روز شنبه ۳آبان۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۶۰شهر از ۱۳۱هزار و ۷۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۶۵۶نفر، در آذربایجان غربی به ۳۷۷۳نفر، در البرز به ۳۶۵۳نفر، در اصفهان به ۷۱۷۲نفر، در ایلام به ۱۰۸۹نفر، در بوشهر به ۱۵۶۷نفر، در تهران به ۳۱۷۵۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۰۱۲نفر، در خراسان رضوی به ۹۸۹۲نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۵۷۱نفر، در فارس به ۳۴۵۱نفر، در قزوین به ۱۳۲۲نفر، در کردستان به ۲۳۶۶نفر، در کرمان به ۲۰۵۰نفر، در کرمانشاه به ۲۸۳۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۹۶۴نفر، در لرستان به ۵۶۷۸نفر، در همدان به ۳۵۴۵نفر و در یزد به ۱۹۸۱نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: بر اساس اعلام کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی در ۴۳شهرستان بحرانی که بیشترین مبتلا را دارند، از روز دوشنبه به‌مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود و در صورت لزوم در هفته بعد نیز این محدودیتها اعمال خواهد شد. هم‌چنین در جلسه روز پنجشنبه رئیس جمهوری با رؤسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد از روز دوشنبه ۵آبان تا پایان آبان، حضور کارکنان دولت و دستگاههای اجرایی در تهران تا ۵۰درصد کاهش پیدا کند» (ایسنا ۳آبان).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد کل بیماران کرونایی که در استان به‌جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند ۱۷۶۲نفر است که از این تعداد ۳۴۷نفر در ICU هستند. طی ۲۴ساعت گذشته ۳۹نفر فوت شده‌اند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۳مهر).

در فارس، مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته، ۲۰هم‌استانی دیگر به‌دلیل کرونا جان خود را از دست دادند. هم‌اکنون ۱۲۰۶بیمار بستری هستند، از این تعداد، ۱۶۶نفر در ICUهستند» (ایسنا ۳آبان).

در کرمانشاه، رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا گفت: «روز گذشته از ۷۴۸آزمایش تشخیص کرونا ۵۷۰مورد آن مثبت بوده البته موارد ابتلا خیلی بیشتر است . هم‌اکنون ۷۶۸بیمار بستری هستند، ۳۳نفر حال بسیار وخیم دارند و به دستگاه تنفس مصنوعی وصل و ۱۳۱نفر هم در ICUها بستری هستند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳آبان).

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روزانه ۵۰۰مبتلای جدید شناسایی می‌شود. بیمارستانها شلوغ و تعداد بستریها بالاست. طی ۴۸ساعت گذشته هزار و ۴۳بیمار جدید شناسایی و ۴۲نفر فوت شده‌اند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳آبان).

در آذربایجان غربی بر اساس اعلام ستاد کرونا، «طی ۲۴ساعت گذشته با بستری شدن ۲۳۱نفر کل بستریهای به ۱۰۳۴نفر و در ICU به ۲۳۶نفر افزایش یافت که ۷۸تن از تنفس مصنوعی استفاده می‌کنند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳آبان).

در یزد، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «یزد در حال حاضر به نسبت جمعیت، بیشترین میزان بروز بیماری کرونا را در سطح کشور دارد. کادر درمان خسته و بسیار تحت فشار هستند و در طول شش ماه گذشته بیش از ۵۷۰نفر از آنها به این بیماری مبتلا شده‌اند. ظرفیت بیمارستانها پر شده است و ناچار به راه‌اندازی بیمارستان صحرایی شده‌ایم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲آبان).

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹