روز چهارشنبه ۲۸آبان ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۵۹هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۵۹۶۹نفر، در آذربایجان غربی به ۵۳۲۸نفر، در البرز به ۴۳۱۰نفر، در اردبیل به ۱۷۶۰نفر، در اصفهان به ۸۹۵۵نفر، در ایلام به ۱۴۸۵نفر، در تهران به ۳۸۹۴۱نفر، در خراسان جنوبی به ۱۴۱۶نفر، در زنجان به ۱۵۰۰نفر، در فارس به ۴۳۵۷نفر، در قزوین به ۱۶۲۸نفر، در قم به ۶۵۴۰نفر، در کردستان به ۲۸۵۰نفر، در کرمان به ۲۷۰۴نفر، در کرمانشاه به ۳۴۷۸نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۱۱۴نفر، در گیلان به ۵۴۹۶نفر، در لرستان به ۶۷۰۵نفر، در مازندران به ۶۴۷۲نفر، در مرکزی به ۳۰۱۸نفر و در یزد به ۲۷۶۷نفر رسیده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم امروز گفت: «در مورد آمارها حرف و حدیث زیاد است، ممکن است برخی از افرایش آمارها به‌علت بیماریهای مزمن و از جمله بیماریهای قلبی باشد اما مردم از آرامستانها آمار را می‌توانند بگیرند و شاید در برخی روزهایی که آمار زیاد است، موارد کلی فوتی و مشکوک و محتمل مرگ کرونا چهار رقمی شده باشد. موارد محتمل و مشکوک را روزانه اعلام نمی‌کنم، موارد قطعی مبتنی بر تست پی سی آر قاعدتاً بیشتر است. بنای بر پنهان کردن آمار نداریم و هر روز هم دقت و وسواس در آمارها بیشتر می‌شود. حدود ۵۰درصد بیماران کووید۱۹ که در ICU بستری می‌شوند، فوت می‌کنند و از هر ۱۰هزار مبتلا بیش از چهار نفر دوباره درگیر این بیماری می‌شوند» (ایرنا ۲۸آبان).

 

 

 

در تهران، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «از ابتدای پیک‌سوم تا به امروز آمارها همواره صعودی و رو به بالا بوده است، انتظار ما این بود که آمارها به مرور کاهشی باشد ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و این مسأله نشان‌دهنده آن است که چرخه انتقال بیماری بسیار فعال شده است. همه شاهدیم که حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ‌تر شده و بیماری به‌صورت فعال در حال چرخش سریع در سطح جامعه است» (ایسنا ۲۸آبان).

 

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت ۲۰۴۴بیمار کرونایی در استان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، ۳۹۷بیمار در ICU نگهداری می‌شوند و آمار مرگ و میر ۲۴ساعت اخیر در استان ۳۷نفر است (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۷آبان).

 

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در شبانه روز گذشته متأسفانه ۲۶۷بیمار کرونایی در استان شناسایی شدند ۲۷بیمار در همین مدت جان خود را از دست دادند و ۲۲نفر هم مربوط به روزهای قبل بوده که نتایج آن تازه مشخص شده است. تعداد بستری شدگان در آی.سی.یو ۳۰۷نفر است که ۸۸نفر به دستگاه تنفس مصنوعی متصل هستند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۸آبان).

 

در یزد سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «۱۹ بیمار کرونایی در استان طی شبانه روز گذشته، جان خود را از دست دادند. در حال حاضر ۱۰۸۶بیمار در استان بستری هستند که ۲۱۴نفر در ICU هستند» (ایسنا ۲۸آبان).