجان افزایشی است و هم‌اکنون بیش از ۷۰درصد تخت‌های بیمارستانی استان به بیماران کووید- ۱۹ اختصاص یافته است» (ایرنا ۲۲مهر).

در مرکزی، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «استان مرکزی از نظر شیوع کرونا در بحرانی‌ترین شرایط قرار گرفت، ۲۸۷مورد مثبت ثبت و ۱۶نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. ظرفیت پذیرش در بیمارستانهای استان تکمیل است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۲مهر).

 
 
 
سه شنبه  ۲۲ مهر ۱۳۹۹