روز پنجشنبه ۱آبان۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۶۰شهر از ۱۲۹هزار و ۹۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۶۰۱نفر، در آذربایجان غربی به ۳۷۱۱نفر، در البرز به ۳۵۹۸نفر، در اصفهان به ۶۹۲۲نفر، در بوشهر به ۱۵۵۵نفر، در تهران به ۳۱۲۶۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۹۹۷نفر، در خراسان رضوی به ۹۸۱۷نفر، در خراسان شمالی به ۲۲۳۹نفر، در فارس به ۳۴۱۱نفر، در قزوین به ۱۲۹۲نفر، در کردستان به ۲۳۳۶نفر، در کرمان به ۲۰۱۵نفر، در کرمانشاه به ۲۸۰۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۹۵۴نفر، در لرستان به ۵۵۸۸نفر، در مرکزی به ۱۸۰۲نفر و در یزد به ۱۹۳۱نفر رسیده است.

در تهران، زالی، رئیس ستاد کرونا گفت: «امروز تعداد تخت‌های اشغال شده برای بیماران کرونایی در استان تهران از مرز شش هزار تخت گذشت، که یک‌هزار و ۷۰۰تخت مربوط به بیمارانی است، که نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند. بیش از ۴۲درصد بیماران کرونایی بدحال کشور در حال حاضر در تهران بستری هستند… مجموعاً ۱۰هزار بیمار طی ۲۴ساعت گذشته در بخش سرپایی بهداشت و درمان استان تهران مراجعه کردند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱آبان).

در آذربایجان غربی، مسئول اطلاع‌رسانی ستاد کرونا گفت: «در شرایط فعلی تمامی بیمارستانها پر هستند و تخت خالی نداریم. کل بستریهای بیماران تنفسی به ۱۲۵۴نفر بستری در آی.سی.یو ۲۲۹نفر و ۷۵نفر زیر دستگاه ونتیلاتور بستری هستند. در موج دوم بیشترین فوتی در استان ۲۰نفر گزارش‌شده است ولی الآن تا ۳۴نفر هم گزارش‌شده است» (جوان ارگان س‍پاه پاسداران ۱آبان).

در آذربایجان شرقی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گفت: «آمار مبتلایان هر روز بیشتر می‌شود. طی ۲۴ساعت گذشته ۶۲۱بیمار جدید شناسایی و ۱۹نفر هم فوت شده‌اند. بیش از هزار و ۲۰۰نفر در بیمارستانهای استان بستری هستند، ظرفیت بخشهای ویژه کاملاً پر شده و برای بستری بیماران بدحال ظرفیت کافی نداریم» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱آبان).

در خراسان رضوی، فرماندار کاشمر گفت: «بازگشایی مدارس، و برگزاری مراسم مختلف شکل گرفت؛ منجر شد تا در این هفته و هفته‌های آینده شاهد تبعات آنها باشیم. تعداد بستریهای بیمارستان مدرس در بالاترین سطح خود از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون قرار دارد. ۳۲درصد نیروهای حوزه بهداشت و درمان کاشمر به کرونا مبتلا شدند، شرایط برای پرستاران و پزشکان و کادر درمان که زحمات بسیاری می‌کشند، بسیار سخت شده است» (ایسنا ۳۰مهر).

در کرمانشاه، رئیس کمیته اطلاع‌رسانی دانشگاه پزشکی گفت: «ما هر روز رکورد های کرونایی روز قبل را می‌شکنیم به‌طوری که طی ۲۴ساعت گذشته ۱۸۹بیمار جدید مشکوک به کرونا در استان بستری شده‌اند. هم‌اکنون ۷۲۴بیمار مشکوک به کرونا در استان بستری هستند، آمار بستریها نسبت به روزهای گذشته باز هم رکورد است. ۱۲۴نفر ICU هستند که بسیار نگران‌کننده است» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۳۰مهر).

در البرز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۷بیمار کرونایی جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در استان به ۱۵۱۱نفر رسیده و در حال حاضر ۸۱۳نفر بستری هستند» (ایسنا ۱آبان).

پنجشنبه اول آبان  ۱۳۹۹