روز دوشنبه ۲۸مهر۱۳۹۹آمارقربانیان کرونا  در ۴۵۸شهر از ۱۲۷هزار و ۱۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۵۰۹نفر، در آذربایجان غربی به ۳۵۸۸نفر، در البرز به ۳۴۹۸نفر، در اصفهان به ۶۶۴۲نفر، در ایلام به ۱۰۵۴نفر، در بوشهر به ۱۵۰۵نفر، در تهران به ۳۰۵۰۱نفر، در خراسان جنوبی به ۹۶۴نفر، در خراسان رضوی به ۹۵۷۷نفر، در خوزستان به ۸۰۰۳نفر، در زنجان به ۱۲۰۵نفر، در فارس به ۳۳۳۶نفر، در قزوین به ۱۲۳۳نفر، در قم به ۵۳۵۰نفر، در کردستان به ۲۲۷۱نفر، در گیلان به ۴۹۶۶نفر، در لرستان به ۵۴۸۸نفر، در مرکزی به ۱۷۴۲نفر و در یزد به ۱۸۴۱نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم در یک رکورد بی‌سابقه در آمار مهندسی شده خود، شمار قربانیان در ۲۴ساعت گذشته را ۳۳۷ ذکر کرد که بیش از دو برابر رکورد موج اول (۱۵۸جان‌باخته در ۱۶فروردین) و حدود یک و نیم برابر رکورد موج دوم (۲۳۵جان‌باخته در ۷مرداد) می‌باشد (ایرنا ۲۸مهر). در همین حال حریرچی، معاون وزارت بهداشت رژیم از مرگهای بیشتر خبر داد و گفت: «خواستار ادامه اعمال محدودیتها تا کنترل کامل بیماری کرونا شد و گفت: طبق آمارهایی که در چند روز آینده منتشر می‌شود، درخواست تشدید محدودیت را داریم» (ایرنا ۲۸مهر).

در تهران، توکلی، معاون ستاد کرونا گفت: «شرایط تهران بسیار وخیم است. ۵۳۰۰بیمار در تهران بستری هستند که از نظر ما فاجعه است. تخت خالی برای بیماران نداریم و کادر درمان در بیمارستانها تحت فشار هستند. بیماران بدحال زیادند و نسبت مریض بدحال به مریض میان حال بیشتر شده است. البته ترخیص های ما هم کمتر شده است. همه این عوامل موجب شده تا ما به فکر اعمال محدودیتهای بیشتر در شهر باشیم» (خبرگزاری س‍پاه پاسداران ۲۸مهر)

 

در کردستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: «در روزهای اخیر شاهد بودیم که تعدادی از بیماران با شرایط عمومی خیلی بد به بیمارستان مراجعه و بلافاصله به خدمات ICU نیاز پیدا کردند. با روند حاضر ابتلا به بیماری تا چند هفته آینده هیچ تختی در استان برای بستری بیماران جدید نخواهیم داشت» (ایرنا ۲۸مهر).

در البرز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گفت: «. بیماری کرونا با ۱۸کشته دیگر در البرز، به ۱۴۴۵جان‌باخته از ابتدا تاکنون رسید. از دیروز تا امروز، ۱۲۷بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند. در حال حاضر ۷۹۲نفر بستری هستند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۸مهر).

 
 
 
دوشنبه ۲۸مهر ۱۳۹۹