روز دوشنبه ۸دی ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۷۵شهر از ۱۹۳هزار و ۳۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۲۲۳نفر، در البرز به ۵۰۷۵نفر، در اصفهان به ۱۱۷۰۰نفر، در تهران به ۴۷۴۹۶نفر، در فارس به ۵۹۲۰نفر، در قزوین به ۲۰۰۲نفر، در قم به ۷۵۶۰نفر، در کرمان به ۴۱۹۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۳۸۹نفر، در گلستان به ۴۷۶۷نفر، در لرستان به ۷۷۶۳نفر، در مازندران به ۷۳۱۲نفر و در همدان به ۴۶۱۵نفر رسیده است.

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «با یک حرکت تند قطعاً می‌توانیم به‌حالت قبل برگردیم. محدودیتها در هفته‌های آتی ادامه خواهد داشت، زیرا هم‌چنان شرایط تهران نارنجی بوده و باید با احتیاط بیشتری گام برداریم» (همشهری ۸دی).

رسولی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: «رئیس جمهور برای هزینه‌های کرونا مجوز برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی را دریافت کرد، اما تاکنون یک ریال به شهرداری تهران با ۹میلیون جمعیت ثابت و ۶میلیون جمعیت سیار پرداخت نشده است. در حالی که برخی روزها ۶۰درصد تلفات کرونا برای تهران بوده است» (خبرگزاری قضاییه رژیم ۸دی).

در قزوین، جانشین ستادکرونا گفت: «با توجه به وضعیت نامناسب استانهای همسایه مانند زنجان، گیلان و مازندران وضعیت استان قزوین شکننده است» (باشگاه خبرنگاران جوان ۸دی).

در اردبیل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در چند روز اخیر شاهد افزایش تعداد بستریها هستیم. در صورتی که آمار بستریهای هم‌چنان بالا باشد به وضعیت قرمز ماه قبل باز خواهیم گشت و شاهد فوت بسیاری در زمستان خواهیم بود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۸دی).

به‌رغم این شرایط هم‌چنان تعلل و وقت‌کشی و در عین‌حال دروغپردازی و تناقض‌گویی رژیم در موضوع واکسن ادامه دارد. محسنی عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ردیف مشخصی برای واردات واکسن کرونا در نظر گرفته نشده است. ارائه واکسن کرونای داخلی مشروط به نتیجه مثبت تست انسانی است که در سریع‌ترین زمان احتمالاً اواخر خرداد ماه نمونه آزمایش انسانی آن تکمیل می‌شود» (خبرآنلاین ۸دی).

پاسدار سلامی سرکرده پاسداران هم دستیابی به واکسن را کنار گذاشت و یک مشت اراجیف نامفهوم تحت عنوان طرح سلیمانی ردیف کرد که باعث آرامش خاطر جهانی می‌شود.

وی گفت: «ما فرمولهای غلبه را پیدا کردیم! یعنی رهیافتها و رویکردهایی که می‌تواند بدون این‌که فعلاً ما به واکسن برسیم مسأله را در مسیر نزولی قرار دهد پیدا شده و طرح سلیمانی می‌تواند نقطه مرکزی این یافته جدید کشور ما باشد که منحصر به‌فرد هست در جهان، و حتی تجربه موفقی است که اگر کشورهای دیگری بتوانند ساختار نظام اجتماعی خودشان را با مدیریت این مسأله همراه بکنند بتوانند آنها هم شیوه‌های صعودی را به شیوه‌های نزولی یعنی فرازها را به فرود تبدیل کنند و یک آرامش خاطره جهانی بعد از این مسأله حاصل بشود» (ایران پرس نیوز رژیم ۸دی).

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: «بنا بر هماهنگی‌های صورت‌گرفته با جمعی از خیرین در آمریکا قرار است ۱۵۰هزار واکسن فایزر تا پایان این ماه از طریق مرز ایران وارد و در اختیار هلال احمر قرار بگیرد» (خبرگزاری نیروی قدس ۸دی).

یک روزنامه حکومتی نوشت: «هر‌ساله وعده‌هایی درباره تولید واکسن آنفلوانزا داده می‌شود، اما به نتیجه نمی‌رسد و واکسن را وارد می‌کنند. واقعاً تولید واکسن کووید سهولت بیشتری دارد؟ وزارت بهداشت در بحران کرونا نشان داد که پایبندی تام‌و‌تمام به مبانی دانش مدرن و اصول علمی تحقیقات ندارد. بد نیست به این سؤال پاسخ داده شود که چرا بخش مهمی از کشورهای دنیا به‌دنبال ساخت واکسن کووید نیستند و سلامت را به صرفه‌جویی اقتصادی یا ارتقای غرور ملی آن‌هم در مهلکه خانمان‌سوز کرونا ترجیح می‌دهند؟ (شرق ۸دی).

دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹