امروز دوشنبه  ۲۶ آبان۱۳۹۹ آمارقربانیان  کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۵۶هزار و ۷۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۵۸۳۲نفر، در آذربایجان غربی به ۵۲۱۴نفر، در اردبیل به ۱۷۰۸نفر، در ایلام به ۱۴۲۰نفر، در اصفهان به ۸۸۰۵نفر، در البرز به ۴۲۷۵نفر، در تهران به ۳۸۲۴۱نفر، در خراسان رضوی۱۱۵۹۰ نفر، در خراسان جنوبی به ۱۳۸۶نفر، در زنجان به ۱۴۷۰نفر، در فارس به ۴۲۷۵نفر، در قم به ۶۴۷۵نفر، در کردستان به ۲۸۲۰نفر، در کرمان به ۲۶۴۸نفر، در کرمانشاه به ۳۴۲۳نفر، در لرستان به ۶۶۴۵نفر، در مازندران به ۶۴۴۲نفر، در مرکزی به ۲۹۴۰نفر، در همدان به ۴۰۳۵نفر و در یزد به ۲۷۰۷نفر رسیده است.

امروز سخنگوی وزارت بهداشت، در یک رکورد جدید شمار قربانیان ۲۴ساعت گذشته را ۴۸۶نفر و شمار مبتلایان جدید را ۱۳۰۵۳نفر و شمار بیماران وخیم را ۵۶۷۷نفر اعلام کرده است که هر سه رقم از ابتدای شیوع کرونا بی‌سابقه است.

در حالی‌که فاجعه کرونا هر روز ابعاد بیشتری به خود می‌گیرد و به‌رغم فراخوانهای کارشناسان و متخصصان رژیم مبنی بر تعطیلی کامل و فوری دو هفته‌یی کل کشور و به‌ویژه تهران، روحانی باز هم از پذیرش تعطیلی سرباز زد و روز گذشته در یک بیانیه ۸ماده‌ای اعلام کرد «طرح جامع مقابله با کرونا در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید که به موجب آن، اعمال محدودیتهای شدید در شهرهای مختلف کشور از هفته آینده الزامی می‌شود».

در تهران، خداکرمی از شورای شهر گفت: «از ابتدای شیوع کرونا تا امروز ۱۹هزار و ۲۳۹نفر به‌دلیل ابتلا به ویروس کووید ـ ۱۹ جان خود را در تهران از دست داده‌اند. وضعیت اقتصادی اکثر متوفیان کرونا متوسط رو به پایین بوده است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۶آبان).

در فارس، «معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به فوت ۳۹بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ساعت گذشته، گفت: آمار کُل قربانیان کرونا در فارس به ۱۹۸۹نفر رسیده است.اکنون ۱۸۱۳بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای فارس بستری هستند. ۳۵۲بیمار در بخش‌های ICU بستری و تحت مراقبت‌های ویژه هستند» (ایسنا ۲۶آبان).

در ایلام، رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: «مصوبات ستاد کرونا نمی‌تواند در کاهش آمار مبتلایان مؤثر باشد و روند صعودی آمارها را کاهش دهد. این مصوبات، مصوبات کاغذی است که نتیجه‌یی برای بیماران ندارد و مصوب و ابلاغ نشوند بهتر است. تنها راه پیشگیری از کرونا تجدیدنظر در سیستم پیشگیری، همکاری مردم و تعطیلی فوری استان است» (خبرگزاری نیروی قدس۲۶آبان).