روز پنجشنبه  ۱۸دی۱۳۹۹ آمار قربانیان  کرونا در ۴۷۸شهر از ۱۹۸هزار و ۴۰۰نفر بیشتر شده است . شمار قربانیان در البرز به ۵۱۶۵نفر، در اصفهان به ۱۲۳۹۵نفر، در تهران به ۴۸۵۹۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۵۶۰نفر، در خراسان جنوبی به ۱۸۷۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۴۳۵نفر، در خراسان شمالی به ۳۰۵۳نفر، در فارس به ۶۰۶۳نفر، در قزوین به ۲۰۷۲نفر، در قم به ۷۷۴۵نفر، در کرمان به ۴۳۷۲نفر، در کرمانشاه به ۴۱۲۹نفر، در گلستان به ۴۹۱۷نفر، در گیلان به ۷۰۳۶نفر، در لرستان به ۸۰۱۸نفر، در مازندران به ۷۶۵۲نفر، در همدان به ۴۷۰۳نفر و در یزد به ۳۵۱۲نفر رسیده است.

ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: «از ماه‌ها قبل در خصوص لزوم تسریع در تهیه و توزیع واکسن کرونا جهت اقشار مختلف جامعه از جمله کادر درمان پیشنهادات و راه‌کارها و آمادگی جهت تهیه و همکاری کارشناسی خویش را به مسئولان عالی‌رتبه کشور و وزارت بهداشت منعکس نموده‌ایم. هرگونه تأخیر در تهیه و توزیع واکسن، مشکلات بسیاری را برای سلامتی آحاد مختلف جامعه ایجاد خواهد کرد. در ایران روند اجرای واکسیناسیون با سرعت گسترش کووید۱۹ متناسب نیست و طولانی شدن این بیماری صدمات جبران‌ناپذیری را به حوزه سلامت و معیشت مردم وارد خواهد کرد. تمامی تلاش‌ها در مقطع فعلی می‌بایست متمرکز بر خرید واکسن کرونا باشد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸دی).

خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع در مورد تولید انبوه واکسن داخلی گفت: «در دستیابی دانشمندانی ایرانی به واکسن کرونا تأخیر ایجاد شد. امیدواریم که خرداد و یا تیرماه سال آینده به تولید انبوه واکسن داخلی کرونا برسیم» (ایسنا ۱۸دی).

قاسمی دبیر کمیته امنیتی ستاد کرونا گفت: «در حال حاضر شهر سفید نداریم؛ ۲۳شهر نارنجی، ۲۱۰شهر زرد و ۶شهر قرمز وجود دارند؛ هم‌چنین مازندران، گیلان و گلستان بیشترین شهرهای نارنجی و قرمز را دارند» (آفتاب ۱۷دی).

در تهران، سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران از ابتلای ۲۰درصد دانشجویان به کرونا خبر داد و گفت: «از ۳۰درصد دانشجویانی که مورد مصاحبه مرکز مشاوره دانشگاه قرار گرفتند ۲۰درصد دانشجویان و ۵۶درصد خانواده‌های آنها به کرونا مبتلا شدند که ۸درصد دانشجویان بستری بوده‌اند» (ایسنا ۱۸دی).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تاکنون آذربایجان غربی ۳موج را پشت سر گذاشته که تعداد بستری و فوتی در هر موج نسبت به موج قبلی ۲برابر افزایش یافته است. موج سوم بسیار سهمگین و با خسارت جانی بیشتر بود. در آذربایجان غربی در موج سوم، شیوع بیماری ۲و نیم برابر بیشتر از سایر استانها بود. افراد مراجعه‌کننده به مراکز درمانی و هم‌چنین بیماران بستری در استان رو به افزایش است. در صورت ورود به موج چهارم، تعداد بیماران بستری تا ۳۲۰۰نفر در استان افزایش خواهد یافت» (ایسنا ۱۸دی).

در اردبیل، «آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی نشان می‌دهد که آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در این استان افزایش یافته است» (ایرنا ۱۸دی).

پنجشنبه ۱۸دی ۱۳۹۹