نشریه دمورگن بلژیک روز ۱ آبان۹۹ نوشت یک دیپلمات رژیم که ماه آینده در آنتورپ به جرم حمله‌یی خنثی شده محاکمه می‌شود، هشدار داده است در صورت محکوم شدن انتقام خواهند گرفت. گروه‌های مسلح در ایران، عراق، لبنان، یمن و سوریه این روند را از نزدیک زیر نظر دارند. آنها کنجکاو هستند که آیا بلژیک از آنها حمایت خواهد کرد یا نه. اسدالله اسدی دیپلمات رژیم ایران هنگامی که در ۱۲مارس (۲۲ اسفند گذشته) مورد بازجویی قرار می‌گیرد به‌وضوح به پلیس بلژیک هشدار می‌دهد. این اتفاق جنایی-جاسوسی تنش ژئوپلیتیک بین اتحادیه اروپا و رژیم ایران را تشدید می‌کند.
داستان اسدالله اسدی از زمانی آغاز می‌شود که امیر سعدونی و نسیمه نُعامی توسط واحدهای ویژه پلیس فدرال در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ روز ۹تیرماه۱۳۹۷ دستگیر می‌شوند. در چمدان مرسدس خود نیم کیلو مواد منفجره تی A تی پی پیدا می‌کنند. ربات تخریبگر مواد منفجره آنها را با امنیت خارج می‌کند، این زوج ایرانی-بلژیکی به ظن اقدام به‌قتل تروریستی دستگیر شده‌اند.
مقصد نهایی برنامه‌ریزی شده امیر و نسیمه تجمع مجاهدین خلق ایران است که یک جنبش اپوزیسیون رژیم تهران است. در این جلسه از جمله سخنرانان برجسته‌ای مانند رودی جولیانی و اینگرید بتانکور سیاستمدار فرانسوی-کلمبیایی نیز حضور داشتند. قصد این بود که بمب را در آن مکان منفجر کنند اما مقامات بلژیک، فرانسه و آلمان مدتی است که این دو را ردگیری می‌کنند و این به پلیس اجازه می‌دهد حمله را خنثی کند.
اسد الله اسدی توسط پلیس آلمان در یک پارکینگ اتومبیل در اتوبانی در نزدیکی فرانکفورت دستگیر می‌شود. گفته می‌شود این دیپلمات که به سفارت وین وابسته است، چند روز پیش از آن مواد منفجره را به این زوج در لوکزامبورگ تحویل داده است. به درخواست دادگاه بلژیک، آلمانیها به‌رغم اعتراض رژیم ایران، او را به بلژیک تحویل دادند.
دخالت این دیپلمات باعث شد از همان ابتدا به‌نظر برسد که رژیم ایران در این حمله دست داشته است. اما در حال حاضر شواهد بیشتر و بیشتری برای این کار وجود دارد. در یادداشتی از شورای امنیت دولتی به‌نظر می‌رسد که این حمله «به نام و فشار رژیم ایران» برنامه‌ریزی و اجرا شده است و به همین دلیل اقدام شخصی اسدی نیست. علاوه بر این، اسدالله اسدی به‌عنوان یک عامل مخفی سرویس اطلاعاتی رژیم ایران شناخته می‌شود.
امیر و نسیمه نیز اعتراف کرده‌اند که سالها با اسدالله، با نام رمز &#۳۹;دانیال&#۳۹; در ارتباط بوده‌اند. آنها از طریق پیام های رمزنگاری شده در تماس بودند. به این ترتیب به آنها دستور داده می‌شد که به مجاهدین نفوذ کنند.
اسد الله اسدی یکی از اولین دیپلماتهای رژیم ایران است که در اتحادیه اروپا برای فعالیت‌های تروریستی محاکمه می‌شود. محکومیت او از سوی رژیم تهران به‌عنوان یک رسوایی دیده می‌شد. این امر می‌تواند تنشهای بین اتحادیه اروپا و رژیم ایران را تا حد زیادی افزایش دهد.
شورای ملی مقاومت ایران که یک گروه فراگیر از جنبشهای مخالف رژیم ایران است، در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: «رژیم به‌شدت تلاش می‌کند تا از طریق تهدید و باجگیری مانع اجرای عدالت شود». «در طول دو سال گذشته چندین سفیر و مقام در زندان بلژیک از اسدالله دیدن کرده‌اند.»
مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد شورای عالی امنیت ملی که ریاست آن را حسن روحانی برعهده دارد، این حمله را پیشاپیش تصویب کرده است.

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹