شبکه خبری بگونه

نه به تسليم و سكوت, نه به فقر و فحشا و اعتياد, نه به زندان و شكنجه و اعدام و نه به شاه و نه به شیخ

اخبار

آمار قربانیان کرونا بیش از ۱۵۵هزار و ۵۰۰نفر در ۴۶۵شهرایران

روز یکشنبه ۲۵آبان۱۳۹۹  آمار قربانیان کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۵۵هزار و ۵۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۵۷۶۲نفر، در آذربایجان غربی به ۵۱۳۴نفر، در اصفهان به ۸۷۲۵نفر، در ایلام به ۱۳۸۵نفر، در بوشهر به ۱۶۹۹نفر، در تهران به ۳۷۸۹۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۱۵۳۰نفر، در خوزستان به ۸۸۲۰نفر، در فارس به ۴۲۳۰نفر، در قزوین به ۱۵۹۰نفر، در کردستان به ۲۷۸۰نفر، در کرمان به ۲۶۲۱نفر، در کرمانشاه به ۳۳۹۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۰۹۹نفر، در گیلان به ۵۴۵۶نفر، در لرستان به ۶۵۹۰نفر، در مازندران به ۶۴۰۷نفر، در مرکزی به ۲۸۹۰نفر، در همدان به ۳۹۸۵نفر و در یزد به ۲۶۸۵نفر رسیده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: «به‌گفته مسئولان وزارت بهداشت، به‌زودی خطر رسیدن به آمار هزار کشته در روز در کشور وجود دارد… مشخص نیست در ستاد ملی کرونا که تصمیم آخر را رئیس‌جمهور اتخاذ می‌کند چه کسی مخالف تعطیلی است و شاید بهتر باشد در این زمینه سخنگوی ستاد شفاف‌سازی کند. چرا به‌رغم آنکه، استاندار تهران، ستاد کرونا، وزیر بهداشت، اعضای کمیته علمی کرونا و نمایندگان و اعضای کمیسیون بهداشت مجلس همراه با متخصصین حوزه بهداشت و درمان اصرار تعطیلی دارند و به‌گفته رئیس دفتر رئیس‌جمهور، روحانی هم مخالف نیست، چرا تعطیلی اجرا نمی‌شود؟ و مشخصاً مخالفت کیست که کسی او را نمی‌شناسد؟» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۵آبان).

مجید نصیرایی نماینده فردوس در مجلس  گفت: «وضعیت بیماری کرونا هر روز در کشور وضعیت بدتری پیدا می‌کند در حوزه انتخابیه من آمار ابتلا چند برابر متوسط کشور است. در استان هم متأسفانه خراسان جنوبی یک وضعیت بسیار نامناسبی دارد . در دنیا از هر ده‌هزار نفر ابتلا به این بیماری حدود ۲۴۰نفر فوت می‌کنند اما در ایران ما از هر ده‌هزار نفر قریب به ۵۰۰نفر، علت این موضوع را باید بررسی کرد» (رادیو رژیم ۲۵آبان).

در تهران نظری عضو شورای شهر گفت: «با وجود موافقت همه چرا شهر تهران تعطیل نمی‌شود. چه تعداد از شهروندان تهرانی باید هر روز جان بدهند تا ما شهر را تعطیل کنیم. نمی‌دانم دولت به‌دنبال چیست و این میزان از ناشفافی به‌چه دلیلی است. چه اتفاقی باید در شهر رخ بدهد تا ما به این نتیجه برسیم که به شرایط بحران رسیده‌ایم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵آبان).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «به‌طور متوسط روزانه ۳۵ تا ۴۰نفر در استان به‌دلیل کرونا فوت می‌شوند. تعداد بستریهای مابین ۱۶۷۰و ۱۷۱۰بیمار متغیر است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵آبان).

در لرستان، فاطمه مقصودی نماینده بروجرد در مجلس ارتجاع گفت: «نمی‌دانم باید با کی حرف بزنم کجا باید بروم به هر کی می‌گویم به هر جا می‌روم لابی‌های قوی اجازه نمی‌دهند بهداشت شهرم نابود شده یک مشت آدم ناکارآمد نالایق نامدیر وضعیت درمان مردم بروجرد را به بازی گرفته‌اند. به مریض‌های بیمارستان بروجردی اکسیژن به‌ندرت می‌رسد حتی آب معدنی برای مصرف مریض هم ندارند و کشتار و قتل‌عام روزبه‌روز لحظه به لحظه دارد بیشتر می‌شود» (رادیو رژیم ۲۵آبان).

در کرمان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه پزشکی گفت: «تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور روند افزایشی دارد و اگر از الآن کاری نکنیم احتمال انتقال ویروس در ماههای آینده بیشتر می‌شود و ممکن است سیستم درمانی دیگر جوابگو نباشد و مرگها به حدی برسد که حتی توان سیستم‌های تدفین هم نتوانند جسدها را دفن کنند» (سایت خبر فوری رژیم۲۵آبان). سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی تعداد فوتی‌های ۲۴ساعت گذشته را ۲۷نفر اعلام کرد و گفت: «مجموع جان‌باختگان کرمان تاکنون ۱۵۳۱نفر بوده است» (ایرنا ۲۵آبان).