روز پنجشنبه ۲۵دی۱۳۹۹ آمار قربانیان  کرونا در ۴۷۸شهر از ۲۰۱هزار و ۶۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۷۶۹۸نفر، در البرز به ۵۲۲۰نفر، در اردبیل به ۲۴۸۷نفر، در اصفهان به ۱۲۶۵۵نفر، در ایلام به ۲۰۸۶نفر، در بوشهر به ۲۰۲۹نفر، در تهران به ۴۹۱۹۶نفر، در خوزستان به ۱۰۰۹۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۸۷۱نفر، در فارس به ۶۱۳۲نفر، در قزوین به ۲۱۱۷نفر، در کردستان به ۳۴۴۱نفر، در کرمان به ۴۴۵۲نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴۷۹نفر، در گلستان به ۵۰۶۰نفر، در مازندران به ۷۹۰۲نفر، در مرکزی به ۴۱۵۳نفر، در همدان به ۴۷۵۸نفر و در یزد به ۳۶۴۲نفر رسیده است.

در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد کرونا با حضور روحانی اعلام شد «بازگشایی مدارس از اول بهمن در شهرهای زرد و آبی به‌صورت اختیاری آغاز خواهد شد. کادر اداری و اجرایی در تمام مدارس کشور به جز مناطق قرمز از ابتدای بهمن در مدارس حضور خواهند داشت». روحانی در این جلسه در یک دروغ بزرگ گفت: با توجه به زیرساختهایی که توسط دولت ایجاد شد، آموزش غیرحضوری اجازه نداد جریان آموزش قطع شود. وی افزود اما «هیچ شیوه‌ای جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد».

نمکی وزیر بهداشت با بازگشایی مدارس مخالفت کرد و گفت: «نگران بازگشت خیز کووید۱۹ هستیم چون موارد سرپایی در حال افزایش است و این یک اعلان و هشدار برای خیز جدید در بهمن و اسفند می‌تواند باشد. در حال حاضر مخالف بازگشایی مدارس هستیم. نگرانیم که دوباره به تله اردیبهشت و خرداد بیفتیم. اگر این بار گرفتار شویم، موج و شدت خیز جدید در کشور شاید بیشتر باشد و نیروهای ما ممکن است توان و انرژی مقابله چندباره با موجی جدید را نداشته باشند» (ایرنا ۲۵دی).

حریرچی، معاون وزارت بهداشت: «هم‌چنان نگران روند صعودی کرونا در کشور هستیم. تجربه تلخ اردیبهشت۹۹ نشان داد که با کوچک‌ترین اشتباه به قله اوج کرونا بر می‌گردیم. شرایط بیمارستانی ما آمادگی برگشت بحران کرونا را ندارد، سه بحران سخت را پشت سر گذاشتیم. پیک چهارم اگر در بهمن اتفاق بیافتد با توجه به وضعیت موجود روانی و اقتصادی در جامعه، شرایط سختی خواهد بود. در شرایط کنونی نباید به بهانه رشد اقتصادی محدودیت‌های کرونایی را برداریم» (ایسنا ۲۵دی).

قانعی عضو ستاد کرونا گفت: «امیدواریم فاز اول مطالعاتی واکسن تا پایان سال تمام شود و بر اساس پیش‌بینی‌ها واکسن ایرانی زودتر از اواخر خرداد به دست مردم نمی‌رسد» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۲۵دی).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا از افزایش آمار بیماران کرونایی بستری خبر داد و گفت: «برای اولین بار در روزهای اخیر تعداد بستری جدید کرونایی در تهران از مرز ۳۰۰ گذشت و به ۳۰۹نفر رسید که ۱۳۱نفر آنان در ICU بستری شدند وی هم‌چنین از مراجعه ۱۹۷۰بیمار سرپایی خبر داد که نسبت به روز قبل ۶.۷ درصد افزایش داشته است. اگر در ۴۸ساعت آتی همین روند افزایشی ادامه یابد می‌تواند زنگ خطر جدی برای تهران باشد. وی گفت: در حال حاضر مجموعاً ۱۸۰۰بیمار کرونایی در تهران بستری هستند که ۷۳۰نفر از آنان در ICU می‌باشند» (ایسنا ۲۵دی)

در یزد، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «خطر بازگشت به روزهای سخت کرونایی وجود دارد. کرونا هم‌چنان در کمین است. هم‌اکنون ۱۵۳ بستری داریم. ۵۵بیمار در ICU هستند و حال تعدادی از آنها وخیم است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵دی). .

در خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: «میزان بستری بیماران کرونایی اهواز در چند روز گذشته ۱۰ تا ۱۵درصد افزایش یافته است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵دی).

پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹