روز جمعه ۱۲دی۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۷۸شهر از ۱۹۵هزار و ۵۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۵۰۷نفر، در البرز به ۵۱۲۵نفر، در اصفهان به ۱۲۰۲۵نفر، در تهران به ۴۷۹۹۱نفر، در خراسان جنوبی به ۱۸۲۶نفر، در خراسان شمالی به ۳۰۰۸نفر، در زنجان به ۲۰۵۰نفر، در فارس به ۵۹۸۳نفر، در قم به ۷۶۳۵نفر، در کرمان به ۴۲۹۷نفر، در گلستان به ۴۸۱۷نفر، در مازندران به ۷۴۴۷نفر، در همدان به ۴۶۵۵نفر و در یزد به ۳۴۵۷نفر رسیده است.

تعلل و دروغگویی و فریبکاری در موضوع واکسن هم‌چنان ادامه دارد. جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو اذعان کرد چشم‌اندازی برای ورود واکسن وجود ندارد و واکسنهای خریداری شده معتبر نیست و مردم کشورهای تولیدکننده هنوز از آن استفاده نمی‌کنند. وی گفت: «هنوز زمان دقیق ورود واکسن و شروع واکسیناسیون را نمی‌توان اعلام کرد. با توجه به تقاضای بالای خرید واکسن در کشورهای مختلف دنیا اقدامات لازم انجام می‌شود». وی افزود واکسن «باید حتماً در کشور مبدأ مجوز مصرف گرفته باشد و استفاده از آن واکسن برای مردم آن کشور شروع شده باشد» (ایرنا ۱۲دی) .

فاضلی، عضو هیأت علمی دانشگاه بهشتی گفت: «بین زحمات متخصصان ایرانی و فرایند سیاسی مرتبط با واکسن تفاوت قائل شویم و از سیاسیون درخواست کنیم شفاف باشند، هرگز واکسن را ابزار نمایش سیاسی نکنند، و سیاست را در این امر تخصصی دخالت ندهند. شفافیت داروی این درد است» (خبرآنلاین ۱۲دی) .

پاسدار نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه گفت: «به واکسنهای خارجی کرونا اعتماد ندارم. همانهایی صاحبان شرکت‌های تولیدکننده واکسن هستند که معتقدند جمعیت مردم دنیا زیاد است و باید ۲۰درصد از جمعیت دنیا کاسته شود؛ این کاهش نیز تنها از طریق افزایش مرگ و میر صورت می‌گیرد. بر اساس اسنادی که وجود دارد این مؤسسات خود ویروس را دست‌کاری و آلوده کرده‌اند. حوزه مسئولیت من پاسدارانی است که با من کار می‌کنند و مسئول اداره امور آنها هستم و می‌توانم به آنها توصیه‌هایی داشته باشم و در این خصوص نیز کسی نمی‌تواند به من بگوید که دخالتی در کارش کردم» (آفتاب نیوز ۱۲دی).

در تهران، طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری پیش‌بینی کرد «احتمال دارد در بهمن‌ماه یک موج دیگر کرونا شروع شود و امیدواریم موج بعدی که می‌گذرد خیلی سنگین نباشد» (ایلنا ۱۲دی).

در مازندران، سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: «موارد بستری و مرگ و میر در اکثر شهرهای استان به شکل نگران کننده‌ای در حال صعود است‌. مطمئناً شهرستانهای بیشتری از استان در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند». نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «در مازندران میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر افزایش یافته و رو به افزایش است» (تلویزیون رژیم ۱۱دی).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از ابتلای ۲۰۷نفر در استان طی ۲۴ساعت گذشته به کرونا خبر داد و گفت: هنوز شرایط بسیاری از شهرها زرد و نارنجی است و شیوع ویروس کرونا کنترل نشده است. در حال حاضر ۴۴۰نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند، از این تعداد ۱۳۴نفر تحت مراقبت‌های ویژه بوده و ۳۷نفر هم با شرایط حادتر به ونتیلاتور متصل هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۲دی).