روز شنبه ۲۰دی۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۴۷۸شهر از ۱۹۹هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۵۹۷نفر، در البرز به ۵۱۸۵نفر، در اصفهان به ۱۲۴۷۰نفر، در تهران به ۴۸۷۷۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۵۱۵نفر، در زنجان به ۲۱۰۰نفر، در سمنان به ۲۹۷۵نفر، در فارس به ۶۰۷۸نفر، در قزوین به ۲۰۸۷نفر، در قم به ۷۷۷۵نفر، در کرمان به ۴۳۹۶نفر، در گلستان به ۴۹۷۰نفر، در گیلان به ۷۰۶۶نفر، در مازندران به ۷۷۲۷نفر و در مرکزی به ۴۱۱۸نفر رسیده است.

رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا گفت: «استان مازندران یکی از استانهایی است که بیشترین موارد ابتلا را از آنجا داریم و استان گلستان و گیلان هم نیاز به مراقبت بیشتر دارند. ۷شهر قرمز، ۳۰ نارنجی و ۴۱۱شهر زرد در کشور داریم. از ۷شهر قرمز ۵شهر آمل، ساری، فریدونکنار، قائم‌شهر و نکا در مازندران و شهر بندرگز و کردکوی در گلستان هستند» (ایسنا ۲۰دی).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «آلودگی هوا و وجود آلاینده‌ها مرگ و میر ناشی از کرونا و شیوع آن را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کرونا ثبات و بقای بیشتری در محیط پیدا کند. هم‌چنین با افزایش آلودگی هوا افراد دارای بیماریهای مزمن تنفسی در برابر کرونا آسیب پذیرتر می‌شوند» (ایسنا ۲۰دی).

در مازندران، به گزارش دانشگاههای علوم پزشکی مازندران و بابل: «تعداد بستری شدگان کرونایی در استان ۱۲۷۹نفر هستند. از این تعداد ۲۶۵نفر در ICU بستری هستند» (ایسنا ۲۰دی).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۲۵۵بیمار قطعی مبتلا به کرونا در استان آذربایجان غربی شناسایی شده‌اند. در حال حاضر ۴۱۶بیمار در بیمارستانهای آذربایجان غربی بستری که ۱۶۴بیمار در ICU هستند» (ایمنا ۱۹دی).

شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: صحبت‌های خامنه‌ای در مورد «عدم خرید واکسن از آمریکا و انگلیس باید اجرایی شود. امکان دست‌کاری واکسن و دارو وجود دارد و این کار شدنی است و ما به طرفِ آمریکایی و انگلیسی در این باره نمی‌توانیم اعتماد کنیم» (ایسنا ۲۰دی).

الهیان نماینده تهران در مجلس ارتجاع گفت: «چطور باید ۱۵۰هزار دوز از این واکسن (فایزر) را وارد کنیم… مجلس موافق واردات این واکسن نیست… قاعدتاً از کشورهای آمریکا و انگلیس که ناکارآمدی واکسنهای آنها اثبات شده است به هیچ‌وجه نباید واکسن وارد شود» (سایت مجلس ارتجاع ۱۹دی).

حسنی، فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی در استان کردستان، «با اشاره به این‌که باید ۷۰درصد از مردم واکسینه شوند که زنجیره انتقال در جامعه قطع شود، گفت: واکسن اروپایی چندین مرحله مطالعات حیوانی و انسانی را طی کرده و مشخص شده که می‌توانند جوابگو و عوارض کمتری داشته باشد» (ایسنا ۲۰دی).

شنبه ۲۰ دی  ۱۳۹۹