جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به همراه وزیر خارجه این کشور، فرانسوا فیلیپ شامپاین و وزیر ترابری، مارک گامیو، امروز طی بیانیه‌یی اعلام کردند دولت کانادا روز ۸ژانویه هر سال را به‌عنوان روز ملی یادبود قربانیان فاجعه هوایی ثبت می‌کنند.

«در تاریخ ۸ژانویه ۲۰۲۰، پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین توسط ایران سرنگون شد، که در نتیجه منجر به از دست رفتن غم‌انگیز ۱۷۶مسافر بی‌گناه، شامل ۵۵ تبعه کانادا، ۳۰ دارنده اقامت دائم کانادا و تعداد بیشمار دیگری که پیوندهایی با این کشور داشتند گردید. این تراژدی ملی نشانگر بدترین نوع از مرگ شهروندان کانادایی در تاریخ سوانح هوایی این کشور به‌شمار می‌رود و به‌عنوان یک کشور، اکنون پس از گذشت نزدیک به یکسال، ما هم‌چنان یاد آن از دست رفتگان را گرامی می‌داریم و با بستگان و عزیزانشان ابراز همبستگی می‌کنیم. ما هم‌چنین به جستجو و تحقیق برای دریافت توضیحی جامع و معتبر از رژیم ایران در مورد این واقعه دردناک متعهدیم و به پافشاری برای مؤاخذه کامل آنها ادامه می‌دهیم.

به‌خاطر سرنگون شدن پرواز PS۷۵۲ دولت ما گام‌هایی را برای تحقیقات کامل و پیگیری حسابرسی و حمایت از خانواده‌های قربانیان و امن نگه‌داشتن مردم کانادا با ممانعت از فجایع آینده برداشته است.
این امر شامل تعیین رولف گودیل به‌عنوان مشاور ویژه نخست برای این فاجعه غم‌انگیز می‌باشد و با استقبال از گزارش اخیر آقای گودیل که به ایجاد بهترین اقدامات برای پاسخ به فجایع آینده هوایی کمک می‌کند … این حوادث تمامی مردم کانادا را تکان داد زیرا در زمان چالش‌ها و غم و اندوه مابه یکدیگر تکیه داریم و از کسانی که زمان سختی را می‌گذرانند، حمایت می‌کنیم.

ما روز ۸ ژانویه را به‌عنوان روز یادبود ملی اعلام می‌کنیم تا که به قربانیان فجایع هوایی هم در داخل و هم خارج ادای احترام کنیم و بر خسارت عمیقی را که به خانواده‌ها و عزیزان وارد شده اذعان کنیم. با یکدیگر ما همیشه این فجایع را به‌خاطر آورده و کسانی را که از دست رفتند را در ذهن و قلبمان زنده نگاه می داریم. ما هیچوقت آنان را از یاد نمی‌بریم».

پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹