دوشنبه ۱۷ آذر۹۹، تروئیکای اروپایی طی بیانیهٔ مشترکی به مصوبه مجلس رژیم با عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته جهت غنی‌سازی اورانیوم، واکنش نشان داد.

فرانسه، انگلستان و آلمان در این بیانیه به رژیم ایران هشدار دادند: اگر می‌خواهید امکان گفتگو و مذاکره فراهم باشد، «نباید دست به این اقدامات بزنید». آنها مصوبهٔ مجلس رژیم  را «بدون سازگاری با برجام و تعهدات هسته‌یی رژیم ایران» عنوان کردند.

تروئیکای اروپایی هم‌چنین کارگزاری ۳ زنجیره سانترفیوژ آی.آر.۲. ام در سایت نطنز توسط رژیم را «بسیار باعث نگرانی» عنوان کردند.


این امر پس از آن انجام می شود که ایران به ناظر هسته ای سازمان ملل اعلام کرد قصد دارد سه خوشه سانتریفیوژ پیشرفته IR-2m در کارخانه زیرزمینی غنی سازی اورانیوم خود در نطنز نصب کند. ایران به آژانس اطلاع داد كه مجری كارخانه غنی سازی سوخت (FEP) در نطنز قصد دارد نصب سه آبشار دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را در FEP آغاز كند. آنها اضافه كردند که اينها علاوه بر يکی از ماشين هایی IR-2m است كه قبلا برای غنی سازی در آنجا استفاده شده است. اما بر اساس توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ، تهران فقط می تواند از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 در نیروگاه زیرزمینی استفاده کند. اینها همچنین تنها دستگاههایی هستند که ایران می تواند با آنها اورانیوم غنی شده جمع کند.

 

 
 سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹