روز پنجشنبه ۲۲آبان۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۵۱هزار و ۸۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۵۵۴۷نفر، در آذربایجان غربی به ۴۶۴۹نفر، در البرز به ۴۱۸۵نفر، در اردبیل به ۱۶۶۳نفر، در اصفهان به ۸۵۱۸نفر، در بوشهر به ۱۶۸۴نفر، در تهران به ۳۶۸۹۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۱۹۵نفر، در خراسان جنوبی به ۱۳۱۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۱۳۴۰نفر، در زنجان به ۱۴۲۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۸۷۱نفر، در فارس به ۴۱۱۵نفر، در قم به ۶۳۵۵نفر، در کرمان به ۲۵۲۵نفر، در کرمانشاه به ۳۳۲۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۰۶۹نفر، در گلستان به ۳۹۵۶نفر، در مرکزی به ۲۷۵۵نفر، در همدان به ۳۹۲۰نفر و در یزد به ۲۶۰۰نفر رسیده است.

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا درباره آخرین آمار کرونا در تهران گفت: «تعداد بیماران بستری در استان تهران ۶۷۲۱بیمار است که ۱۸۳۲بیمار در بخش مراقبتهای ویژه بستری هستند. میزان ترخیص در تهران کماکان از میزان پذیرش موارد جدید کمتر است»(خبرگزاری نیروی قدس ۲۱آبان). وی هم‌چنین گفت: «الان تختهایمان اشغال شده وضعیت درمانی‌مان اشباع شده مریض میاید می‌گوییم برو خانه اگر بدحال‌تر شدی بیا وقتی مراجعه می‌کند که فرصتهای طلایی از دست رفته است»(تلویزیون رژیم ۲۱آبان).

محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «مسئولیت‌پذیری در کرونا وجود ندارد. همه خبرنگار شد‌ه‌اند. کسی نیست مسئولیت ۴۵۰بیماری که امروز فوت کردند را برعهده گیرد. کسی نمی‌گوید آمار کشور اگر در کرونا غلط است من مقصر هستم، معذرت‌خواهی کند و بگوید مشکل ما در فلان مرحله است. همه این را می‌فهمیم، افرادی هستند که صحبت‌هایی در ابتدا علیه قرنطینه کردند ولی وقتی زمان گذشت و علم ثابت کرد آن حرف‌ها غلط بوده حتی نگفتند اشتباه کردیم… من وارد کمیته علمی کرونا شدم و چون مخالفت شدید علیه داروی آنتی‌وایرال کردم عذر من را خواستند… اگر مخالف صحبت کنید انگار بحث سیاسی شده است»(سایت فرهیختگان ۲۲آبان).

در خراسان رضوی، رئیس بخش ICU بیمارستان امام رضا در مشهد گفت: «ما بعد از ۹ماه در بدترین شرایط کاری، روحی و جسمی قرار داریم . بیش از ۵۰درصد پرستاران ICU به بیماری کرونا مبتلا و از این حدود ۲۰درصد در ICU و بخش بستری شده‌اند که این یک فاجعه است.وی در خصوص راه‌کار کاهش شیوع کرونا گفت: قرنطینه دو هفته‌یی راه‌حل این قضیه است، این کار سخت است ولی برای راه‌حل نهایی باید انجام شود. اگر با همین روند کلی پیش برویم به فاجعه ختم می‌شود. قدرت بیماری‌زایی این ویروس افزایش یافته است. قدرت بیماری‌زایی ویروس کرونا در اوایل حدود یک به سه بوده است، اما در حال حاضر یک به هشت یا ۱۰ است»(فرتاک نیوز ۲۲آبان).

رئیس نظام پرستاری مشهد از ابتلای ۴۰درصد کادر درمان مشهد به کرونا خبر داد و گفت: تعطیلی کامل شهرهای سیاه و قرمز در خراسان رضوی ضروری است چرا که هیچ مسأله اقتصادی مهم‌تر از جان مردم نیست»(ایرنا ۱۲آبان).

در کرمان، سخنگوی ستاد کرونا گفت: «امروز ۳۳بیمار بر اثر کرونا در استان جان خود را از دست دادند. ۷۲۸بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند. بعضی شهرهای استان وضعیت فوق حاد کرونایی دارند»(خبرگزاری نیروی قدس ۲۱آبان).

 

پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹