روز جمعه ۵دی۱۳۹۹  آمارقربانیان کرونا در ۴۷۵شهر از ۱۹۱هزار و ۶۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۱۸۸نفر، در اردبیل به ۲۳۴۷نفر، در اصفهان به ۱۱۴۵۰نفر، در تهران به ۴۷۰۵۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۰۸۵نفر، در خوزستان به ۹۷۹۵نفر، در زنجان به ۲۰۰۰نفر، در فارس به ۵۸۶۲نفر، در کرمان به ۴۱۴۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۳۶۹نفر، در گلستان به ۴۷۳۷نفر، در گیلان به ۶۸۱۶نفر، در مازندران به ۷۱۵۲نفر و در همدان به ۴۵۹۰نفر رسیده است.

در مازندران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل گفت: «۱۵مازندرانی بر اثر کووید۱۹ در ۲۴ساعت گذشته جان خود را از دست دادند. در حال حاضر ۱۱۰۴بیمار کرونایی در بیمارستانهای استان بستری که ۲۰۰نفر از آنها با حال عمومی بد به دستگاه کمک تنفسی متصل هستند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۵دی). به‌نوشته ایرنا «روند شیوع کرونا در مازندران طی یک‌ماه اخیر با وجود اجرای محدودیتهای سختگیرانه صعودی شده و با گذشت بیش از یک‌ماه از اجرای محدودیتهای سراسری، بستری‌شدگان ۳۶درصد افزایش یافته است» (ایرنا ۴دی).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:، «در حال حاضر در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل ۱۵۷بیمار در ICU نگهداری می‌شوند و در ۲۴ساعت اخیر ۱۸بیمار مبتلا به کرونا جان باختند» (ایمنا ۵دی).

در فارس، معاون استاندار گفت: «موج های جدید کرونا در راه است. با توجه به آغاز فصل زمستان، خطر شیوع ویروس کرونای انگلیسی و بازگشایی اصناف، پاساژها و مراکز خرید و شلوغی بیشتر شهر، نگران شکل‌گیری موج جدیدی از کرونا در استان هستیم. از ۳۶شهرستان ۳۳شهرستان در وضعیت زرد و سه شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند» (ایرنا ۵دی). معاون روابط عمومی دانشگاه پزشکی شیراز نیر گفت: «هم اکنون ۱۵۹بیمار در ICU هستند و تاکنون ۲۹۶۶نفر در اثر این بیماری جان‌باختند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۵دی).

در البرز، «شمار بسترهای روزانه استان در موج سوم کرونا به بالای ۹۰۰نفر رسید از سوی دیگر رکورد جان‌باختگان روزانه نسبت به ۲موج قبلی شکسته شد و به ۳۵نفر رسید و کل جان‌باختگان موج سوم بیش از سه برابر قربانیان ۲موج قبلی اعلام شد» (ایرنا ۵دی).

جمعه ۵ دیماه ۱۳۹۹