شبکه خبری بگونه

نه به تسليم و سكوت, نه به فقر و فحشا و اعتياد, نه به زندان و شكنجه و اعدام و نه به شاه و نه به شیخ

اخبار

آمار قربانیان کرونا بیش از ۱۵۴هزار و ۳۰۰نفر در ۴۶۵شهر ایران

امروز شنبه ۲۴آبان ۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۵۴هزار و ۳۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۵۷۰۲نفر، در آذربایجان غربی به ۴۹۸۴نفر، در البرز به ۴۲۴۰نفر، در اردبیل به ۱۶۸۸نفر، در اصفهان به ۸۶۷۰نفر، در ایلام به ۱۳۵۵نفر، در تهران به ۳۷۵۴۱نفر، در چهارمحال و بختیاری ۱۲۱۰نفر، در خراسان جنوبی به ۱۳۵۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۱۴۶۰نفر، در زنجان به ۱۴۴۵نفر، در سمنان به ۲۳۶۰نفر، در فارس به ۴۱۹۵نفر، در قم به ۶۴۱۵نفر، در کرمان به ۲۵۹۶نفر، در کرمانشاه به ۳۳۶۸نفر، در گلستان به ۳۹۸۶نفر، در لرستان به ۶۵۳۰نفر، در مازندران به ۶۳۸۲نفر، در مرکزی به ۲۸۴۰نفر، در هرمزگان به ۱۷۶۵نفر، در همدان به ۳۹۶۵نفر و در یزد به ۲۶۵۵نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: «میزان موارد ابتلا و بستری کرونا در هفته گذشته با شیب تند افزایش یافته و به بالاترین میزان از زمان شروع کرونا در کشور رسیده است و موارد فوتی نسبت به هفته قبل بسیار بیشتر شده است. متوسط بروز هفتگی ابتلا در هفته گذشته ۲۶.۵ نفر به ازای هر ۱۰۰هزار نفر بود و بیشترین میزان ابتلا در استانهای ایلام، سمنان، خراسان جنوبی و یزد بوده است. میانگین هفتگی مرگ کرونا نیز با افزایش قابل توجه به ۴۵ در میلیون نفر رسیده و بیشترین موارد مرگ نسبت به جمعیت در یزد، ایلام، خراسان جنوبی، سمنان و آذربایجان غربی با اختلاف زیاد نسبت به استانهای دیگر بوده است» (ایرنا ۲۴آبان).

در حالی‌که حدود دو ماه است مستمراً آمار قربانیان و مبتلایان کرونا بیشتر می‌شود و به‌رغم درخواست مصرانه متخصصان حکومتی مبنی بر تعطیلی دو هفته‌یی کشور، آخوند روحانی امروز بار دیگر با این تعطیلی مخالفت کرد و در ستاد کرونا گفت: «در شرایطی هستیم که ناچار به افزایش محدودیتها هستیم. امروز تصمیم کلی درباره محدودیتها گرفتیم که از اول آذر اجرایی می‌شود». وی بار دیگر مردم را مقصر شمرد و گفت: «هدف از این محدودیتها این است که مردم لمس کنند شرایط فوق‌العاده است و ما از شرایط عادی عبور کرده‌ایم». وی که از افشای فاجعه کرونا به‌شدت خشمگین بود افزود: «عده‌یی که در داخل یا رسانه‌های خارجی مصاحبه می‌کنند و انتقادهای ناپخته را بیان می‌کنند باید بدانند هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد کرونا، قرارگاه و وزارت بهداشت کاهش دهد به ضرر جامعه است».

مصطفی معین، رئیس شورایعالی نظام‌پزشکی رژیم در یادداشتی نوشت: «انتظار می‌رود مسئولان سیاسی کشور و وزارت بهداشت هم به جای شعرگویی و شعار دادن در زمینه ترویج شبه‌علم و خرافه، ادعای ساخت واکسن کرونا، کشف درمان قطعی کرونا، دادن مجوز عرضه داروهای علفی کرونا، ادغام روش‌های غیراستاندارد سنتی یا طب ایرانی در شبکه بهداشتی-درمانی کشور؛ پاسخگوی مسئولیت‌های قانونی خود باشند و به موازین علمی، اخلاقی و حرفه‌یی که به آن سوگند خورده‌اند، پایبندی بیشتری نشان دهند» (روزنامه مستقل ۲۴آبان).

در کرمانشاه، رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا گفت: «با ثبت ۱۹مورد فوت در شبانه روز گذشته تعداد جان‌باختگان کرونا در استان به ۱۰۵۳نفر افزایش یافت» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۴آبان).

یک روزنامه حکومتی نوشت: «در آینده نه چندان دور ما شاهد قتل‌عام کرونایی در کشور خواهیم بود. قتل‌عامی که مصیبتهایی را برای نسل کنونی و موجب حیرت آیندگان خواهد شد و صفحاتی از تاریخ را لا جرم به خود اختصاص خواهد داد… سیاستمداران، دولت مردان و مدیران باید به آیندگان و تاریخ پاسخ دهند، چرا نتوانستند ویروس کرونا را مدیریت کنند. آنها باید به تاریخ پاسخ دهند چرا کارگرانی که درد معاش داشتند بر اثر کرونا از پای درآمدند». (آفتاب یزد ۲۴آبان)