روز یکشنبه ۴آبان ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جان‌باختگان کرونا در ۴۶۰شهر از ۱۳۲هزار و ۷۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۴۶۸۶نفر، در آذربایجان غربی به ۳۸۴۱نفر، در البرز به ۳۶۷۸نفر، در اصفهان به ۷۲۲۲نفر، در تهران به ۳۱۹۹۱نفر، در خراسان جنوبی به ۱۰۳۴نفر، در خراسان رضوی به ۹۹۲۲نفر، در خراسان شمالی به ۲۲۵۹نفر، در خوزستان به ۸۱۱۳نفر، در زنجان به ۱۲۵۰نفر، در فارس به ۳۴۷۱نفر، در قم به ۵۷۳۵نفر، در کرمان به ۲۰۶۵نفر، در گلستان به ۳۶۸۶نفر، در گیلان به ۵۰۷۶نفر، در مازندران به ۵۸۱۲نفر، در مرکزی به ۱۸۵۲نفر و در همدان به ۳۵۷۰نفر رسیده است.

 

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا در تهران سه رقمی شده، بستری شدگان از مرز ۶هزار نفر گذشته و شمار بیماران بدحال روزبه‌روز رو به افزایش است، این بالاترین رکورد تهران از آغاز اپیدمی کرونا تا به امروز است… شرایط فعلی اقتضا می‌کند که همه دستگاهها با فرض یک آرایش شبه جنگی، وارد میدان شوند»(خبرگزاری حکومتی مهر ۴آبان).

صادق نیت رئیس بیمارستان خمینی گفت: «طی هشت ماه گذشته این اتفاق را نداشتیم که بیماران در اورژانس به مرحله‌ای برسند که جانشان را از دست بدهند. خیلی از بیماران وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند بلافاصله نیاز به بخش ویژه دارند. بخشهای ویژه معمولاً خیلی زود پر می‌شوند و دیر تخلیه می‌شود و مرگ و میر به‌شدت بالاتر می‌رود بگونه‌ای که ما الآن بعضی روزها هست که روزی یک یا دو مرگ در اورژانس داریم و این نگرانی هستش که الآن وجود دارد».

یونسیان استاد اپیدمیولوژی دانشگاه پزشکی تهران گفت: «در دو هفته اخیر ما ۱۲درصد کل مرگ‌های‌مان را داشتیم این آمار در دنیا حدود ۶.۵درصد است. یعنی تقریباً نصف آن. در واقع ما نسبت مرگ هایمان نسبت به دنیا بالاتر هست»(تلویزیون رژیم ۳آبان).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد کل بیمارانی که به جز کاشان و آران و بیدگل با تشخیص کرونا بستری هستند ۱۷۷۸نفر است که از این تعداد ۳۵۸نفر وضعیت وخیم‌تری دارند و در ICU هستند. طی ۲۴ساعت گذشته ۳۴ فوت شده در استان» داشتیم(خبرگزاری ایمنا ۴آبان).

در زنجان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «فوتیها کرونا در زنجان به‌شدت افزایش یافته است. تعداد بسترها طی هفته گذشته از ۴۰۰ به ۵۵۰نفر رسیده است»(خبرگزاری حکومتی مهر ۴آبان).

در قم، «رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به فوت ۱۸بیمار کرونایی در ۲۴ساعت گذشته گفت: ۶۰۱بیمار کرونایی در قم بستری هستند که ۱۵۲نفر از آنها در بخش مراقبتهای ویژه بستری شده‌اند»(جوان ارگان سپاه پاسداران ۴آبان).