روز دوشنبه ۲۲دی۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا  در ۴۷۸شهر به‌نحو حیرت آوری از ۲۰۰هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۳۹۸نفر، در البرز به ۵۲۰۰نفر، در اردبیل به ۲۴۶۷نفر، در اصفهان به ۱۲۵۴۰نفر، در ایلام به ۲۰۷۱نفر، در تهران به ۴۸۹۲۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۵۸۰نفر، در خراسان جنوبی به ۱۸۸۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۵۸۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۸۴۶نفر، در فارس به ۶۱۰۰نفر، در قزوین به ۲۱۰۲نفر، در قم به ۷۸۰۰نفر، در کردستان به ۳۴۱۶نفر، در کرمان به ۴۴۱۶نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴۶۴نفر، در گیلان به ۷۰۸۶نفر، در مازندران به ۷۷۸۲نفر، در مرکزی به ۴۱۳۳نفر و در یزد به ۳۵۷۲نفر رسیده است.

رؤسای سازمان نظام پزشکی و رئیس انجمنهای علمی کشور در نامه‌یی به روحانی نوشتند: «اولویت تهیه و خرید واکسن، نیازی حیاتی و ضروریست که باید صرفاً بر اساس نگرشی علمی و بر اساس مصالح ملی و فارغ از مسائل سیاسی به آن پرداخته شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار مردم و اقشار آسیب‌پذیر و گروه‌های پرخطر و کادر درمان قرار گیرد… جنابعالی واقفید که طی مراحل علمی و تولید انبوه واکسن داخلی به‌زودی مسیر نخواهد شد» (تابناک ۲۱دی).

ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: «راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل بیماری کشنده کرونا نداریم. اگر واکسیناسیون در زمان مناسب انجام نشود، جهش‌های ویروس می‌تواند اثر واکسن را کم کرده و به‌اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند» (ایسنا ۲۲دی).

در این میان  رئیسی سردژخیم قوه قضاییه رژیم که مسئول کشتار هزاران زندانی سیاسی است «در خصوص ممنوعیت ورود واکسنهای آمریکایی و انگلیسی گفت: مردم ایران نباید آزمایشگاه واکسنهای آمریکایی و انگلیسی شوند» (تلویزیون رژیم ۲۲دی).

سایت حکومتی رویداد۲۴ نوشت: «در حالی‌که وزارت بهداشت تا دو روز گذشته از تلاش برای واردات واکسن کرونا می‌گفت، به ناگاه دیروز وزیر بهداشت گفت: ”توصیه رهبر درباره منع واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس بر اساس تحقیقات وسیع علمی و کاملاً دلسوزانه برای مردم است“ . این در حالیست که تا هفته گذشته این وزارتخانه با همکاری نهاد‌های دیگر در تلاش برای واردات دست‌کم یکی از سه واکسن فایزر، مدرنا و آکسفورد بود. به‌نظر می‌رسد ایران قصد خرید واکسن از چین و روسیه را دارد. محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا ۲۰ آذرماه در گفتگو با رویداد‌۲۴ صراحتاً گفته بود واکسن چینی و روسی را توصیه نمی‌کند. هر دو واکسن از نوع ویروس ضعیف‌شده و مشابه واکسن ایرانی‌اند» (رویداد ۲۴ – ۲۲دی).

در تهران، محسنی استاندار گفت: «شمار مبتلایان بستری در استان تهران بیش از ۱۹۰۰نفر است که نزدیک به ۹۵۰نفر آنان در ICU بستری هستند. نباید فراموش کرد که هنوز خطر شیوع بیماری کرونا در موج جدید بیخ گوش همه ما قرار دارد» (ایرنا ۲۲دی).

در مازندران« شهرستان آمل که تقریباً ۲ماه اخیر را در شرایط قرمز کرونایی سپری کرده، از موج دوم همه‌گیری، در مرداد تا امروز پیشتاز میزان مرگ و میر و هم‌چنین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بود. از ۲۲شهرستان مازندران آمل، ساری، نکاء، قائمشهر و فریدون‌کنار وضعیت قرمز دارند و باقی در شرایط نارنجی هستند. فرماندار تنکابن گفت: به‌زودی وضعیت تنکابن از نارنجی به قرمز تغییر خواهد کرد» (ایرنا ۲۲دی).

بر اساس اعلام رؤسای دانشگاههای پزشکی مازندران و بابل «۲۹۹بیمار جدید کرونایی در شبانه‌روز گذشته شناسایی شدند. هم‌اکنون ۱۳۷۳بیمار بستری هستند. از این تعداد ۲۸۰نفر در ICUبه‌سر می‌برند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۱دی).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۷۵نفر به مبتلایان افزوده شدند. در حال حاضر ۴۰۸نفر بستری هستند. از این تعداد ۱۶۱نفر در ICU و ۳۶نفر هم با شرایط حادتر به ونتیلاتور متصل هستند. تعداد فوتیهای ناشی از کرونا در آذربایجان غربی به ۳۴۰۲نفر افزایش یافته است» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۱دی).

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹