روز ۱۳ آذر۹۹ دومین جلسهٔ دادگاه دیپلمات-تروریست رژیم، اسدالله اسدی و ۳تروریست دیگر وزارت اطلاعات رژیم، در آنتورپ بلژیک برگزار شد. به دستور رژیم آخوندی، اسدی این بار نیز در این جلسه شرکت نکرد.

این جلسه به شنیدن حرفهای وکلای متهمان اختصاص داشت. اما وکلای تروریستهای دستگیر شده، نه تنها به‌هیچ عنوان وارد محتوا (عمل تروریستی) نشدند، بلکه بر نقش موکلان خود در اقدام تروریستی اعتراف کردند و البته تلاش کردند تا حد امکان آن را کوچک‌نمایی کنند.

وکیل اسدی، دیپلمات تروریست رژیم گفت: «با اسدی به‌طور نادرستی برخورد شده است… یک دیپلمات در حال رفتن به محل کارش بوده. حتی زن و بچه‌اش را هم دستگیر می‌کنند… به‌صورت غیرانسانی برخورد می‌کنند، دست‌بندها به‌صورت غیرانسانی بوده است… چون او متهم به تروریسم بوده، به‌عنوان تروریست با او برخورد می‌شود»؛ سپس وکیل اسدی ناله و سوزش دیپلمات-ترویست رژیم و وزارت‌خارجهٔ آخوندها را بازگو می‌کند: «قبل از این‌که با اسدی به‌عنوان دیپلمات برخورد شود، به‌عنوان نفر وزارت اطلاعات با او برخورد شده است. (توجه کنید) شاکیان اعضای مجاهدین هستند، خب معلوم است آنها چه کسانی هستند!».

نکتهٔ جالب‌توجه این است که وکیل اسدی، در این جلسه هم هیچ تلاشی نکرد که اقدام تروریستی اسدی را رد کند. بلکه به‌طرز ناامیدانه تلاش داشت با پیش کشیدن «مصونیت دیپلماتیک»، صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به پرونده اسدی را زیر علامت سؤال ببرد.

وکیل سعدونی، یکی دیگر از تروریستها نیز بدون این‌که اقدام تروریستی موکل خود را رد کند، تنها تلاش داشت اقدام او را کوچک جلوه دهد. وکیل سعدونی با تأکید بر همکاری وی با وزارت اطلاعات آخوندها گفت: «در ۲۰۰۷ برای اولین بار از وزارت اطلاعات با سعدونی تماس می‌گیرند. شما از دادستان شنیدید که رژیم چه کارهایی برای جذب افراد می‌کند. در سال۲۰۱۰ که اقامت بلژیک می‌گیرند به ایران می‌روند. در ایران که بودند در هتل با او قرار می‌گذارند. از سه ارگان مختلف با او تماس می‌گیرند که او را تخلیه اطلاعاتی کنند. در سفر بعدی به او می‌گویند مجاهدین خائن و تروریست و آدم کش هستند و همزمان شروع به پول دادن به او می‌کنند… و از سال۲۰۱۵ در ارتباط با اسدی قرار می‌گیرد». آنگاه وکیل سعدونی به‌طرز مسخره‌ای تلاش کرد وانمود کند «سعدونی می‌گوید من نمی‌دانستم که این بمب که منفجر می‌شود، مردم را می‌کشد!».

وکیل تروریست دیگر، نعامی نیز گفت: «ما مثل دو احمق ابزار کار آنها (رژیم) شدیم…!».

وکیل عارفانی نیز گفت: «عارفانی یک شاعر است، بی‌دین است، جاسوس رژیم نیست، نه مسلمان است و نه تروریست… او دسترسی به اطلاعات مجاهدین داشته… مجاهدین فهمیدند او غیرقابل اعتماد است، او را ول کردند، نامردی کردند!».

به گفتهٔ وکلا و حقوق‌دانان، چنین دفاع ضعیف و از موضع پایینی، به‌ویژه در حالی که چنتهٔ وکلای تروریستها در رد اتهام تروریسم کاملاً خالیست و خودشان حتی اقدام تروریستی موکلانشان را رد نمی‌کنند، نشان دهندهٔ این است که این پرونده بی‌سابقهٔ تروریستی، تا کجا قوی و غیرقابل انکار است.

به‌ویژه «برگزاری و محاکمهٔ اسدالله اسدی به‌عنوان محاکمهٔ یک دیپلمات ایرانی در زمان اشتغال در خارج کشور، در تاریخ وزارت‌خارجه و حتی دنیا بی‌سابقه است» و «اجازهٴ ورود مجاهدین به این پرونده هم باز شده است» (کیهان خامنه‌ای-۷ آذر۹۹).

آنطور که حقوق‌دانان و رسانه‌های مختلف می‌گویند در این دادگاه نه تنها اسدی و سایر ترویستها، بلکه «رژیم تهران در پشت میز محاکمه در دادگاه بلژیک است» (روزنامهٔ اتریشی وینر سایتونگ).

این وضعیت، فراتر از ابعاد بی‌سابقهٔ حقوقی، از نظر سیاسی نیز یک ضربه جدی به رژیم آخوندی و اصحاب مماشات است. چرا که درست در زمانی که رژیم بیش از هر زمان برای خلاصی از خفگی اقتصادی، تلاش می‌کند اروپا را برای شل کردن طناب تحریم‌ها واسطه قرار دهد، یک پرونده بی‌سابقهٔ تروریسم دولتی رژیم، روی میز اروپا گذاشته شده است.

پرونده‌ای که رژیم آخوندی را دچار آشفتگی بسیار کرده چنان‌چه کیهان خامنه‌ای ۷آذر۹۹ می‌نویسد: «وزارت‌خارجه (در مقابل دستگیری اسدی) باید همان تیرماه ۹۷ یک دیپلمات رده بالای آلمانی را بازداشت می‌کرد!» (کیهان خامنه‌ای-۷ آذر۹۹) و یا خطیب‌زاده-سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آخوندها-۹ آذر۹۹ با دستپاچگی می‌گوید: «اگر دادگاه به صدور حکم علیه اسدی بیانجامد، ما آن را به‌رسمیت نمی‌شناسیم… علیه اسدی توطئه شده است!».