روز جمعه ۱۹دی۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۷۸شهر از ۱۹۸هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۳۶۳نفر، در اردبیل به ۲۴۵۲نفر، در اصفهان به ۱۲۴۴۰نفر، در تهران به ۴۸۶۸۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۴۷۵نفر، در خوزستان به ۱۰۰۰۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۸۲۱نفر، در کردستان به ۳۳۹۶نفر، در کرمان به ۴۳۸۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴۵۴نفر، در گلستان به ۴۹۵۰نفر، در لرستان به ۸۰۴۸نفر، در مازندران به ۷۶۹۲نفر و در یزد به ۳۵۳۲نفر رسیده است.

در حالی‌که قربانیان کرونا در ایران با محتاطانه‌ترین ارزیابی‌ها به مرز ۲۰۰هزار نفر رسیده است، خامنه‌ای امروز با بیرحمی و قساوت همه پرده‌ها را کنار زد و گفت که از اول با وارد کردن واکسن مخالف بوده است. وی هیچ تردیدی باقی نگذاشت که اولین مسئول کشتار هزاران تن از هموطنان محروم و ستمدیده در قربانگاه کروناست. وی گفت: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است این را من به مسئولان هم گفتم الآن هم به‌طور عمومی می‌گویم… اگر کارخانه فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند چرا به ما می‌خواهند بدهند خب خودشان مصرف کنند این‌قدر مرده و کشته زیاد نداشته باشند… انگلیس هم همین جور». وی در مورد واکسنهایی که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است گفت: «به اینها اطمینان هم نیست من واقعاً اعتماد هم ندارم نمی‌دانم گاهی اوقات اینها می‌خواهند واکسن را روی ملتهای دیگه امتحان کنند ببینند اثر می‌کند یا نمی‌کند… البته به فرانسه هم خوش‌بین نیستم… از جاهای دیگر می‌خواهند واکسن تهیه کنند جای مطمئنی باشد هیچ اشکالی ندارد».

خامنه‌ای متقابلا به بازارگرمی برای ”واکسنهای داخلی“ پرداخت که توسط بنیادهای چپاول تحت کنترل خودش قرار است تولید شود و طبق گفته کارشناسان خود رژیم اگر هم قابل استفاده باشند زودتر از تیرماه آماده نمی‌شود. وی گفت: «واکسنی که برای کرونا آماده شد این را انکار نکنند این مایه عزت کشور مایه افتخار کشور است… خب در یک موردی به آزمایش انسانی رسید و موفق بود سعی نکنند این را انکار کنند… تا الآن موفق بوده بعد از این هم انشاالله موفق خواهد بود».

به‌دنبال سخنان خامنه‌ای، سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به سخنان خامنه‌ای «مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن از آمریکا و انگلیس، موضوع واردات ۱۵۰هزار دوز واکسن کرونا از کشور آمریکا منتفی است». وی گفت: «در حال حاضر پیگیر خریداری و واردات یک میلیون دوز واکسن از سه کشور چین، هند و روسیه هستیم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹دی).

این بیرحمی و قساوت خامنه‌ای در حالیست که محرز عضو علمی ستاد کرونا گفت: «در اسفند ماه امکان شیوع کرونای شدید وجود دارد. در کشور با آغاز فصل سرما منتظر پیک‌های بعدی هستیم» (سایت خبر فوری رژیم ۱۸دی).

سوری عضو علمی ستاد کرونا گفت: «وضعیت کاملاً ناپایدار و شکننده است. برخلاف اغلب استانها روند بیماری کرونا در مازندران روبه افزایش است. روز چهارشنبه ۲۲درصد فوت‌شدگان کشور در مازندران بود. این مسأله بسیار نگران‌کننده است» (ایرنا ۱۹دی).

مازندران، رئیس شبکه بهداشت آمل گفت: «با وجود این‌که جمعیت روستاییان کمتر از شهر است، اما ۵۰درصد بیماران کرونایی در آمل روستاییان هستند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۹دی).

فرماندار قائمشهر گفت: «آمار بیماران بستری نسبت به اوایل آذر ۲برابر شده است. اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد ۸۰درصد از کسب و کارهای شهرستان به تعطیلی کشیده می‌شود» (ایرنا ۱۸دی).

در گلستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «فوتی‌های روزانه کرونایی دوباره ۲رقمی شد و در ۲۴ساعت گذشته ۱۲گلستانی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. وضعیت استان شکننده است. تعداد بیماران بستری کرونایی در بیمارستانهای گلستان ۴۲۷نفر بوده که از این تعداد ۹۲نفر در ICU بستری هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸دی).

جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹