پدر یکی از قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی پاسدار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران و محمد جواد ظریف وزیر خارجه رژیم را «جنایتکار» خواند. او این سخنان را در آستانه سالروز سرنگونی هواپیمای اوکراینی و در تجمع اعتراضی بازماندگان بیان کرد.

شماری از بازماندگان قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی روز گذشته (دوشنبه ۲۴ آذر / ۱۴ دسامبر) در دادسرای نظامی تهران حضور یافتند و به عدم برخورد با مسئولان این حادثه به شدت اعتراض کردند.یکی از اعتراض‌های بازماندگان قربانیان ساقط کردن هواپیما، مشارکت ندادن آنها در جریان تحقیقات این پرونده و ادامه پنهان‌کاری مسئولان در مورد بسیاری از مسائل است.
پدر مریم ملک از مسئولان انتقاد کرده که چرا «قائل نیستید ما به عنوان اولیا دم، به عنوان جگرسوخته‌ها به عنوان کسانی که عملا مرده‌های متحرک هستیم در تحقیق و روشن شدن حقایق مشارکت کنیم».
انتقاد از سپردن تحقیق به «جنایتکاران»
او با «جنایتکار» خواندن کسانی مانند حاجی‌زاده که در تحقیقات دخالت دارند گفت: «یک مشت آدم جنایتکار چطوری ممکن است در تحقیقات شرکت داشته باشند، چاقو چه جوری ممکن است دسته خودش را ببرد. آیا این امکان‌پذیر است؟ فرمانده هوافضایی که خودش تا مفرق دستش به خون فرزندان ما آلوده است آیا اجازه می‌دهد که تحقیق به درستی انجام شود.»»قای ملک همچنین می‌پرسد چرا در این مدت کسی که به عنوان فرمانده هوافضای سپاه «مسئولیت نظامی مستقیم دارد» از کار برکنار نشده است؟پدر مریم ملک در دادسرای نظامی تهران گفت: «درخواست دادستانی نظامی برای برکناری تمام عواملی که بوده است؛ از رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، فرمانده هوافضا، از فرمانده سپاه [حسین سلامی] و از تمام کسان و مخصوصا از جنایتکاری که به عنوان وزیر امور خارجه [محمد جواد ظریف] است.»
یک سال زندگی در تاریکی
از حضور اعتراضی بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی تا کنون دو فیلم دو دقیقه و ۲۰ ثانیه‌ای در فضای مجازی منتشر شده که فقط مربوط به اظهارات پدر مریم ملک است.
او در ادامه سخنانش افزود: «بنده سینه‌ام را باز می‌کنم و استدعا می‌کنیم که همین‌جا دستور بدهید من را دستگیر کنند، همین جا من را اعدام کنند. من بعد از بچه‌ام دیگر زندگی نمی‌خواهم، هیچی نمی‌خواهم. ما از جانگذشته هستیم، هیچ‌کدام از ما زندگی نمی‌خواهیم. الان تقریبا یک‌سال گذشته و ما فقط توی تاریکی داریم زندگی می‌کنیم.»
آقای ملک مسئولان جمهوری اسلامی را به خلاف‌گویی و پنهان‌کاری متهم کرد و افزود: «از نظر ما تمام اینها یک نمایشنامه است.» او با انتقاد از اهمال مسئولان در حفظ وسائل به‌جامانده از قربانیان خطاب به قاضی دادسرای انتظامی گفت: «آقای قاضی شما بفرمایید که برای غارت وسایل بچه‌های ما چه کار کردید.»
از بین بردن موبایل‌های باقیمانده از قربانیان
او همچنین نیروی انتظامی و ماموران کلانتری محل را به «خرد کردن» و از بین بردن موبایل‌های به‌جامانده از قربانیان که در اختیار آنها بوده متهم کرد و پرسید: «یادگاری بچه‌های ما کجاست.»

رادیو آلمان

سه شنبه۲۵ آذر ۱۳۹۹