روز جمعه ۳۰آبان ۱۳۹۹  آمارقربانیان  کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۶۱هزار و ۵۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۶۱۵۹نفر، در آذربایجان غربی به ۵۴۹۳نفر، در البرز به ۴۳۵۵نفر، در اردبیل به ۱۷۹۰نفر، در اصفهان به ۹۱۱۵نفر، در ایلام به ۱۵۴۵نفر، در بوشهر به ۱۷۳۴نفر، در تهران به ۳۹۶۵۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۱۷۸۰نفر، در خراسان شمالی به ۲۵۸۳نفر، در زنجان به ۱۵۳۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۰۹۶نفر، در فارس به ۴۴۴۲نفر، در قزوین به ۱۶۵۸نفر، در قم به ۶۶۰۰نفر، در کردستان به ۲۹۱۱نفر، در کرمان به ۲۷۶۹نفر، در کرمانشاه به ۳۵۱۸نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۱۵۹نفر، در گیلان به ۵۵۹۶نفر، در لرستان به ۶۷۵۵نفر، در مازندران به ۶۵۰۲نفر، در مرکزی به ۳۰۷۸نفر، در هرمزگان به ۱۸۱۵نفر و در یزد به ۲۸۱۲نفر رسیده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت رژیم، ضمن گفت: «نظام تحقیقاتی دانشگاهی کشور در مورد کرونا چه کرده است؟ کدام مقاله را به وزیر وقت داده که اگر این کار را انجام دهی، نظام ارائه خدمت به سمت و سوی بهتری می‌رود؟ در مورد کووید۱۹، یک مدل به بنده بدهید که پیش‌بینی‌ها درست بوده باشد. حتی یکی از پیش‌بینی‌ها هم درست نبوده است. کدام وزیر کم خرد با چنین یافته‌های شکسته‌ای می‌تواند بخش سلامت کشور را اداره کند؟ تخمین‌ها تاکنون درست نبوده و ۱۰مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ‌کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۹آبان).

در تهران، زالی گفت: «هر گونه حضور غیرضروری در شهر به منزله استقبال از مرگ خواهد بود.امروزه کالبد شهری تهران آغشته به کرونا است و تقریباً هیچ نقطه‌ای نیست که بتوان آن را پاک از ویروس اعلام کرد.بسیاری از فضاهای اجتماعی ما در شهر آلوده یا آغشته به این ویروس است و به همین دلیل تمام تهران نقاط پرخطر تلقی می‌شوند» (خبرگزاری ایرنا ۲۹آبان).

توکلی، معاون ستادکرونا در تهران گفت: «وقوع مرگ‌های ۴رقمی دور از انتظار نخواهد بود. هدف عمده طرح تعطیلی دو هفته‌یی مشاغل و اعمال سایر محدودیتها این است که یک آرامش نسبی برای کادر درمان فراهم کنیم هر چند که این اقدام هم درمان قطعی واقعه نیست» (ایسنا۳۰ آبان).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی آمار مرگ و میر بیماران کرونایی طی ۲۴ساعت اخیر را ۴۲نفر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۲۰۴۳بیمار به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، از این تعداد ۳۶۳بیمار در بخش ICU نگهداری می‌شوند.

در همدان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در موج سوم کرونا تعداد فوتیهای نسبت به موج نخست ۳برابر شده است. در موج اول کرونا تعداد مرگ و میرهای روزانه ۴نفر و در موج دوم ۷نفر بود اما در پیک‌سوم بیماری این آمار به روزی ۱۵بیمار رسیده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۳۰آبان).

در خراسان جنوبی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «۳۸۰بیمار در استان بستری هستند که ۵۰نفر در بخش ICU هستند و حال ۲۳نفر وخیم است. در شبانه روز گذشته؛ کرونا در خراسان جنوبی ۱۴ قربانی گرفت» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۹آبان).

در خراسان رضوی، رئیس اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «ما تعداد آمار بالایی داریم، بیش از ۲هزار بیمار در سطح بیمارستانهای استان داریم. روزانه حداقل بین ۲۵۰ تا ۳۰۰بیمار جدید در دانشگاه مشهد و نزدیک ۴۰۰ تا ۴۵۰بیمار در کل استان بستری جدید داریم» (تلویزیون رژیم ۲۹آبان).