روز چهارشنبه ۳۰مهر۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۵۸شهر از ۱۲۸هزار و ۹۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۵۶۶نفر، در آذربایجان غربی به ۳۶۷۱نفر، در البرز به ۳۵۶۳نفر، در اصفهان به ۶۷۴۲نفر، در ایلام به ۱۰۷۴نفر، در تهران به ۳۰۹۹۱نفر، در خراسان جنوبی به ۹۹۴نفر، در خراسان رضوی به ۹۷۴۷نفر، در خوزستان به ۸۰۴۳نفر، در زنجان به ۱۲۲۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۵۵۶نفر، در فارس به ۳۳۹۱نفر، در قزوین به ۱۲۷۷نفر، در قم به ۵۳۹۰نفر، در کرمان به ۱۹۹۰نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۹۲۹نفر، در گیلان به ۵۰۰۱نفر، در لرستان به ۵۵۴۸نفر، در مرکزی به ۱۷۸۷نفر و در همدان به ۳۴۰۰نفر رسیده است.

نمکی وزیر بهداشت رژیم روز گذشته گفت: «یکی از شفاف‌ترین آمارهای جهان، آمار جمهوری اسلامی است… گفتند تا پایان اردیبهشت اتوبوس اضافه می‌شود، اما یک اتوبوس هم اضافه نشد. تقاضا کردیم هر کس ماسک نزد، جریمه کنید، اما بروید آمار را در بیاورید که چند نفر را جریمه کردند. گفتیم جاده ببندید، چندتا را بستند؟. این‌طور که نمی‌شود اپیدمی جمع کرد. اگر این بال شکسته ما را ترمیم نکنند، اپیدمی در این مملکت جمع نمی‌شود و ما ته رودخانه باید جنازه جمع کنیم. اگر روزی قرار باشد که عدم توفیق در مدیریت اپیدمی را به حساب وزارت بهداشت بنویسند، دهانم باز خواهد شد و خواهم گفت که چه کسانی چه کردند» (سایت خبر فوری رژیم ۲۹مهر).

اما نمکی امروز و به‌دنبال هشدار روز گذشته روحانی، لحنش را عوض کرد و خطاب به مدیران بهداشتی و درمانی گفت: «در هیچ کجای کشور نباید بگوییم که تخت خالی نداریم. این‌گونه صحبت نکنید که ایها الناس، تخت خالی نیست و ممکن است در خیابان بمانید» (ایلنا ۳۰مهر). روحانی روز گذشته خطاب به همین مدیران گفت: «کسی طوری سخن نگوید که مردم احساس کنند که دولت از همه توانش برای مقابله استفاده نمی‌کند».

در تهران، نژادبهرام عضو هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران گفت: «شدت بحران به حدی رسیده که باید حتماً تعطیلات کامل دو هفته‌یی در پایتخت اجرا شود. نیمی از جان‌باختگان مربوط به تهران است» (خبرگزاری س‍پاه پاسداران ۳۰مهر)

در اصفهان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روزانه ۳۵بیمار کرونایی در استان جز کاشان و آران و بیدگل از دست می‌دهیم در هفته‌های گذشته این عدد به ۴۰ رسید. تاکنون۴۶۰۰ بیمار کرونایی فوت کردند. به‌طور میانگین طی شبانه روز ۳۰۰بیمار جدید بستری می‌کنیم. ۱۸۵۰نفر از کادر درمان تاکنون بیمار شده‌اند. در شهریور و مهر روزانه ۱۰ تا ۱۵نفر از کادر درمان مبتلا می‌شوند که فشار زیادی به سیستم تحمیل می‌کند» (ایسنا ۳۰مهر).

در یزد، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «از اواسط شهریور موارد بستری و ابتلا در این استان افزایشی شد و با شیب تندی در حال امتداد است. در هفته چهارم مهر موارد بستری به ۲۸نفر در ۱۰۰هزار نفر رسید که با اختلاف قابل توجهی بالاتر از متوسط کشوری است» (ایرنا ۳۰مهر).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته ۳۴بیمار کرونایی فوت کردند، ۲۸۳ بستری جدید افزوده شد. تعداد ۱۲۴۵ بستری داریم که ۲۲۹نفر درICU و ۷۰نفر به ونتیلاتور متصل هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۳۰مهر).

در لرستان، استاندار گفت: «تعداد بیماران کرونایی بستری شده بی‌سابقه است. ۳۲۶بیمار در ICU هستند. آمار مرگ و میر در هفته اخیر بیش از ۳ یا ۴برابر هفته‌های قبل شده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۹مهر).

در خراسان جنوبی، دبیر ستاد دانشگاه پزشکی گفت: «موارد جدید ۱۹ در ۱۰۰هزار است که ۴برابر آمار کشوری است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۹مهر).

چهارشنبه ۳۰مهر ۱۳۹۹