روز پنجشنبه ۲۴مهر ۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۵۸شهر از ۱۲۴هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۳۹۳نفر، در آذربایجان غربی به ۳۴۴۲نفر، در البرز به ۳۳۸۸نفر، در اصفهان به ۶۴۷۴نفر، در ایلام به ۱۰۲۴نفر، در بوشهر به ۱۴۸۵نفر، در تهران به ۲۹۶۹۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۹۴۲نفر، در خراسان جنوبی به ۹۱۴نفر، در خراسان رضوی به ۹۳۱۰نفر، در خراسان شمالی به ۲۱۳۴نفر، در خوزستان به ۷۹۱۳نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۵۲۶نفر، در قم به ۵۲۶۵نفر، در کرمان به ۱۸۹۳نفر، در کرمانشاه به ۲۷۰۸نفر، در لرستان به ۵۳۹۸نفر، در مرکزی به ۱۶۸۷نفر، در هرمزگان به ۱۶۱۵نفر و همدان به ۳۲۹۳نفر رسیده است.

جهانپور رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: «۲۰ میلیون ایرانی با بیماری زمینه‌ای در خطر شدید کرونا قرار دارند. بدون اعمال محدودیت و بدون استفاده از ابزارهای قانونی و حاکمیتی برای توقف سفرها و ترددهای غیرضروری و اجباری کردن رعایت شیوه نامه‌های و استفاده همگانی از ماسک، وضعیت قرمز که سهل است، باید در انتظار پاییز سیاه بود» (ایرنا ۲۴مهر)

در تهران زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «در حال حاضر ۴۵شهر کشور از جمله تهران و کرج نسبت به سایر شهرها در وضعیت بحرانی تری به سر می‌برند، متأسفانه در ۲۵۳ روزی که از بحران کرونا در استان می‌گذرد، دیروز، بالاترین میزان مرگ و میر در تهران ثبت شد که یکی از تلخ ترین روزهای کرونایی پایتخت بود» (ایرنا ۲۳مهر).

رئیس بیمارستان خمینی گفت: «ما کمبود نیروی انسانی از قبل داشتیم، اما الآن با توجه به این‌که بسیاری از بیماران کرونایی نیاز به مراقبت ویژه دارند، این نیاز افزایش فاحش پیدا کرده است» (ایلنا ۲۴مهر).

در آذربایجان شرقی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «فوت روزانه ۲۰نفر بر اثر کرونا در آذربایجان شرقی، طی هفته‌ٔ گذشته، نشانه‌ٔ بسیار بدی است. پنجاه درصد از نمونه‌گیریها در استان، مثبت می‌شود و این نشان می‌دهد، کرونا به‌شدت در حال گسترش است. تا این لحظه ۴۲هزار نفر بیمار مثبت شناسایی کرده‌ایم که حدود چهار و نیم درصدشان فوت شده‌اند. اکنون ۱۱۲۲نفر بستری هستند. آمار ابتلا در استان در مقایسه با متوسط کشوری بسیار خراب است» (ایرنا ۲۴مهر).

در آذربایجان غربی، رئیس شبکه بهداشت و درمان ماکو گفت: «با توجه به افزایش بی‌رویه مبتلایان به کرونا طی سه هفته اخیر، وضعیت فوق قرمز ایجاد شده که می‌تواند معضلی غیرقابل جبران به‌وجود آورد. متأسفانه تعداد فوتیهای اخیر در این شهرستان چهار برابر پیش از بروز موج جدید شده است. ظرفیت تنها بیمارستان شهرستان تکمیل شده و حتی برخی از بیماران در نوبت پذیرش در بخش ICU قرار دارند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۴مهر).

در البرز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گفت: «متأسفانه در ۲۴ساعت گذشته ۲۲بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان استان به۱۳۷۳ نفر رسید» (ایسنا ۲۴مهر).

در فارس، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد جان‌باختگان به ۱۱۱۳نفر رسید. امروز ۱۰۹۹ بستری داشتیم که ۱۳۵نفر در ICU بستری شدند ظرفیت تختها اکثراً تکمیل شده و حتی تعدادی از بیماران در لیست انتظار هستند» (تلویزیون رژیم ۲۳مهر).

پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹