روز چهارشنبه ۲۴دی۱۳۹۹ آمارقربانیان  کرونا در ۴۷۸شهر از ۲۰۱هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۶۶۸نفر، در آذربایجان غربی به ۷۴۲۳نفر، در اصفهان به ۱۲۶۱۰نفر، در تهران به ۴۹۱۰۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۶۶۵نفر، در خراسان شمالی به ۳۰۹۳نفر، در قم به ۷۸۳۵نفر، در کرمان به ۴۴۳۷نفر، در گلستان به ۵۰۴۵نفر، در گیلان به ۷۱۱۶نفر، در لرستان به ۸۱۵۳نفر، در مازندران به ۷۸۶۲نفر، در هرمزگان به ۲۱۰۵نفر و در یزد به ۳۶۲۲نفر رسیده است.

در حالی‌که وزیر بهداشت رژیم از «خیز جدید بیماری» و «افزایش موارد بستری و مرگ» به‌شدت ابراز نگرانی کرده و موج چهارم را با توجه به «توان و زیرساخت‌های» کشور «چالش عظیمی» می‌خواند، تعلل، دروغگویی و فریبکاری در تهیه واکسن توسط روحانی و دیگر سردمداران رژیم ادامه دارد.

شب گذشته روحانی در جلسه ”سران قوا“ گفت: «چه واکسن ساخت داخل، چه خرید واکسن از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد باشند، دولت در این زمینه قطعاً اقدامات لازم را انجام خواهد داد. دولت درخواست تهیه واکسن از کوواکس را مطرح و پول آن را هم پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده… از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم». وی امروز در هیات دولت گفت: «غیر از کواکس واکسنهای دیگری هم در دسترس ماست و وزارت بهداشت آنها را تأمین می‌کند. بانک مرکزی امروز در جلسه رسماً اعلام کرد که مشکلی برای تأمین و پرداخت ارز ندارم».

پاسدار سلامی سرکرده سپاه پاسدران گفت «نظام ما یک قاعده و یک قائمه دارد، قاعده نظام ما، مردم و قائمه آن، رهبر است که دشمن بر او متمرکز شده و هر چه بگوید، ولو درباره واکسن، جنجال به راه می‌اندازند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۴دی).

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس رژیم به روحانی نوشت: «از شما انتظار می‌رود مراقبت بفرمائید که واکسنهای تولیدی آمریکا، انگلستان و فرانسه و هر گونه واکسن تولید شده از سوی مراکز غیرقابل اعتماد، به واسطه‌گری کشور ثالث نیز وارد نشود. اگر مسئولان ناچار به وارد کردن واکسن مورد تأیید کواکس هستند، دقیقاً مشخص و اعلام شود که اولاً واکسن از چه نوعی است و چه تعداد و چه زمانی و به‌عنوان محصول کدام کشور وارد خواهد شد. ثانیاً واردکنندگان این واکسن ابتدا واکسن را روی خود و خانواده‌هایشان تست بفرمایند و در صورت تأیید بی‌ضرر بودن، در اختیار مردم قرار گیرد» (ایمنا ۲۴دی).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «ارتباط مستقیم میان آلودگی هوا و افزایش شیوع کرونا و میزان بستری و فوتیهای وجود دارد. در تهران با تنوع آلاینده‌ها نیز مواجه هستیم که هر یک آثار تخریبی بر شهروندان دارند. قطعاً تعطیلی چند روزه می‌تواند به این شرایط کمک کند. حمل و نقل عمومی شهر تهران به‌عنوان معضلی جدی هم در آلودگی هوا و هم در موضوع کرونا نقش دارد و نیازمند راه‌حلهای حمایتی است. باید برای این کار بودجه مشخصی تخصیص داده شود» (ایرنا ۲۴دی).

خشنود، رئیس بیمارستان تجریش گفت: «تا امروز حتی یک روز بدون بحران نداشتیم و تا به امروز بیش از ۳۵۰نفر از کادر درمان بیمارستان شهدای تجریش به ویروس کرونا آلوده شدند» (سلامت نیوز ۲۴دی).

در مازندران، نمکی وزیر بهداشت گفت: «استانی که ما را بیش از همه گرفتار کرده، مازندران است و در ۲۴ساعت گذشته ۲۱هموطن در این استان جان باختند» (ایلنا ۲۴دی).

در گلستان، «شهرهای بندرگز و کردکوی طی سه روز اخیر در وضعیت قرمز قرار گرفتند، سایر شهرها در وضعیت نارنجی و زرد قرار داشته و مجموع بستریها بیش از ۴۰۰نفر است. در شهر و روستاهای بندرگز میزان مبتلایان صعودی است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۴دی).

چهارشنبه ۲۴ دی۱۳۹۹