روز جمعه ۲۳آبان ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۶۵شهر از ۱۵۲هزار و ۹۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۵۶۱۷نفر، در آذربایجان غربی به ۴۷۳۴نفر، در البرز به ۴۲۱۰نفر، در اصفهان به ۸۵۸۵نفر، در ایلام به ۱۳۲۰نفر، در تهران به ۳۷۲۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۱۳۹۰نفر، در خراسان شمالی به ۲۵۰۳نفر، در خوزستان به ۸۷۶۰نفر، در فارس به ۴۱۶۰نفر، در قزوین به ۱۵۷۰نفر، در کردستان به ۲۷۳۰نفر، در کرمان به ۲۵۵۵نفر، در گیلان به ۵۴۲۱نفر، در لرستان به ۶۵۰۵نفر، در مرکزی به ۲۷۹۰نفر، در همدان به ۳۹۴۰نفر و در یزد ۲۶۲۵نفر رسیده است.

در البرز، رئیس شورای کار البرز گفت: «اگر نتوانیم زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع کنیم در ماههای آینده با مشکل روبه‌رو خواهیم شد، با ورود به آذرماه و پس از آن زمستان پیش‌بینی می‌شود شرایط بدتر شود. در حال حاضر کادر درمان بیمارستانها به‌شدت خسته‌اند و با وجود آن که پیشنهاد استخدام ۳۰۰۰پرستار و اضافه شدن نیروهای جدید مطرح شد و اقدام بسیار خوبی در این شرایط بود اما معتقدم که جوابگو نیست. بیمارستانها از بیماران کرونایی پر شده و چند هفته‌یی است که آمار مرگ و میر از ۴۵۰نفر پایین نمی‌آید»(ایسنا ۲۳آبان).

در اصفهان، «بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ۱۷۰۰مبتلای جدید به جمع بیماران کرونایی اضافه شده در همین مدت با فوت بیماران بدحال ۴۳خانواده داغدار شدند و ۴۰۲نفر هم به سختی نفس می‌کشند و سرنوشتی نامعلوم برای ماندن یا رفتن دارند. دانشگاه علوم پزشکی کاشان هم در ۲۴ساعت گذشته در حالی ۷۴نفر را بستری کرد که از مجموع بستری شدگانش هفت نفر فوت کردند»(تلویزیون رژیم ۲۲آبان).

در فارس، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «۱۸۷۳بیمار کرونایی در استان بستری هستند که یک رکورد جدید است. حال عمومی ۳۰۰نفرشان وخیم هست و در بخش مراقبت ویژه هستند. شب گذشته تعداد ۳۶نفر هم استانی‌هایمان را به واسطه کووید۱۹ از دست دادیم و آمار جان‌باختگان به ۱۸۴۶نفر رسید»(تلویزیون رژیم ۲۲آبان).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: «تعداد بستریهای در آذربایجان غربی به ۱۶۵۲نفر رسیده، تعداد بستری‌شدگان در ICU نیز ۳۰۱نفر است که از این تعداد، ۸۹نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند، تعداد کل فوت‌شدگان در استان به ۲هزار و ۲۸۶نفر رسیده که روند افزایشی آنان بسیار خطرناک است»(خبرگزاری حکومتی مهر ۲۳آبان).

در آذربایجان شرقی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روزانه بیش از ۵۰۰نفر جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی می‌شود. متوسط فوت روزانه بیماران کرونایی بیش از ۲۰نفر در روز است»(خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۳آبان).

در خراسان جنوبی، دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تربت‌جام از وضعیت قرمز خارج شده و در وضعیت سیاه قرار گرفته است. از ابتداء شیوع ویروس کرونا در منطقه جام ۳۶۰نفر از کادر درمان و بهداشت گرفتار بیماری کرونا شدند»(ایسنا ۲۳آبان).

در کرمان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی از ثبت ۴۱مورد فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان کرمان طی ۲۴ساعت گذشته خبر داد و گفت مجموع جان‌باختگان از ابتدا تاکنون یک‌هزار و ۴۸۲نفر است»(خبرگزاری حکومتی مهر ۲۳آبان).

جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹